Fallen Leaves, Animal Kingdom ve bu hafta başka ne izlesek?

Hazırlayan: Burcu Teker

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne uzanan Aki Kaurismäki filmi Fallen Leaves; ödüllü Fransız senarist ve yönetmen Thomas Cailley’in son işi Le Règne Animal / Animal Kingdom; Brandon Gardner, Mike Judge ve Zach Woods üçlüsünden yarı animasyon komedi serisi In the Know ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

Fallen Leaves (MUBI, 19 Ocak)

Nedir: “Helsinki’nin sıkıcı gecelerinden birinde tesadüfen karşılaşan ve hayatlarının nihai aşkını bulduklarına inanan iki yalnız insanın hikâyesi başrolde. Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin gölgesinde geçen bu arayışta, alabildiğine karamsar ve umutsuz bir hayatın beklenmedik mucizelere de konu olabileceğine dair trajikomedisiyle yine dört dörtlük bir Kaurismäki var karşımızda. Bir süpermarkette ömrü dolan ürünleri çöpe atmakla görevli Ansa (Fincede “kapana kısılmış” anlamına geliyor), bir gece tesadüfen aynı derecede yalnız, mutsuz ve umutsuz bir inşaat işçisi olan alkolik Holappa ile tanışır ve ikisi tüm zıtlıklarına rağmen birlikte olmanın yollarını arar.” Eray Yıldız’ın Fallen Leaves üzerine hisleri buradan okunabilir.

Neye benzer: Kaurismäki’nin yakın arkadaşı olan Jim Jarmusch’un başta Night on Earth ile Mystery Train filmleri olmak üzere tüm filmografisi referans verilebilir.

Kimler var: FIPRESCI’nin yılın en iyi filmi seçtiği yapımda başrolleri Alma Pöysti ve Jussi Vatanen paylaşıyor.

Le Règne Animal / Animal Kingdom (Vizyon, 19 Ocak)

Nedir: 76. Cannes Film Festivali Belirli Bir Bakış bölümünün açılışını yapan Le Règne Animal / Animal Kingdom, anlaşılamayan bir mutasyon sonucu hayvana dönüşen insanların dokunaklı hikâyelerine odaklanan bir bilim kurgu – aksiyon filmi. Temelde, François’nın genç oğluyla birlikte, mutasyon sonucu dönüşümünün ardından yetkililer tarafından ele geçirilmeden kaçmayı başaran partnerinin peşine düşmesiyle başından geçenlerin etrafında dönüyor. İsviçreli karikatürist Frédérik Peeters, memelilerden eklembacaklılara filmdeki tüm hayvan türlerinin tasarımcılığını üstlenmiş.

Neye benzer: İran asıllı İsveçli yönetmen Ali Abbasi’nin kimlik ve aidiyet temalarını irdelediği, John Ajvide Lindqvist’in aynı adlı öyküsünden uyarlama Gräns / Border; insanlardan saklamanın yeğlendiği gerçekliğin izini süren doğaüstü bir aşk anlatısıydı.

Kimler var: Yönetmen Thomas Cailley’nin ödüllere uzanan sarsıcı uzun metrajının künyesindeki isimler Romain Duris, Paul Kircher ve Adèle Exarchopoulos…

BUNLAR DA VAR!
Gözden kaçmasın
Kübra (Netflix, 18 Ocak)

Taylan Biraderler’in ellerinden, güç afyonundan doğan yıkıcı etki ve tehlikenin yansımalarını gözler önüne seren bir drama. Afşin Kum’un aynı adlı romanından uyarlama seri; Kübra isimli bir hesaptan gelen kafa karıştırıcı, geleceği öngören mesajlar doğrultusunda epey zorlu bir yola baş koyan Gökhan’ın hayatının radikal biçimde değişimine odaklanıyor. Gücün kişileri nasıl zehirleyebileceğini, ona sahip olan kişilerin ondan nasıl vazgeçemeyeceğini anlatan bu gerilimi yüksek yapımı, sembolik anlamda tanıdık bir ifade ile “One message to rule them all!” şeklinde özetlemenin yanlış olmayacağı kanaatindeyiz. J. Hakan Dedeoğlu’nun dizi ekibiyle yaptığı video röportaj ise burada.

Hazbin Hotel (Prime Video, 19 Ocak)

Cehennem’in kalabalık popülasyonunu azaltmak maksadıyla şiddet içermeyen bir alternatif arayışına giren Lucifer’ın kızı Charlie Morningstar’ın, uyumsuz şeytanlara kurtuluş şansı sunacak bir rehabilitasyon oteli açmasının etrafında dönen yetişkinlere yönelik animasyon dizi. Vivienne Medrano’nun yaratıcısı olduğu müzikal formattaki serinin müzikleri, ödüllü besteci ve oyuncu Sam Haft, Evan Alderete ve “Gooseworx” ismiyle bilinen Cooper Smith Goodwin’e emanet edilmiş.

Lohusa (Vizyon, 19 Ocak)

Duygularını “Bu yaşadıklarımın tabii ki bir belgeseli olacaktı.” sözleriyle ifade eden Gupse Özay’ın senaryosunu kaleme alıp başrolüne hayat verdiği Lohusa; genç bir çiftin, bebeklerinin doğumuyla çıktıkları ebeveyn olma yolculuğunun ilk 40 gününe odaklanıyor. Tazeliğin verdiği mutluluğun yanında sürekli bir kaygı ve panik hâlinin hüküm sürdüğü zorlayıcı süreç ile annelik baskılarını da bizzat tecrübe etmiş bir kadının gözünden mizahla anlatan Özay’a, Onur Gürçay eşlik ediyor. Yapımcılığını Muzaffer Yıldırım’ın üstlendiği filmin yönetmen koltuğunda ise Kıvanç Baruönü var.

Tell Me That You Love Me (Disney+ / Hulu, 24 Ocak)

Duygularını sözcüklerden ziyade resimlerle ifade etmeye alışkın işitme engelli Cha Jin-woo (Jung Woo-sung) ile kalbinden geçenleri sesiyle dışa vuran Jeong Moo-eun’un (Shin Hyeon-bin) arasında gelişen incelikli duygusal bağı işleyen romantik melodram. 1995 tarihli Japon hiti drama Aishiteiru to Itte Kure / Tell Me That You Love Me’nin remake’i olan yapım, Kim Yoon-jin imzası taşıyor.

In the Know (Peacock, 25 Ocak)

Beavis and Butt-head’in yaratıcısı Mike Judge’ın yeni projesi biraz stop motion animasyon, biraz da canlı aksiyon röportaj şovu formatında. In the Know; kimsenin yanıtlamak istemediği sorulara cevap ararken, “fikirlere karşı cinsel bir çekim duyan” radyocu Lauren Caspian ve ekibinin günlük hayat maceralarını takip ediyor bir yandan da. Dizinin yaratıcı ekibinden Zach Woods sesiyle Caspian’a hayat verirken, Mike Judge da Sandy’yi seslendirmiş.

Masters of the Universe: Revolution (Netflix, 25 Ocak)

Hazırsanız, gezegeni kurtarmak için devrim yaratmaya, Eternia’ya dönüyoruz! Kevin Smith’in 2021 tarihli Masters of the Universe: Revelation’ının devamı niteliğindeki seri; altın renkli, havalı saç kesimiyle X kuşağının popüler süper kahramanı He-Man’in ve ezeli düşmanı Skeletor’un yeni maceralarına odaklanıyor. Seslendirme kadrosundaki yıldız isimler Mark Hamill, Chris Wood, Melissa Benoist…

Hâlâ izlemediyseniz

*A Place of Our Own (Apple TV+, 16 Ocak)

*Project Dorothy (Vudu, 16 Ocak)

*Timmy Failure: Mistakes Were Made (Apple TV+, 16 Ocak)

*El Batta El Safra / The Yellow Duck (Prime Video, 17 Ocak)

*A Shop for Killers (Hulu, 17 Ocak)

*The Woman in the Wall (Showtime, 19 Ocak)

*The Kitchen (Netflix, 19 Ocak)