Haftanın etkinlik rehberi (20 - 26 Ocak)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Açık Prova: Çıplak Ayaklar Kumpanyası
29 Ocak’a kadar, Salt Galata

Sahnede 90‘lar sergisi paralelinde hazırlanan Açık Prova programı Salt Galata’da devam ediyor. ÇAK’ın Tophane’deki stüdyosu iki hafta süresince Atölye II-III’e taşınarak kumpanyanın repertuvarından gösterimler gerçekleştirilecek. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz program sırasında ziyaretçiler prova alanına serbestçe giriş yapabilecek. Detaylar burada.

Tilkiler ve Kötü Kalpli İtler
20 Ocak, Hann Sahne

Algı Eke’nin vanlandırdığı Nadia’nın bavulunda bir aile fotoğrafı. Halep’ten Aksaray’a, geçmişten yarına uzanan bir yol öyküsü. Masalların kabuslara karıştığı, paspasın bulaşıklarla yarıştığı, asık suratlıların ve iş buyuranların arasında geçen soluksuz bir hayat. Yollar, insanlar, camiler… Detaylar burada.

Cem Yıldız
20 Ocak, Babylon

Orient Expressions ve iNSANLAR gruplarının bir üyesi olan, yıllarca Acid Arab’dan Sabahat Akkiraz’a birçok isimle birlikte çalan ve üretimler yapan, sayısız dizi ve filmin müziklerine imza atan Cem Yıldız; elektronik sesler ve psikedelik Anadolu tınılarını harmanlayan sound arayışının son mahsulü Ben Uçarım Gökler Uçar’ı geçtiğimiz nisanda yayımlamıştı. Bu kez konuklarıyla birlikte Babylon sahnesini titreştirecek. Biletler burada.

Sevgi Yanar – Boşluk, Bir Yer
20 Ocak – 12 Şubat, Bant Mag. Havuz / Bina

Bant Mag. Havuz / Bina, 20 Ocak – 12 Şubat 2023 tarihleri arasında Sevgi Yanar’ın Boşluk, bir yer adlı ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Resimlerinde, ergenliğin başında çocukların kendine has meşguliyetlerini ve yalnızlıklarını merkeze alan sanatçı, incelikli bir kontrolle kullandığı kuru boya ve cam füzyon gibi kontrol dışı sonuçlara açık iki farklı tekniği bir arada sergiliyor. Detaylar burada.

Büyük Ev Ablukada
20 Ocak, Zorlu PSM

Büyük Ev Ablukada, Fırtınayt’ı 2015’in son günlerinde kısa bir videoyla tanıtmıştı. Sonrası malumunuz… Hafızalara kazınan yüzlerce ânı barındıran o dönem sona erdi, sırada Defansif Dizayn var. Grubun “yeni şekli”yle “Yangın Akvaryum” sayesinde tanışmıştık.  20 Ocak’ta ise yoldaki albüm öncesi yılın ilk konseri için Zorlu PSM’ye geliyorlar. Biletler burada.

Çok Sesli Pazar
21 Ocak, Müze Gazhane

Her cumartesi düzenlenen Çok Sesli Pazar’da, sahaflardan giysi ve aksesuarlara, plak ve müzik dükkanlarından nostaljik oyunlara uzanan çeşitlilikteki stantlar, mezatlar ve canlı performanslar ziyaretçileri karşılıyor. Gün boyu Gazhane’ye yayılan etkinlikle ilgili detaylar burada.

Afiş: Efe Karadağlı
Second
21 Ocak, Moda Sahnesi

Kurucu üye Özgün Semerci, son dönem üretimlerinin mimarı prodüktör Kerem Brumend, Türkiye punk rock sahnesinin yıldız isimleri Alican Şalt ve Parham A.G’den oluşan yeni Second kadrosu aynı gün, yaş sınırı olmayan iki konser verecek. Warm up Samet Çiçek’ten. Biletler burada.

Drag Roulette
21 Ocak, Blind

Anna Tholia, Carol S, Ceytengri, İnsé Kür, Kiki ggNash ve Yourotika’nın sürpriz şarkılara hazırlıksız yakalandığı, İstanbul’un en kaotik drag show’u Drag Roulette’e hazır olun. Biletler etkinlik günü Blind gişesinde.

Uyusun da Büyüsün
21 Ocak, Arter

Keman sanatçısı Önder Baloğlu’nun Arter’de devam eden Koyun Koyuna başlıklı grup sergisinden esinle kurguladığı “Uyusun da Büyüsün” isimli konser, müzik tarihi boyunca ilgi çekici bir rol üstlenen ninnileri odağa alıyor. Piyanist Çağdaş Özkan’ın da Baloğlu’na eşlik edeceği konser öncesinde, Eda Berkmen yürütücülüğünde bir sergi turu düzenlenecek. Tura katılım ücretsiz ve kayıt gerektiriyor. Detaylar burada

NOIRGAZER Sunar: “Singazing”
21 Ocak, karga

Müzisyenler, dinleyiciler ve plak şirketleri arasında bir ortak alan yaratma motivasyonuyla kurulan Noirgazer, kendini “İçerisinde ‘karanlık’ tınılar barındıran bütün müzik türleri ile ilgilenir; bu doğrultuda etkinlikler ve içerikler oluşturur.” sözleriyle tanımlıyor. Sahnede bu kez Arden, Benoit Gilles, Dval ve Yaren Eren Budak olacak. Görseller ise Ordinaire.x’e emanet.

Kundakçı
23 Ocak, Zorlu PSM

Sene M.Ö. 356… Pazarcı Herostratos dünya harikası Artemis Tapınağı’nı yakar. Peki neden? Oyun mu? Kumpas mı? Komplo mu? Şöhret aşkı mı? Peki kutsal Artemis Tapınağı’nın kundaklanması, efendiler ve ezilenler dünyasında nasıl bir yangına neden oldu? Kundakçı Herostratos bir terörist mi yoksa kahraman mı? Haluk Bilginer’in çevirisiyle… Biletler burada.

Kalanlar
24 Ocak, DasDas

GalataPerform’un; Adana’da sıcak bir günde geçen, eksilmek ve kalmak hakkındaki bu trajikomik oyunu, Şükran Hanım’dan kalanları toparlamak için onun evinde buluşan beş kadının eşyalarla ve birbirleriyle olan ilişkilerini konu edinmektedir. Biri gidince arkasında ne bırakır? Geride bıraktıklarından ne kalır? Kim kimin kalanıdır? Kim kimde ne kadar kalır? Detaylar burada.

Jaga Jazzist
25 Ocak, İş Sanat

Norveçli deneysel müzik kolektifi Jaga Jazzist, 1998’e tarihlenen ilk EP’sinden bu yana progresif caz, post rock, elektronik tınılar ve başka birçok sonik unsuru bir araya getiren parçalarıyla dinleyicilerine hipnotik deneyimler yaşatmaya devam ediyor. Grup, 25 Ocak’ta İş Sanat İş Kuleleri Salonu’nda olacak. Biletler burada. Meraklıları, Taze, şaşırtıcı ve benzersiz: Anlat bize Jaga Jazzist başlıklı röportajımıza da göz atabilir.