İlk regl deneyimine dair bir kitap: Hadi Konuşalım

Yazı: Eylül Ege

Regl yoksulluğu ve tabusuyla mücadele eden Konuşmamız Gerek Derneği’nin kurucuları İlayda Eskitaşçıoğlu ve Bahar Aldanmaz Fidan, bu kez bir kitap için güçlerini birleştirdi. Ayrıntı Yayınları’nın gençlik kitapları markası Dinozor Genç etiketiyle yayımlanan Hadi Konuşalım, regl olma deneyimleri hakkında hem çocuklara hem de ailelere rehberlik ediyor. Önsözü tabukamu’nun yaratıcısı, cinsel sağlık uzmanı Rayka Kumru’dan. Kapak görselindeki illüstrasyon ise Aslı Alpar imzalı.

Baş kahramanı Elif’in ilk regl deneyimini anlatırken, toplumsal cinsiyet rollerini sorgulayarak, evdeki iş bölümüne dair de eleştiriler getiren Hadi Konuşalım, regl olmakla ilgili soruları olan ya da bakım verdiği, iletişimde olduğu çocuklarla regl hakkında nasıl konuşacağı konusunda yönlendirmeye ihtiyaç duyan herkes için hazırlanmış değerli bir kaynak. Elif’in günlüğünden sayfaları takip ettiren kitabın olay örgüsü özetle şöyle:

Elif’in sıradan bir okul gününe ne heyecan katabilir? Hoşlandığı kişi Deniz’in de katılacağı Uzay Müzesi gezisi tabii ki! Arkadaşlar ve derslerle dolu yeni bir hafta başlarken okul gezisine dair heyecanlı bekleyişinin yanında hayatına yepyeni bir deneyim daha girer Elif’in: İlk kez regl olur! 

Hadi Konuşalım’a kitabevi rafları ve online kitap satış kanalları üzerinden erişmek mümkün.

6 Şubat depremlerinin ardından “Afet bölgelerinde toplumsal cinsiyet eşitliği gözetiliyor mu? Menstrüel ürünler kimi ihtiyaç listelerine niçin girmiyor? Tercih edilen regl bakım yöntemlerini yargılamadan ihtiyaç gideren; regl olanlara, ilk regl deneyimini yaşayan çocuklara destek veren güvenli alanların sayısı yeterli mi?” gibi sorularımıza yanıt almak için Konuşmamız Gerek Derneği’ne bağlanmıştık. Meraklıları, Ekin Sanaç ve Esin Çalışkan’ın Afet sonrası regl ve hijyeni Konuşmamız Gerek başlıklı röportajına göz atabilir.