Haftanın etkinlik rehberi (23 - 29 Aralık)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Paula Rego, Salazar Anavatanı Kusarken, 1960
Paula Rego: Hikâyelerin Hikâyesi
23 Aralık 2022 – 30 Nisan 2023, Pera Müzesi

Paula Rego, kadınların temsil edilme biçiminde devrim yaratan bir sanatçı. Hikâyelerin Hikâyesi, Rego’nun kişisel doğasını ve kök saldığı sosyo-politik bağlamı sergilemekten korkmadan; baskı, iktidar ve kurumsal şiddet ile özgün bir biçimde nasıl yüzleştiğini gösteriyor. Pera Müzesi’nde aynı gün açılan Zamane İstanbulları sergisine de göz atmanız tavsiye edilir. Hepsi için detaylar burada.

Turhan Selçuk 100 yaşında
23 Aralık, Alan Kadıköy

Karikatür ustası Turhan Selçuk’un 100. yaşı, BaBa ZuLa’nın özel konseri ve sürpriz konuklarıyla kutlanıyor. Biletler burada.

Begüm Mütevellioğlu, İlk Atölye I, 2022
For Book Lovers
23 Aralık 2022 – 28 Ocak 2023, Mixer

David Trigg tarafından hazırlanan Reading Art: Art for Book Lovers adlı kitaptan esinle çıkmış bir sergi. Kitap, sanat tarihi boyunca içinde kitap bulunduran farklı üretim biçimlerinden eserleri bir araya getiriyor. Sergi ise yakın dönemde güncel sanatta kitap bulunduran resimlere odaklanıp bu kapsamdaki bir şeçkiyi Mixer’in proje odasında izleyici ile buluşturuyor. Sergide yer alan sanatçılar ve diğer detaylar burada.

Dudakların Cengi: Dawn of DC
23 Aralık, Babylon

Kendi deyimiyle “kürlerinden yeniden doğan” Dudakların Cengi’nde Madır Öktiş, Anna Tholia, Tusidi ve 10 queen daha sahnede olacak. Peruklar, makyajlar, kostümler, alkışlar eşliğinde lipsync’e doyuracak drag balosu için biletler tam burada.

Hale Tenger, Yüz Yüze, 2001 – 2022
İntrospektif: Zamanda Rastlaşmalar
23 Aralık 2022 – 3 Şubat 2023, Galeri Nev

Galerinin Nev’in 35. yılına denk düşen grup sergisinde, bu yolculuğa farklı zamanlarda eşlik eden sanatçılardan bir kısmının hem yaklaşım hem de kavram ve formlar üzerinden ilişkilenen üretimleri eşleşerek dört bölümlük bir anlatıyla mekâna yayılıyor. Detaylar burada.

Beni Bu Şarkılar Mahvetti
24 Aralık, Bant Mag. Havuz / Bina

Konuklarımızdan onları “mahvetmiş”, gönüllerine damga vurmuş şarkılara dair hikâyelerini dinlediğimiz Beni Bu Şarkılar Mahvetti buluşmasında bu kez Aslı İnandık, Brek, Meriç Aral ve Mert Demir var. Detaylar burada

Kalben gerçek adınız mı?
24 Aralık, Blind

Siz soruyorsunuz, Kalben yanıtlıyor. Beraber söylenen şarkılarda ve gülünen şakalarda zamanda, mekânda minik bir yolculuğa çıkılıyor. Hem de after’da Cake Mosq var. Biletler burada.

On the Loose 3
24 Aralık, karga

On the Loose’un 3. buluşmasında Korhan Argüden, Ali Onur Olgun, Vahdet Ertuğrul Boydak, Özün Usta, Okay Temiz ve Barlas Tan Özemek sahnede serbest doğaçlamalar çalarken, Hilal Can da analog görselleme projesi Cyclopvisuals ile sıvılar, ışıklar ve ejderhaları koşturacak. Detaylar burada.

Off:Sirän
24 Aralık, Şahika

Yılın son OffSirän’inde konuklar, Berlin’in kuir parti mamilerinden LOLSNAKE ve İstanbul’un 71 cm canavar travestisi Kiki ggNash. Janr-bükücü kulüp geceleri serisi Off:Sirän’in ev sahipliğini, Sirän’in eş-küratörü Y.Unan yapıyor. Detaylar burada.

Kutsal Motor: 1 Tema 5 Film
25 Aralık, Müze Gazhane

Sinema Kulübü’nde bu haftanın teması: Yılbaşı. Kutsal Motor ekibiyle birlikte konuşulacak filmler: Carol, Gremlins, The Apartment, Home Alone ve Love Actually. Etkinlik ücretsiz. Detaylar burada.

Utku Ergin Stand Up
25 Aralık, Zorlu PSM

Ayrılık sonrası hâller, taşınmalar, çocukluktan gelen keşifler, politik çözümler, Türkçe’nin yenilikçi kullanım önerileri ve ülkemizde yaşamaya dair umut verici fikirlerle Utku Ergin, Turkcell Platinum Sahnesi’nde. Biletler burada.

Aşk, Mark ve Ölüm
25 Aralık, Sinematek / Sinema Evi

Türkiye’den Almanya’ya taşan müziğin 60 yıla dayanan mirasını kutlayan Aşk, Mark ve Ölüm belgeseli, yılın en çok konuşulan yerli yapımlarından biri. Filmin ardından yönetmen Cem Kaya ile bir söyleşi de olacak. Detaylar ve Sinematek / Sinema Evi’nin gösterim programı burada. Bant Mag.’da yayımlanan Yiğit Atılgan – Cem Kaya sohbeti ise burada.

Heya Sound Collective
27 Aralık, Salt Beyoğlu

İstanbul’da ilk kez bir araya gelecek Nour Sokhon (Lübnan), Jilliene Sellner (Kanada/İngiltere), Yara Mekawei (Mısır) ve Zeynep Ayşe Hatipoğlu’nun (Türkiye); alan kayıtları, elektronikler, viyolonsel, vokal ve çeşitli objeleri kullanacağı performans, herkesin katılımına açık ve ücretsiz. Detaylar burada.