Farklı şehirlerden 5 nefis çalışmasıyla: Zaha Hadid

Post modern mimari akımının en önemli figürlerinden biri olan Zaha Hadid, dün Miami’de hayatını kaybetti. Kariyeri boyunca birçok yenilikçi çalışmaya imza atan ve Pritzker Mimarlık Ödülü’nü kazanan ilk kadın olan Hadid’in, Avusturya, Çin, İtalya, İskoçya ve Almanya’da konumlanan beş harika tasarımını hatırlıyoruz.

Hungerburgbahn İstasyonları

Hungergurbahn

Avusturya’nın Innsbruck kentindeki tren etkileyici tren istasyonları Zaha Hadid imzası taşıyor. 2007 yılında inşa edilen ve Hadid’in bölgenin karlarla kaplı manzarasından ilham alarak hazırladığı istasyonların son durağı olan Hungerburgbahn nefes kesen bir görünüme sahip.

Hungergurbahn 2

Guangzhou Opera Binası

Çin en büyük şehirlerinden biri olan Guangzhou’da konumlanan, yaklaşık 200 Milyon Dolar’lık bir bütçeyle hayata geçirilmiş. 2002 yılında açılan tasarım yarışmasını Hollandalı mimar Rem Koolhas ve Avusturyalı tasarım ekibi Coop Himmelb(l)au’yu geride bırakarak kazanan Hadid’in tasarladığı binanın inşası için çalışmalar 2005 yılında başlamış ve 5 yıl sürmüş.

Guangzhou
Guanghzou

Vitra Yangın İstasyonu

Almanya’nın Well Am Rhein bölgesindeki tasarım harikalarıyla dolu Vitra Campus’te 1981 yılında çıkan yangın sonucunda alanda bulunan birçok bina zarar görmüştü. Bunun ardından bazı ünlü tasarımcılarla çalışmaya karar veren ve çeşitli projeler geliştiren ekip, Hadid’le de alana kurulacak yangın istasyonu için birlikte çalışmıştı. Bu bina, Zaha Hadid’in inşa edilen ilk projesidir.

Vitra
Vitra 2

National Museum of the 21st Century Arts

Zaha Hadid tarafından tasarlanan ve inşaat aşamasının tamamlanması tam 10 yıl süren National Museum of the 21st Century Arts, ya da bilinen başka bir adıyla MAXXI, İtalya’nın Roma şehrinde konumlanıyor. İçerisinde iki müze alanı, bir oditoryum, bir kütüphane ve çeşitli galerilerin yer aldığı bina, The Guardian tarafından Hadid’in bugüne dek yaptığı en etkileyici çalışma olarak tanımlanmıştı.

museu
museu 2

Riverside Museum

2013 yılında yaklaşık 40 yıldır verilen prestijli EMYA Ödülü (Avrupa’da yılın en iyi müzesi) kazanan Glasgow’daki Riverside Museum, Zaha Hadid ve İngiltere merkezli tasarım ve mühendislik ekibi BuroHappold Engineering ortaklığıyla tasarlandı. Şehrin en eski müzelerinden birinin yerinde konumlanan ve inşaatı yaklaşık 6 yıl süren Riverside Museum, yerden ve havadan inanılmaz bir görüntü sunuyor.

riverside
riverside2

Yükleniyor...