!f İstanbul’da son iki gün ıskalanmaması gereken 6 nefis film

22 Eylül Pazar akşamına kadar devam edecek !f İstanbul’un son iki gününde festivalin bu yılki en iyi filmlerinden birkaçını yakalamak için hâlâ şansınız var. Bazı unutulmaz klasikleri beyaz perdede izlemek için de son şans.

J’AI PERDU MON CORPS (I LOST MY BODY)
21 Eylül Cumartesi 19.00 // Cinemaxximum Akasya 6

Kısa metrajlı animasyon filmleriyle tanınan Jeremy Clapin’in Cannes’da Eleştirmenler Haftası’nın büyük ödülünü kazanan ilk filmi I Lost My Body, özgün tarzı ve etkileyici hikayesiyle yılın en önemli animasyonlarından biri. Gerçek ile gerçeküstünü enfes bir öyküyle birbirine bağlayan bu özel film, bu yılki !f’in hit filmlerinden biri olacağa benziyor.

THE SOUVENIR
21 Eylül Cumartesi 19.00 // Kadıköy Sineması

Son yılların en başarılı İngiliz yönetmenlerinden Joanna Hogg’un, prömiyerini yapıp, Jüri Büyük Ödülü kazandığı Sundance Film Festivali’nden itibaren ödül ve övgüye boğulan yeni filmi The Souvenir, Honor Swinton Byrne, Tom Burke ve Byrne’in annesi Tilda Swinton’dan başrollerde enfes performanslar alan, çarpıcı bir ilişki filmi. 2019’un bu en iyi filmlerinden birini festivalde ıskalamak büyük hata olur.

LARA
21 Eylül Cumartesi 21.30 // Cinemaxximum Akasya 6

Tek günde geçen enfes siyah beyaz ilk filmi Oh Boy! ile heyecan verici bir çıkış yakalayan Alman yönetmen Jan Ole Gerster’in Karlovy Vary Film Festivali’nden En İyi Kadın Oyuncu ve Jüri Özel Ödülü ile ayrılan yeni filmi Lara, 60. Yaşgünü etkinliği tamamen yoldan çıkan bir kadının hikayesini konu alıyor. Yalnızca Corinna Harfouch’un performansı için bile görülmeye değer bir film.

TO LIVE TO SING
22 Eylül Pazar 16.00 // Cinemaxximum Kanyon 6

Bol ödüllü kısa filmlerinin ardından ilk uzun metrajlı filmi Old Stone ile Toronto’da En İyi Kanada Filmi ödülü kazanan Johnny Ma’nın üç yıldır üzerinde çalıştığı son filmi To Live to Sing, geçtiğimiz Cannes Film Festivali’nin Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde görücüye çıktı ve oldukça beğenildi. Film, Cannes’dan birkaç ay sonra !f’te Türkiye prömiyerini yapacak.

LES MISERABLES
22 Eylül Pazar 19.00 // Cinemaxximum Akasya 6

Mali doğumlu Fransız yönetmen Ladj Ly’nin aynı adlı kısa filminin uzun metrajlı versiyonuna soyunduğu ve bu yılki Cannes Film Festivali’nde yarışan tek ilk film olan filmi Les miserables, izleyicisini getto bölgelerinden birinde bir ayaklanmanın orta yerine bırakıyor. Cannes’dan Jüri Özel Ödülü kazanan film, bu yılki !f’in merakla beklenen filmlerinden biri.

OM DET OANDLOGA (ABOUT ENDLESSNESS)
22 Eylül Pazar 21.30 // Cinemaxximum City’s 7

Songs From The Second Floor ile başlayıp You, The Living ile devam eden ve beş yıl önce çektiği A Pigeon Sat On A Branch Reflecting On Existence ile noktaladığı üçlemesinin ardından, İsveç sinemasının yaşayan en büyük yönetmenlerinden Roy Andersson’ın son filmi About Endlessness birkaç gün önce Venedik Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülü kazandıktan hemen sonra !f İstanbul’da seyirci karşısına çıkıyor.

BUNLAR DA VAR:

Psychobitch // 21 Eylül Cumartesi 13.00 // Cinemaxximum Akasya 6
In Search of Echo // 21 Eylül Cumartesi 13.00 // Kadıköy Sineması
The Last Tree // 21 Eylül Cumartesi 16.00 // Cinemaxximum City’s 7
Too Late to Die Young // 21 Eylül Cumartesi 21.30 // Kadıköy Sineması
The Unknown Saint // 21 Eylül Cumartesi 21.30 // Cinemaxximum City’s 7
Fugue // 22 Eylül Pazar 21.30 // Cinemaxximum Akasya 6
Demons // 22 Eylül Pazar 21.30 // Cinemaxximum Kanyon 9