Haftanın etkinlik rehberi (17-23 Ağustos)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Hakikat, Elbet Bir Gün
17 Ağustos, Selamiçeşme Özgürlük Parkı Açıkhava Tiyatrosu

“Yaralı bir masumun, bir gün hepimizin cebinden çıkması muhtemel o son mektubunun hikâyesi. Distopik bir masal, güneşin bir gün mutlak doğacağına, hakikatin elbet bir gün ortaya çıkacağına inananların isyanı. Bir yıllık bir adalet arayışı.” Tiyatro D22’nin 2018’den bu yana sahnelenen oyunu Berkay Ateş tarafından yazıldı, yönetmenliğini de Serkan Salihoğlu üstleniyor. Biletler burada.

Başka Sinema film gösterimleri: La Haine
17 Ağustos, Zorlu PSM Vestel Amfi

Mathieu Kassovitz’e Cannes’da “En İyi Yönetmen” ödülü getiren 1995 tarihli kült filmi La Haine, Zorlu PSM’deki Başka Sinema Film Gösterimleri serisinde bu haftanın seçimi. Vincent Cassel, Hubert Koundé ve Saïd Taghmaoui’nin başrollerini paylaştığı La Haine gösterimine katılmak için buradan kayıt olabilirsiniz.

Müzede Sahne
17-20 Ağustos, Sakıp Sabancı Müzesi

Yedinci yılında “Hep Yan Yana” temasıyla düzenleniyor Müzede Sahne. Sanat yönetmenliğini Ayşe Draz’ın üstlendiği program; paylaşarak hafifletmeye, çoğaltmaya ve ortaklaştığımız insanlık hâllerini anlamaya odaklanıyor. Harika Şeyler Listesi, Herkes Kocama Benziyor, N’olcak Bu Yusuf Umut’un Hali gibi oyunların yanı sıra dans performansları ve atölyelerin de yer aldığı festival programını buradan inceleyebilirsiniz. Biletler ise Mobilet’te.

SONIK CHAMBER #13
18 Ağustos, KargART

Batur Sönmez’in 2017 yılında başlattığı deneysel, elektronik, noise, doğaçlama müzik etkinlik serisi Sonik Chamber; yapısını Luigi Russolo, Pierre Schaeffer, John Cage, Karlheinz Stockhausen, İlhan Mimaroğlu gibi elektronik müzik öncülerinin oluşturduğu ilerici ve yenilikçi müzik yaklaşımına dayandırmaktadır. Serinin 13. etkinliğine, Japonya’dan deneysel, doğaçlama davulcu – müzisyen Tatsuya Yoshida ve Türkiye’den de Şevket Akıncı konuk oluyor. Detaylı bilgi için buraya.

Sedef Sebüktekin
19 Ağustos, Blind

Müziğini, “Romantik ve varoluşsal sorularını sorarken, kendisi gibi kafası karışıkları dansa davet eder.” sözleriyle tanımlayan Sedef Sebüktekin geçtiğimiz nisan ayında yayımladığı, sözü ve bestesi kendisine ait olan “Dert Olmasın Diye” ile sessizliğini bozmuştu. Sıradaki konseri ise 19 Ağustos’ta Blind sahnesinde. Biletler burada.

Rash – Window Shopper
19 Ağustos – 16 Eylül, Büyükdere35

“Window Shopper” adlı #1wall sergisinde Rash, sokakta sıklıkla temas hâlinde olduğu dükkân kepenklerini stüdyo ortamında yeniden tasavvur ediyor. Parçalarında sokak uygulamalarında ortaya çıkardığı görsel kodları kullanarak kolaj tekniğiyle bir araya getiriyor. Dış mekândan referansla üretilen eserleri iç mekânda ve galeri vitrininde sergileyen sanatçı, herhangi bir zorunluluk olmadan, anlık bir rahatlama amacıyla vitrin izleme faaliyeti olan “window shopping” kavramına atıfta bulunuyor. Detaylar için buraya.

KONSER: Goblin Daycare / ÇOKGEÇ
19 Ağustos, Bant Mag. Havuz / Bina

Yeni nesil punk sahnesinin farklı sularında yüzen iki harika grup, canlı performanslarıyla 19 Ağustos akşamı Bant Mag. Havuz / Bina sahnesinde olacak. Konuklarımız Goblin Daycare ve ÇOKGEÇ, heyecan büyük. Detaylar için buraya.

Mevzu Records Label Night #8
19 Ağustos, Burgazada Cennet Bahçesi

2018’de kurulan bağımsız plak şirketi Mevzu Records, kendin yap düsturunu benimseyerek punk ve türevi müziklerin kesişim noktası olduğu geniş bir aileye dönüştü zaman içinde. Oluşumun artık klasikleşen festivali Mevzu Records Label Night’ın sekizinci edisyonu için Burgazada Cennet Bahçesi’ne davetlisiniz. Biletler Biletix’te, Karga Kadıköy’de ve Hammer Music’te.

Sonsuz Ölüm (Butch Cassidy and the Sundance Kid)
20 Ağustos, Sinematek/Sinema Evi

George Roy Hill’in 1969 tarihli, dört Oscar ödüllü klasiği, tüm zamanların en önemli western klasiklerinden biri. Türüneski popülerliğini kaybetmeye başladığı bir dönemde çekilen ve mizahi üslubuyla western estetiğine yeni bir boyut katan epik film, sinema tarihinin efsanevi aktörleri Paul Newman ve Robert Redford’ı bir araya getirmesi bakımında da özel bir yere sahip. Gösterim detayları için buraya.

Garage Sale Sunday
20 Ağustos, KüçükÇiftlik Park

İkinci el ürünler, sürdürülebilir lokal markalar, gurme lezzetler ve yaratıcı atölyeler şehrin tam ortasında buluşuyor. Sahnede canlı performanslarıyla Mert Demir, Jakuzi ve Kardelen; eğlenceli seçkileriyle DJ setin başında Doruk ve Ezgi ile rengârenk bir pazar festivali. Biletler burada.

Fotoğraf: Ci Demi
Zamane İstanbulları
17 Eylül’e dek, Pera Müzesi

İstanbul’un bugününe katmanlı ve yenilikçi bir bakış oluşturma umuduyla şekillenen, eş zamanlı deneyimlenen çeşitli İstanbullardan güncel görsel anlatıları bir araya getiren bir fotoğraf sergisi Zamane İstanbulları. Üretim tarzları ve kentle kurdukları farklı ilişkiler çerçevesinde İstanbul’da yaşayan 11 fotoğrafçının bir bütün olarak sergilenmemiş yakın tarihli çalışmalarına alan açan sergi, belli başlı temalar altında kentten kesitler sunuyor. Detaylar için buraya.