Glass Onion, R.M.N. ve bu hafta başka ne izlesek?

Derleyen: Ulaş Dağ

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Cristian Mungiu’nun bir Rumen kasabasındaki çürümüşlüğü zenofobi üzerinden işlediği R.M.N., Knives Out serisinin Yunanistan’da konumlanan bol yıldızlı yeni macerası Glass Onion: A Knives Out Mystery, Alice Rohrwacher’den masumiyet, hırs ve fantezi temalı kısa metraj Le pupille ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

R.M.N.
(Vizyon, 23 Aralık)

Nedir: Doğu Avrupa sinemasının en sevilen yönetmenlerinden Cristian Mungiu’nun toplumdaki çürümüşlüğü zenofobi üzerinden işlediği yeni işi, alışık olduğumuz üzere prömiyerini Cannes’da yapmış ve Altın Palmiye için yarışmıştı. Yurt dışında çalıştıktan sonra Transilvanya’daki çok etnikli kasabasına geri dönen Matthias’ın ve bölgedeki fabrikaya mülteci işçilerin istihdam edilmesiyle iki yüzlü korkuları ortaya saçılan kasaba halkının portresi çiziliyor. Gerilim tırmanıyor, üstü örtülü çatışmalar tek tek gün yüzüne çıkıyor.

Neye benzer: Romanya Yeni Dalgası’ndan örneklerin yanı sıra Avrupa’da son 10 yıldır yükselişte olan zenofobiyi ele alan çeşitli yapımlar.

Kimler var: Cristi Puiu filmi Sieranevada’dan anımsanabilecek Marin Grigore ile Judith State oyuncu kadrosunda. Teknik ekip künyesinde Cristian Mungiu’nun önceki işlerinden isimlere rastlamak mümkün.

Glass Onion: A Knives Out Mystery
(Netflix, 23 Aralık)

Nedir: Yönetmen Rian Johnson, finansal ve eleştirel başarılarıyla çok konuşulan Knives Out’ta klasik “Kim öldürdü?” sorusu ekseninde âdeta alternatif bir Agatha Christie anlatısı inşa etmiş; türün kodlarına hâkimiyeti ve zengin karakter galerisiyle de takdir toplamıştı. Netflix’in 450 milyon dolar gibi bir meblağ ile haklarını aldığı iki devam filminin ilkinde ise Dedektif Benoit Blanc ile yeni bir cinayet gizeminde, bir Yunan adasındaki lüks malikânedeyiz. Milyarder Miles Bron ve sıra dışı tiplerden oluşan konukları arasında katil kim?

Neye benzer: Agatha Christie romanlarının And Then There Were None (1945), Death on the Nile (1978), Murder on the Orient Express (1974) gibi adaptasyonları ilk akla gelenlerden.

Kimler var: Serinin ilk filminden alıştığımız üzere üzere görkemli bir oyuncu kadrosu karşılıyor bizleri: Daniel Craig, Edward Norton, Janelle Monáe, Kathryn Hahn, Leslie Odom Jr., Jessica Henwick, Madelyn Cline, Kate Hudson ve Dave Bautista.

Where Is Anne Frank?
(MUBI, 23 Aralık)

Nedir: Anne Frank’in öyküsünü biliyoruz, peki günlüğünde hitap ettiği hayalî arkadaşı Kitty’ninkini? Anne’in Amsterdam’daki evinde sihirli bir şekilde hayat bulan, günümüz dünyasından seslenen Kitty, dostunun yaşıyor olabileceğini düşünüp amansız bir arayışa başlıyor. Zamandan zamana atlayıp Frank ailesinin deneyimlediklerine şahit oluyor. Where Is Anne Frank?’ın Avrupa’daki mültecilerle, II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerden saklanan Yahudilerin deneyimledikleri arasında paralellikler kurduğu söyleniyor.

Neye benzer: Anne Frank’in yaşadıklarının ağırlığıyla yüzleşme biçimi, çok uzun yıllardır yedinci sanata ilham olmaya devam ediyor. The Diary of Anne Frank (1959), Anne Frank Remembered (1995), Anne no nikki (1995) ve Das Tagebuch der Anne Frank (2016) aralarından bazıları.

Kimler var: Waltz with Bashir’de Lübnan Savaşı’ndaki anılarını animasyon formunda aktaran yönetmen Ari Folman, Holokost’tan kurtulan bir ailenin çocuğu olarak, yine oldukça kişisel bir proje ile çıkıyor karşımıza.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Le Pupille
(Disney+)

Lazzaro felice / Happy as Lazzaro ve Le meraviglie / The Wonders gibi harikalarla, modern İtalya sinemasının en yetkin yönetmenleri arasında yer edinen Alice Rohrwacher’den kalpleri ısıtacak bir yılbaşı hediyeniz var. Noel arifesi, savaş yıllarında Katolik bir yatılı okul ve hayalleri süsleyen leziz mi leziz bir pasta… Ünlü yazar Elsa Morante’nin yakın arkadaşına gönderdiği bir Noel kutlama mektubuna dayanan bu 37 dakikalık yapım, önümüzdeki Akademi Ödülleri’nin En İyi Kısa Film dalındaki 15 finalist arasında aynı zamanda. Yapımcılarından biri aşina gelecektir: Alfonso Cuarón.

Babylon Berlin – 4. sezon
(BluTV)

Gerek Almanya’da çekilmiş en yüksek bütçeli televizyon yapımı olması gerekse yaratıcıları arasında Tom Tykwer’ın bulunmasıyla yayın hayatına dikkatleri üzerine çekerek başlayan Babylon Berlin, 4. sezonun tüm bölümleriyle BluTV’de. Bir dönemin sosyolojik ve politik arka planını, polisiye ve neo-noir kodlar üzerinden aktaran yapımın yeni sezonunda; Dedektif Gereon Rath’un soruşturmaları, onu Hitler destekçilerine rahatsız edici bir yakınlığa götürüyor. Öte yandan Charlotte Ritter, çöküşte olan ekonomi ve yükselen işsizlik koşullarında evsiz kalan kardeşine yardım edebilmek için işini riske atmayı göze alıyor.

I Wanna Dance with Somebody
(Vizyon, 23 Aralık)

Tüm zamanların en yüksek satış rakamlarına ulaşan müzisyenlerinden biri olan, ABD’de “The Voice” (Ses) olarak anılan ve 2012’de hayatını kaybeden Whitney Houston hakkında çekilen tartışmalı belgesellerden sonra, bir biyografik filme geldi sıra. Houston’ın ilk kez baş solist olarak sahneye çıktığı konserden unutulmaz Super Bowl performansına, kariyerinin dönüm noktalarına temas ediliyor I Wanna Dance with Somebody’de. Yönetmen koltuğunun Kasi Lemmons’a, senaryonun ise Oscarlı biyografilerin arkasındaki isim Anthony McCarten’a emanet edildiği film karışık eleştiriler toplasa da divaya hayat veren Naomi Ackie’nin performansı övgülerle karşılandı.

45. Kennedy Center Onur Ödülleri
(CBS, 28 Aralık)

1978’den beri her aralıkta, Kennedy Center Opera Binası’nda düzenlenen; sahne sanatlarına ve ABD kültürüne yaşam boyu katkıda bulunmuş yeteneklerin kariyerlerini kutsayan Kennedy Center Onur Ödülleri 45. kez dağıtılıyor. Tarihi boyunca birçok efsanenin onore edildiği, bu esnada yakın dostlarının inanılmaz müzikal performanslar ve sahne şovlarıyla karşımıza çıktığı ödüllerin bu seneki kazananları George Clooney, Amy Grant, Gladys Knight, Tania León ve U2.

* The Boy, the Mole, the Fox and the Horse (Apple TV+, 25 Aralık)

* Roald Dahl’s Matilda the Musical (Netflix, 25 Aralık)

* Siz Biraz Uzak Kaldınız (BluTV)

* Call the Midwife: Christmas Special (BBC One, 25 Aralık)

* Encanto at the Hollywood Bowl (Disney+, 28 Aralık)

* Treason (Netflix, 26 Aralık)

* Ocean Emergency: Currents of Hope (The CW, 27 Aralık)

* Chelsea Handler: Revolution (Netflix, 27 Aralık)

The Jerk
Hâlâ izlemediyseniz

* The Jerk (TOD, 29 Aralık)

* Regi Andrej Tarkovskij / Directed by Andrei Tarkovsky (MUBI, 29 Aralık)

* Volver (MUBI, 30 Aralık)

* The World’s End (TOD, 26 Aralık)

* The Sugarland Express (TOD, 29 Aralık)