Grup Doğuş’un 45 yıllık kayıtları ilk kez plak oluyor

1974’te Münih’te kurulan Grup Doğuş’un yalnızca kaset formatında bulunan 8 şarkılık albümü Ironhand Records tarafından plak formatında yayınlanıyor.

Ekip, org ve vokalde Barış Manço’nun “Orglar Fatihi Hammond Tufan” tabiriyle andığı Tufan Aydoğan, gitar ve vokalde Sedat Ürküt, basta Muhittin Aydoğan ve daha önce Erkut Taçkın’la çalışmış davulcu Koray Dikmen’den oluşuyor. Kurulduğu ilk yıllarda, 70’lerde pek çok Türkiyeli müzikal ürünün Almanya’daki lisans taşıyıcısı olan Minareci firmasının teklifiyle stüdyoya giren ekip, canlı kaydedilen 8 parçalık albümde iyi bildiğimiz tınıları epey farklı şekilde yorumluyor. Daha önce Selda, Cem Karaca, Üç Hürel gibilerinden dinlediğimiz, ilk dönem Anadolu Pop akımından parçaları sağlam groove’lar ve akışkan sololarla birlikte yeniden canlandıran grubun sınırlı sayıda basılan kasetleri dışında hiçbir yerde dinlenmemiş kayıtları, dijital platformlardaki yerini de aldı.

Kapak tasarımı Özer Yalçınkaya tarafından yapılan albümün plak baskısında, grubun serüvenini İngilizce ve Türkçe anlatan, nadir fotoğraflarla bezeli iki sayfa da bulunuyor. Grup Doğuş’un kendi ismiyle yayınlanan ve “Gülme Ha Gülme”, “Namus Belası”, “Ağlarsa Anam Ağlar” gibi şarkılara yapılmış özgün yorumlardan oluşan albümü aşağıdan dinleyebilir, buraya tıklayarak da Ironhand Records üzerinden plağını sipariş edebilirsiniz.