Planet Express’te sıradan bir gün: Futurama sezon prömiyeri

Yazı: Utkan Çınar

The Simpsons yaratıcısı Matt Groening’in bilim kurgu çılgınlığı Futurama, Hulu ekranında geri döndü. 3. kez! Haberlerin gündeme geldiği ilk günlerde Futurama evreninin fan favorisi robotu Bender’ın sesi John DiMaggio’nun yapılan teklifi beğenmediği ve yeni bölümler için mikrofon başına geçmeyeceği konuşulsa da korkulan olmadı ve yapımcılar DiMaggio ile anlaşmanın bir yolunu buldu, neyse ki!

Baştan uyaralım; bu yazı, 24 Temmuz’da yayımlanan yeni sezon prömiyer bölümü “The Impossible Stream”i izlememiş olanlar için bazı sürprizleri bozabilir. 

Konu nedir?

Philip J. Fry kardeşimizin milenyum gecesi kriyojenik dolaba düşerek donmasıyla ve bin yıl sonra uyandığı “yeni” New York’ta 30. kuşaktan yeğeni ve 31. kuşaktan torunu (bolca paradoks var tabi) Profesör Farnsworth’ün kurye firması Planet Express’te çalışmaya başlamasıyla gelişen olaylar silsilesi…

Nerede kalmıştık? İzlemeden önce bilmemiz gerekenler… 

2013’te 7. sezonuyla mutlu bir final yapan çizgi dizi, 10 yıl sonra 3. geri dönüşünü yaptı. Daha önce üç kere daha final yapan dizinin bunu bir gurur meselesi hâline getirdiğini söyleyebiliriz. Futurama özünde bol catchphrase’li bir işyeri sitcom’u olmasıyla beraber, dolu dolu evrensel bir aşk hikâyesini ve bilim kurgu aksiyonu; zaman, astronomi, varoluş, fütürizm, din, siyaset, evrim gibi ciddi konuları sululaştırmadan işlemesiyle ayrı bir yerde durur. Yaratıcısı Matt Groening’in “asıl işi” The Simpsons’tan kalite konusunda çok daha istikrarlı bir geçmişi var. 

İlk intiba?

20 yıl önce çok keyif aldığınız bir diziden 20 yıl sonrada aynı keyfi almanız kolay değil. Siz aynı insan değilsiniz ve dizinin de sizinle değişmesi beklemek biraz bencilce. Futurama külliyatına yeni gireceklerle bu kadar zamandır takip edenlerin bakış açıları farklı olacaktır. Eski takipçi olarak biraz önyargılı başladığımı itiraf etmeliyim. 

Beklentileri nasıl karşıladı? 

“Keşke daha çok Futurama olsa” diye düşünmemiştim bu kadar yıldır. Geri döndüklerine sevindik ama diğer bölümleri de izlemek lazım kesin bir kanıya varmak için. Ama ilk bölümdeki özellikle dizi yapımı ve binge, streaming çılgınlığı ile ilgili sekanslar oldukça eğlenceliydi. Eskiden sevdiğimiz Zoidberg, Bender gibi yan karakterler biraz geri planda kalmış gibiler. Dizinin çok geniş bir yazar kadrosu var ve eskiden olduğu gibi tek başına seviyeyi yükselten bölümler olacaktır. 

En çok neyi sevdin?

Slurms Mackenzie’nin perişan hâlini ve tabi ki büyük aktör Calculon’u görmek güzeldi.

En az neyi sevdin? 

Bu belki ilk geri dönüş bölümüne ait olacaksa da dizinin kendisine referans veren çok fazla “kaç kere iptal edildik, TV-streaming patronları şöyle böyle” şakaları, bir yerden sonra gereksiz olmuş. 

Majör yenilikler neler? Sürprizler var mı?

İlk günkü estetiğinden hâlâ ödün vermemiş olması kesinlikle iyi bir şey. Aynen kaldığı, bildiğimiz yerden devam ediyor. Onun dışında Planet Express’te sıradan bir gün.  

İzleyince kafanda soru işareti yaratan bir şey oldu mu? 

Fry-Leela aşkının mutlu sonla bitmiş olması ve hâlâ da bir çift olarak devam ediyor olmaları. Fry’ın imkaâsız aşkı (2007’de “Bender’s Big Score”da muazzam işlenmiş bir konuydu, Futurama’nın zafer anıdır) dizinin “duygusal omurgasıydı” sanki. Bu zayıflamış durumda. Açıkçası alışamadık.