“Everybody's Talking About Jamie”nin sinema çıkarmasına ilk bakış

Bir drag queen olma hayaliyle yola çıkan Jamie’nin gerçek hikâyesini konu edinen, aynı isimli ödüllü tiyatro oyunundan sinemaya aktarılan Everybody’s Talking About Jamie’den ilk görüntüler geldi. Kökleri tiyatroya dayanan yönetmen Jonathan Butterell’ın ilk defa kamera arkasına geçtiği yapım, 17 Eylül itibariyle Amazon Prime kataloğunda.

Çok renkli ve çok sesli fragman, Jamie’nin dünyasına kapsamı geniş bir bakış sunuyor. Jamie ve en iyi arkadaşı Pritti, eski drag queen Hugo’nun göz alıcı geçmişi karşısında şaşkına dönüyor. İzlemek için tek tık yeterli.

Gerçek bir hikâyeden esinlenerek yaratılan yapım, İngiltere’nin kuzeyindeki bir banliyöde yaşayan ve bir drag queen olmayı hayal eden 16 yaşındaki Jamie New’in hayatına odaklanıyor. Jamie sıradan olmanın çok ötesinde. Toplumsal dayatmalar, normlar, önyargılar ve zorbalıklar arasında kendisini bir mücadelenin ortasında buluyor. Yine de annesi ve arkadaşlarının desteğiyle, yüzleştiği her şeyle baş edebilecek.

Odak noktamız Jamie’yi, ilk kez kamera karşısına geçen Max Harwood canlandırıyor. Sarah Lancashire’ı (Happy Valley) annesi, Lauren Patel’i en yakın arkadaşı olarak izleyeceğiz. Can You Ever Forgive Me? ile kariyerinin ilk Oscar adaylığını elde eden Richard E. Grant ise eski bir drag queen olarak karşımıza çıkıyor. Shobna Gulati, Ralph Ineson, Adeel Akhtar, Samuel Bottomley ve Sharon Horgan oyuncu kadrosunda yer alan diğer isimler.

Hem oyunun hem de ona ilham veren kitabın yazarı Tom MacRae, aynı zamanda filmin senaristi. Müzikler yine Daniel Gillespie Sells’e emanet. Övgüler toplayan sahne müzikalinin prömiyeri 2017’de yapılmıştı. Filmin de Ekim 2020’de vizyona girmesi bekleniyordu fakat pandemi dolayısıyla ertelenen birçok yapımın kaderini paylaştı.

Yazı: Nursema Gür