The Crown, Coupez!, Causeway ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde taze bir oyuncu kadrosuyla Britanya kraliyet ailesinin yeni bir dönemi anlatmaya girişen The Crown 5. sezon, 75. Cannes Film Festivali’nin açılışını yapan Michel Hazanavicius filmi Coupez!, Jennifer Lawrence ile Brian Tyree Henry’nin başrolleri paylaştığı A24 etiketli Causeaway ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

VİZYON
Coupez! / Final Cut
(4 Kasım)

Nedir: Düşük bütçeli bir korku filmi çekiminde seti gerçek zombiler basarsa… Üstelik taviz vermeyen huysuz yönetmen plan sekans bir sahneyi hedefliyor ve kısıtlı para ile zamanı harcamamak için asla ve asla çekimleri durdurmuyor. 75. Cannes Film Festivali’nin açılışını yapan Coupez!’nin dümeninde The Artist (2011) ile ismini geniş kitlelere duyuran Michel Hazanavicius bulunmakta. Meraklısına bolca kahkaha krizi vadeden Coupez!’ye dair yorumumuzu buradan okumak mümkün.

Neye benzer: 2017 tarihli kült Japon filmi One Cut of the Dead’in yeniden çevrimi var karşımızda.

Kimler var: Michel Hazanavicius’un vazgeçilmez oyuncusu Bérénice Bejo ve Fransa sinemasının yıldız isimlerinden Romain Duris başrolleri canlandıranlar arasında.

PRÖMİYER
The Crown – 5. sezon
(Netflix, 9 Kasım)

Nedir: The Crown’da yeni bir oyuncu kadrosu, yeni bir dönem, yeni bir sezon… 90’lar Britanyası’ndayız; halk, kraliyet kurumunun rolünü daha fazla sorgulamaya başlamış durumda. Kraliçe 2. Elizabeth tahta çıkışının 40. yıl dönümüne yaklaşırken, Diana ile Charles’ın medya üzerinden giriştiği savaş hükümdarlığın ciddi biçimde sarsılmasına, Windsor Sarayı’ndaki çatlakların açığa çıkmasına vesile oluyor.

Neye benzer: The Crown’ın tadı damağında kalanlar için Helen Mirren’ın Oscar ödüllü Kraliçe 2. Elizabeth yorumunu barındıran The Queen (2006) de tavsiyedir. Üstelik diziyle aynı yaratıcı ekipten…

Kimler var: 5. sezonda Kraliçe’ye Imelda Staunton, Prens Charles’a Dominic West, Diana’ya Elizabeth Debicki, Prenses Margaret’a Lesley Manville, Prens Philip’e Jonathan Pryce hayat veriyor. 

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Syk pike / Sick of Myself (Vizyon, 4 Kasım)

75. Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde dünya prömiyerini yapan Sick of Myself, “Kurban psikolojisinin getirdiği faydalar sonuçlarına değer mi? Kurban kültürünün popüler kültürdeki yeri nedir? İnsan ne kadar utanmaz ve yüzsüz olabilir?” gibi sorularla komedi soslu bir beyin egzersizi yaptırma niyetinde. Sanatçı sevgilisi beklenmedik şekilde başarıya kavuştuğunda baş karakter Signe, dibe vuran özgüvenini yeniden kazanmak için ilgi, acıma ve sempati toplayacağı çıkışsız bir yola giriyor. Sick of Myself’e dair hislerimizi okumak için hemen şuraya.

Weird: The Al Yankovic Story (The Roku Channel, 4 Kasım)

80’lerde yaptığı parodi şarkılarla ünlenen ve özellikle Amerikan popüler kültürünün alışılmadık simgelerinden birine dönüşen “Weird Al” Yankovic’in hayatı, kendi elinden çıkan bir senaryoyla film oldu. Daniel Radcliffe’in Hawaii gömlekleri ve akordiyonuyla Yankovic’i canlandırdığı yapımda Madonna’ya Evan Rachel Wood, Dr. Demento’ya Rainn Wilson, Oprah Winfrey’ye Quinta Brunson hayat veriyor. Reji ise Brooklyn Nine-Nine ve Silicon Valley gibi dizilerle adını duyuran Eric Appel’a emanet edilmiş.

Causeway (Apple TV+, 4 Kasım)

A24 etiketi taşıyan Causeway; kariyer rotasını gişe filmleri ve iddialı ödül sezonu işleriyle çizen Jennifer Lawrence’ın, uzun yıllar sonra rol aldığı ilk bağımsız yapım olmasıyla dikkat çeken cinsten. Öykü, Afganistan’daki görevi sırasında ağır bir beyin hasarı alıp New Orleans’taki evine dönen askeri mühendis Lynsey’nin acı verici anılarla boğuşması ve hayata yeniden uyum sağlama çabası üzerine. Maid’in yönetmen kadrosundan Lila Neugebauer rejide; Atlanta yıldızlarından Brian Tyree Henry ise övgü toplayan performansıyla Lawrence’a eşlikçi.

Suçlular (BluTV)

Dondurma, Musa ve Bisiklet gibi kısaların yanı sıra Görülmüştür isimli uzun metrajıyla da tanıdığımız Serhat Karaaslan’ın son çalışması Suçlular; başta Jüri Özel Ödülü kazandığı Sundance Film Festivali olmak üzere yurt içi ve yurt dışındaki birçok duraktan zaferle dönmüştü. Romantik bir gece geçirmek için otel arayan ancak evlilik cüzdanları olmadığı için şehirdeki işletmelerden geri çevrilen genç bir çiftin hikâyesine ortak oluyoruz. Serhat Karaaslan’ın Suçlular’dan ve kısa film üretimine dair düşüncelerinden bahsettiği röportajımızı da buradan okuyabilirsiniz.

Moje slunce Mad / My Sunny Maad (MUBI, 5 Kasım)

Taliban’ın gölgesinde, aşk ve aileye dair bir hikâye. Petra Prochazkova’nın Frista adlı romanından uyarlanan animasyon film; Herra isimli Çek bir kadının, Afganistanlı Nazir’e âşık olup bu topraklara taşınınca deneyimlediklerini keşfe çıkarıyor. Ne Taliban sonrası Afganistan’da onu nasıl bir hayatın beklediğinden ne de entegre olması gereken aileden haberi var Herra’nın. Liberal bir büyükbaba, son derece zeki bir çocuk ve kocasının şiddet dolu pençesinden kurtulmak için her şeyi yapacak olan Freshta da öyküsüne eşlikçi.

* Enola Holmes 2 (Netflix, 4 Kasım)

* The Mosquito Coast – 2. sezon (Apple TV+, 4 Kasım)

* Save our Squad with David Beckham (Disney, 9 Kasım)

* FIFA Uncovered (Netflix, 9 Kasım)

* A Friend of The Family (beIN CONNECT, 10 Kasım)

* Zootopia+ (Disney+, 9 Kasım)

* Tatami Time Machine Blues (Disney+, 9 Kasım)

* Spector (Showtime, 4 Kasım)

Midsommar
Hâlâ izlemediyseniz

* Midsommar (beIN CONNECT, 9 Kasım)

* Haganenet (MUBI, 7 Kasım)

* Under sandet (MUBI, 6 Kasım)

* Deniz Seviyesi (BluTV)

* Mudbound (beIN CONNECT, 8 Kasım)