Haftanın etkinlik rehberi (16 - 22 Kasım)

Hazırlayan: Tuana Özcan

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Birsen Salâhi
16 Kasım – 6 Aralık, CerModern Ankara

Birsen Salâhi’nin son dönem üretimlerinin ağırlıkta olduğu; ikonalar, freskler, Orta Çağ sanatı etkisiyle aşkı, sevgiyi işlediği sergisi, 6 Aralık’a dek CerModern’de. Detaylar burada.

Meriç Aral Tomris Uyar Okuyor
16 Kasım, Üçevler Kütüphanesi Bursa

Meriç Aral, Nilüferli öğrenciler ile bir araya gelerek Tomris Uyar öykülerinden okumalar gerçekleştirecek. Kontenjan sınırlı, detaylar burada.

Pierre Loti’nin Fantastik Evreni 
16 Kasım, Sinematek/Sinema Evi

Efe Demiral’ın canlı müziği eşliğinde gösterilecek seçkinin amacı; hiçbir hareketli görüntüsü olmayan ve sinema ile ilişkisi hakkında pek bir şey bilmediğimiz Loti’yi, Eye Filmmuseum koleksiyonlarından seçilen filmlerle tanımaya çalışmak. Loti’nin evrenini anımsatmak, seyahat ettiği yerlere değinmek; askerî okulda arkadaşlarıyla geçirdiği, gelişimini şekillendiren dönemlerini yansıtmak. Program, Loti’nin kurmaca yazılarına benzer ortam ve hikâyelere sahip bazı kısa filmleri de içeriyor. Biletler burada.

Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali
17 – 23 Kasım, çeşitli mekânlar

13. kez gerçekleşecek Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali’nin bu yılki teması: “İfade Özgürlüğü”. Akreditasyon formu üzerinden katılım sağlanabilecek VisionIST söyleşileri ile İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ev sahipliğinde yapılacak akademik oturum, panel ve konferanslar da programa dâhil. Detaylar burada; biletler burada. Festival programından notlarımız ise tam burada

Seda Hepsev – Dinazorca Duygular
17 Kasım – 16 Aralık, x-ist

Kadının toplumsal ve kültürel bağlamdaki rollerini ve sanatta süregelen sorunlu temsiliyetini irdeleyen Seda Hepsev yeni sergisinde, kumaş üzerine suluboya ve tel heykellerden oluşan 14 parçada, özgür kadın hikâyeleri anlatıyor. Detaylar burada.

Hedonutopia
17 Kasım, Babylon

Melankolik melodileri deneysel elektronik ritimlerle harmanlayan Hedonutopia, yeni bir setlist ile 17 Kasım akşamı Babylon’da. Gecenin açılışını Beyaz Hayvanlar yapıyor. Biletler burada.

Palmiyeler
17 Kasım, Frankhan

Kaliforniya güneşini İstanbul’un boğaz havasıyla birleştiren Palmiyeler, ilk kez sahne alacağı Frankhan’ı bir geceliğine, deniz kenarında küçük bir sahil kasabasına dönüştürecek. Biletler burada.

Görkem Karabudak
17 Kasım,  Bant Mag. Havuz / Bina

Son olarak geçtiğimiz haziranda, bir kez daha işin mutfağına tek başına daldığı “Kaygılar Park / Korkmak İçin Yanlış Zaman” parçasını yayımlayan Görkem Karabudak, hem yeni parçalarını hem de geçmişten bazı güzellikleri bir araya getiren tek kişilik bir performansla Bina giriş katta konuğumuz olacak. Katılım ücretsiz; detaylar burada.

Şahika Ekici – Gıdı Gıdı Gıdı
17 – 24 Kasım, Usta Atölye

Yenilenmiş ve gelişmiş hâliyle Usta Atölye, Şahika Ekici’nin ilk solo sergisine ev sahipliği yapıyor. Detaylar burada.

Okan Urun’la O Gezegen: Aslı İnandık, Ceren Ercan, Tuğrul Tülek
18 Kasım, Bant Mag. Havuz / Bina

O Gezegen’de Okan, misafirleriyle kendi oturma odasındaymış gibi konuşuyor. Merak edilmeyenleri soruyor, üstüne vazife olmayan konuları irdeliyor ve bazen bağlam içi bazen bağlam dışı kalıyor. Her konukla yeni bir gezegenin keşfine çıkıyor. 18 Kasım’da konuklar: Aslı İnandık, Ceren Ercan ve Tuğrul Tülek. Detaylar burada.

Şokopop Biri Bizi Gözetliyor Önizleme Partisi
18 Kasım, Salon İKSV

Şokopop, Türkiye’nin en derin magazin çukurundan bu kez 2000’lerin ikonikleşen yarışması Biri Bizi Gözetliyor’u çıkarıyor; yeni serinin ilk bölümünün izleneceği partide aynı zamanda DJ kabinine geçiyor. Biletler burada.

Susma Bitsin
18 Kasım, Sinematek/Sinema Evi

Sinema, TV, Tiyatro alanlarında çalışan kadınların kurduğu bir dayanışma ağı olan Susma Bitsin; tacize, cinsel saldırıya, mobbinge karşı “Susma Bitsin” demek ve birlikten güç almak için sektörde çalışmış ve çalışmaya devam eden kadınları toplantıya çağırıyor. Detaylar burada.

Aperitif Sunset: Attention Horse (DJ Set)
19 Kasım, Bina

Kutsal Motor’dan tanıdığımız Kaan Karsan ve Zeynep Ocak’tan oluşan Attention Horse, 19 Kasım Pazar akşamı DJ setleri ile Bina bahçesinde. Katılım ücretsiz.

Güncel Polonya Sineması: Vistül Film Festivali’nden Seçkiler
21 – 30 Kasım, Salt Beyoğlu

Nowa Przestrzeń Vakfı ve Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ortaklığıyla Vistül Film Festivali’nden bir seçki sunan Güncel Polonya Sineması gösterim programında farklı temalar ile çarpıcı karakter çalışmalarının öne çıktığı ödüllü yapımlar yer alıyor. Sekiz uzun metrajlı filmden oluşan seçkiye, Varşova Film Okulu ile Krzysztof Kieślowski Film Okulu’ndan kısalar eşlik ediyor. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz gösterimler hakkında detaylar burada.

Kel Diva
22 – 23 Kasım, Maximum UNIQ

Ionesco’nun “karşı oyun” diye adlandırdığı Kel Diva; absürt tiyatronun perdesini aralayan, dilin trajedisini ortaya koyan bir başyapıt. Oyun Atölyesi yapımının yönetmenliğini Muharrem Özcan üstleniyor. Zuhal Olcay ve Haluk Bilginer’in başrolde olduğu Kel Diva, iletişimsizlik ve yabancılaşma üzerine bir komedi. Biletler burada.

Sevil Tunaboylu –  ÇIRAK
16 Aralık’a dek, İMÇ 

400×118 ekibi sergiyi şöyle anlatıyor: “Atölyeye uzunca bir merdivenden çıkılarak ulaşılıyordu. Basamaklar hafifçe sola kıvrılırken bir kapıda son bulurdu… Ben tek birini hatırlıyorum. Kabarık siyah saçlı, dudağının her iki yanından aşağı doğru inen gür bıyıklarıyla Zappa’yı andıran genç çırağı. Bir kâse dolusu tutkalı afiyetle mideye indirirken, aklı sıra beni kandırırdı. Marangoz şakası bu: İşaret parmağını tutkal dolu kâseye batır, ağzına götürürken hızlıca parmağı değiştir ve orta parmağı yala. İşte tutkal yiyen bir Zappa!” Detaylar burada.

Giriş görseli: 13. Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali programından Orlando, ma biographie politique.