Haftanın etkinlik rehberi (27 Ocak -  2 Şubat)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

A Warm Welcome / Sıcak Bir Karşılama – Ecem Yüksel
11 Mart’a dek, Kairos Gallery

Ecem Yüksel’in üretimlerinde odaklandığı oyun ve izleyicilere olan yaklaşımı taraf olmak ve taraf tutmak eylemleri arasında ince bir sınır çiziyor. Sanatçı ilk solo sergisinde, yoğunlaştığı plastik arayışların devamı niteliğindeki üretimlerini heykel ve resim gibi geniş bir medyum aralığında ve zengin renk yelpazesinde bir araya getiriyor. Detaylar burada.

Chromas – Uzak
27 Ocak, St. Antuan Kilisesi

Başak Doğan şefliğindeki Chromas korosu, Beyoğlu’nun en görkemli kilisesinde. Uzak temasını işleyen konserinde repertuvarında, dünyanın dört bir yanından gelen çağdaş klasik eserler, yakın armonili pop caz parçalar ve alışılmamış eşlikler duyacaksınız. Biletler burada.

Beni Bu Sahneler Mahvetti
27 Ocak, Bant Mag. Havuz / Bina

Bant Mag. sunar: Kutsal Motor ile Beni Bu Sahneler Mahvetti’nin konukları Erdem Şenocak ve Gülçin Kültür. Beni Bu Şarkılar Mahvetti’nin film ve dizilerden sahnelerle bir tür sinematik uyarlaması diyebiliriz Beni Bu Sahneler Mahvetti için. Konuklarımız, onları mahvetmiş sahneleri anlatıyor; sahneleri hep birlikte izliyoruz. Detaylar burada.

Fotoğraf: Özgür Elver
Nekropsi
27 – 28 Ocak, Salon İKSV

Dört nala gitar riffleri, iç titreten bas yürüyüşleri, bünyede sersemletici bir etki bırakan davul partisyonları ve hep bir ağızdan eşlik edilen tekerlememsi sözleriyle Nekropsi’yi canlı canlı dinlemeyi özleyenlere güzel bir haberimiz var. Salon’un 13. sezonu, iki gece üst üste Nekropsi konserleriyle açılıyor. Biletler burada.

Poster: Aylin Kutku
Pitohui & Başar Ünder
28 Ocak, karga

Kurulduğu 2012’den bu yana doğaçlama üzerinden çok katmanlı müzikal strüktürler üreten; Barkın Engin, Berkay Küçükbaşlar, Burak Tamer ve Cem Kayıran girişimi Pitohui ve deneysel / elektronik solo doğaçlama performanslarının yanı sıra eqho grubuyla da çalan Başar Ünder kargART salonda. Detaylar burada.

Akbank Sanat 30. Yıl Konserleri – Alper Maral & Mert Topal
28 Ocak, Akbank Sanat

Control Voltage Project; deneysel elektronik müziğin farklı alanlarında yaptığı işitsel ve akademik çalışmalarla bu coğrafyada döneminin en önemli ses kâşiflerinden biri olan Alper Maral ve uzun yıllardır pek çok farklı müzisyenle iş birlikleri yapan, ilk solo albümü Serendipity’yi 2017’de yayımlayan çok yönlü müzisyen Mert Topel’in uzun soluklu iş birliği. Detaylar burada.

Ayda Bir Güneş: Seda Erciyes
28 Ocak, Bant Mag. Havuz / Bina

Ayda Bir Güneş’te Güneş Özgeç ve konukları bir evin salonunda buluşmuşlarcasına samimi bir sohbete dalıyor, şarkılarını akustik ve canlı çalıp söylüyor, aynı zamanda seyircilerin sorularını yanıtlıyorlar. Serinin sıradaki buluşmasında konuk, Seda Erciyes. Detaylar burada.

Shortparis
29 Ocak, Dorock XL Venue – Fitaş Sahnesi

St. Petersburglu solist Nikolay Komiagin liderliğindeki Shortparis, “dans melodileri, post punk ve deneysel gürültüyü harmanlayan şarkıları ve dudak uçuklatan sahne performansıyla İstanbul’a da uğruyor. Biletler burada.

Aşalım Bunları
30 Ocak, DasDas

Berke Kemal, özel derse gittiği evin asansöründe ölür. Reka Kolektif’in bu ilk oyunu, ölen çocuğun anne babasının hayatlarını talep eden İmge ve Çağrı’nın öyküsünü anlatır. Berke Kemal’in yasının performansıyla zaman, mekân hatta kimlikler bükülür. Ortada; bu yas performansına sıkışmış, zalim bir iyimserlikle vaatlerin peşinde koşan iki beden kalır. Biletler burada.

Zamane İstanbulları sergi turu
31 Ocak, Pera Müzesi

Zamane İstanbulları, üretim stilleri ve kentle kurdukları farklı ilişkiler çerçevesinde İstanbul’da yaşayan 11 fotoğrafçının yakın tarihli çalışmalarına alan açıyor. Sergi kapsamında küratör Serdar Darendeliler eşliğinde sınırlı sayıda katılımcıyla bir tur gerçekleşecek. Biletler burada.

Canozan
1 Şubat, Zorlu PSM

Müziği akustik folk ezgilerinden Avrupai elektronik tınılara uzanan, herhangi bir türe kök salmayı reddeden Canozan’ın son numarası, geçtiğimiz kasımda yayımladığı Aşkın bu sarhoşluğu adlı uzunçalardı. Kendi deyimiyle “melankoli canavarı”, Lokalize serisi kapsamında %100 Studio sahnesinde olacak. Biletler burada.

Mustafa Sağır Stand Up
2 Şubat, Zorlu PSM

Einstein, “Ön yargıyı parçalamak atomu parçalamaktan daha zor” der. Taze baba komedyen Mustafa Sağır’a göre ise küçük kızını uyutmak her şeyden zor. Beş yıldır çeşitli kültür sanat mekânlarında stand-up icra eden Mustafa Sağır tek kişilik gösterisi ile touché’de. Biletler burada.

Fragmanlar
25 Şubat’a dek, C.A.M. Gallery

Ortak temanın “umut” olduğu vurgulanan sergide Sidar Baki, Mine Birgen, Tevfik Çelebi, Peter Hristoff, Serdar Kaynak, Melike Kılıç, Matt Lifson, Dieter Mammel ve Yavuz Tanyeli’ye ait eserler izlenebilir. Detaylar burada

Giriş görseli: Sidar Baki