Haftanın etkinlik rehberi (21-27 Mart)

Hazırlayan: Tuana Özcan

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.


Kana Kana
21 Mart, Müze Gazhane

Söz yazarı, besteci ve prodüktör Övünç Dan’ın karanlık dehlizlere daldığı solo projesi Kana Kana; Müze Gazhane’nin Yerin Altında serisinde sahnede. Katılmak için kayıtlar Radar İstanbul üzerinden.

LANSMAN: Aylin Kutku – Ruby Heart
21 Mart, Bant Mag. Havuz / Bina

Görsel sanatçı Aylin Kutku’nun, üretimini Elifsu Dağdeviren ile birlikte yürüttüğü stop motion kısa filmi Ruby Heart, 21 Mart’ta Bant Mag. Havuz / Bina’da. Gösterimi, Aylin Kutku ile soru-cevap seansı ve Granul ile Semi’in giriş kattaki DJ seti takip edecek. Katılım ücretsiz, detaylar burada

Hakikat, Elbet Bir Gün
21 Mart, Alan Kadıköy

“Deli dediğin gerçeği çalınandır.”. Bütün normallerin değiştiği, değerlerin alt üst olduğu “uzak” bir ülkede, hepimizin cebinden çıkması muhtemel o son mektubun şarkılarla beraber anlatılan, etkileyici hikâyesi. Uzak olmayan bir distopya. Biletler burada

SONIFIED
21-22 Mart, Arter

Sonik uygulamaları disiplinlerarası bir perspektiften inceleyen iki günlük sempozyum SONIFIED, 21-22 Mart’ta Arter’de gerçekleşecek. İTÜ MİAM’ın 25. yaşını kutlayacak sempozyum; sonik sanatlar, ses tasarımı, müzik kompozisyonu ve ses çalışmalarına ilgi duyan herkes için bölümün geçmişi üzerinden geleceğine yönelik bir bakış sağlayacak. Katılım ücretsiz. Programın detayları burada.

Fuzziliers & Hav Hav!
22 Mart, kargART

60’ların acid rock, tropicalia, madchester ve diğer fuzzy gitar müziklerinden ilham alan psikedelik rock grubu Fuzziliers ve enerjik gitarları, akılda kalıcı sözleri ve melodileriyle kimseyi dans ettirmeden bırakmayan Hav Hav!, kargART sahnesinde. Detaylar burada.

Yüzen Oda Festivali
22 – 23 Mart, Kulüp Müjgan

Farklı yaşlardan ve farklı müzik disiplinlerden müzisyenlerin bir araya gelip kaynaşarak birbirlerine deneyimlerini aktardığı Ankaralı müzisyen kolektifi Yüzen Oda’nın 2. kez düzenlediği Yüzen Oda Festivali’nin detayları burada. Biletler de burada.

Jogging
23 Mart, DasDas

Hanane Hajj Ali’nin Jogging adlı tek kişilik performansının ilk Türkiye temsili, IO Uluslararası Tiyatro Festivali kapsamında gerçekleşecek. Zaman zaman trajik, zaman zaman da düşündürücü ve karanlık sahnelerin iç içe geçtiği gösteride Hanane dört kadının ortak kaderini sahneye taşıyor. Detaylar burada.

Okan Urun’la O Gezegen: Bartu Küçükçağlayan / Kübra Uzun / Deniz Gedizlioğlu
23 Mart, Bant Mag. Havuz / Bina

O Gezegen’de Okan, misafirleriyle kendi oturma odasındaymış gibi konuşuyor. Merak edilmeyenleri soruyor, üstüne vazife olmayan konuları irdeliyor ve bazen bağlam içi bazen bağlam dışı kalıyor. Her konukla yeni bir gezegenin keşfine çıkıyor. Bu ayki konuklar: Bartu Küçükçağlayan, Kübra Uzun ve Deniz Gedizlioğlu. Detaylar burada.

Medya Söyleşileri: “Medya ve Toplumsal Cinsiyet” 
23 Mart, ALİKEV İstanbul Ofisi

Lara Özlen ve Zeynep Ocak ile medyanın toplumsal cinsiyet kavramıyla ilişkisinin ele alınacağı söyleşide televizyon, sinema ve yayıncılık sektöründeki kadın ve LGBTİ+ temsillerinden, feminist yaklaşımla içerik üretimine kadar birçok konu eleştirel bir üslupla tartışılacak. Detaylar burada.

Cem Örgen – Risk of Rain
23 Mart – 27 Nisan, The Pill

Risk of Rain; su, arzu ve kalp kırıklığının ve iç içe geçmiş üretim süreçlerini hem organik hem de yapay görünen heykel, çizim, asamblaj, metin ve sesi kapsayan eserler aracılığıyla keşfediyor. Detaylar burada.

Kristal Kit “KİRLİ KALICAM” Albüm Lansmanı
24 Mart, Blind

Rock ve elektronik müzik unsurlarını bir araya getiren İstanbullu grup Kristal Kit, 1 Mart’ta yayımladığı yeni albümü KİRLİ KALICAM’ın lansman konseri için sahnede. Bu aynı zamanda grubun yeni üyesi Burak Gürpınar’la çalacağı ilk konser olacak. Detaylar burada.

(Karşınızda) Yalnız Kadın
25 Mart, Zorlu PSM %100 Studio

Aşk, hayat ve sevgi dolu olan bir kadın, evinin içinde sıkışıp kaldığı dünyasını zaman zaman kendine özgü bir mizahla anlatırken, kimi zaman da her gün ayağına dolanan bu sistemin gerçeklerinin ne kadar sert olduğunu gözler önüne seriyor. Dario Fo ve Franca Rame imzalı metinden sahneye taşınan ve Tuğrul Tülek’in yönetmenliğini üstlendiği tek perde oyunda Şenay Gürler sahnede. Biletler burada.

Nisan Talaz – Bilinmeyen Bir Yer
27 Mart – 27 Nisan, Ferda Art Platform

Tabiatın eşsiz ve özgün yaratılarını kendine ilham kaynağı alan Nisan Talaz, üretiminde gördüğü ve hayal ettiği tüm alanlardaki formları dönüştürerek doğaya uyumlu yeni formlar üretiyor. Detaylar burada.

Seydi Murat Koç – Hafif Metal
27 Mart – 27 Nisan, Ferda Art Platform

Sanatçı, metal plakalar üzerindeki resimler ve üç boyutlu heykeller aracılığıyla doğa ile insan arasındaki ilişkiyi merkezine alarak bizlerin doğanın bir parçası mı yoksa üzerinde mi olduğumuzu sorgulatıyor. Detaylar burada.

Shirin Neshat – Öfke
7 Nisan’a dek, Dirimart

Shirin Neshat’ın son dönem eserlerine yer veren ve farklı inanç, etnik köken ve kültürel geleneklere sahip kadınların bir araya geldiği Öfke başlıklı sergisi 7 Nisan’a dek görülebilir. Detaylar burada.

Giriş görseli: Shirin Neshat – Flavia, Öfke serisinden, 2023