Gezi direnişi hakkında bir çizgi roman projesi: ”DirenÇizgiRoman”

Sydney’den yaşayan Can Yalçınkaya, dünyanın öbür ucundan Gezi’yle ilgili heyecan verici bir projeye imza atıyor. DirenÇizgiRoman / ResistComics isimli projede farklı ülkelerden yazar ve çizerler, Gezi direnişinde yaşananları çizgi roman olarak bir araya getiriyor.

Türkiye, Fransa, Almanya ve Avustralya’dan yazar ve çizerler, geçtiğimiz bir yıl boyunca bu proje üzerinde çalışmış. Genellikle online olarak gerçekleşen toplantıların ve paylaşımların sonucunda 96 sayfadan oluşan bu çizgi roman çıkmış. Kitabın içerisinde çizgi hikayelerin dışında, çizgi roman ve politikanın ilişkisine dair bir makale de yer alıyor.

Proje için hazırlanan Kickstarter sayfasında 5000 Avustralya Doları’na ulaşılması hedefleniyor ve bu haberin yazıldığı saatlerde hedefe ulaşmak için yalnızca 400 Avustralya Doları kalmış durumda. DirenÇizgiRoman‘a yapacağınız desteklerle posta kartları, çantalar, posterler, baskılar gibi çeşitli ürünler de alabiliyorsunuz. Söz konusu Kickstarter sayfasına buradan ulaşabilir ve DirenÇizgiRoman hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aşağıda da proje için hazırlanan tanıtım video’sunu ve kitaptan bazı sayfaları görebilirsiniz.

diren3
diren2
diren1