Emmy kurallarında köklü değişiklikler

Primetime Emmy Ödülleri’nde birtakım kural değişiklikleri yaşanacağı, ATAS (Televizyon Akademisi) tarafından açıklandı. Bu gelişmelerden en önemlisi ise, her kategoride adayların nasıl seçileceğinin yeniden yapılandırılmış olması.

Başvuruların önceki yıla göre yüzde 15 artması nedeniyle, önemli iki kategorinin adaylıklarında artışa geçildi; En İyi Drama ve En İyi Komedi kategorileri 8 adaya çıkarıldı. Diğer dallar için başvuran yapımların da sayısına bakılacak. Herhangi bir kategoride 1 – 19 arası başvuru için 0 ile 4 arasında aday, 20 – 80 arası başvuru için 5 aday, 81 – 160 arası başvuru için 6 aday, 161 – 240 arası başvuru için 7 aday, 240’tan fazla başvuru için ise 8 aday seçilecek. Daha önceki aday belirleme sürecinde her kategori için 5 aday öne çıkıyor, yüzde 2’den az fark olması durumunda aday sayısı artıyordu.

Ulusal ve kablolu kanalların yanı sıra streaming servislerinin de rekabet ettiği dizi sektöründe, zaman zaman önemli yapımlar Emmy adaylıklarını kaçırabiliyor. Geçtiğimiz senelerde Twin Peaks’in yıllar sonra kavuştuğumuz yeni sezonu, En İyi Mini Dizi ve En İyi Erkek Oyuncu gibi kategorilere sürpriz bir şekilde girememişti. Kurallardaki yeni değişikliklerle birlikte Normal People, Ramy, Succession gibi favoriler daha fazla adaylık elde edebilir.

28 Temmuz’da aday listesini öğreneceğimiz Primetime Emmy Ödülleri, pandemi nedeniyle herhangi bir erteleme yaşanmaması durumunda, 20 Eylül Pazar günü sahiplerini bulacak. Daha önce iki kez törenin sunuculuğunu yapmış Jimmy Kimmel bu görevi üçüncü kez üstlenecek.

Yazı: Merdan Çaba Geçer