Haftanın etkinlik rehberi (14-20 Eylül)

Haftanın takviminden dikkat çeken konserler, oyunlar, söyleşiler, gösterimler, sergiler ve tavsiyeler.

Ayvalık Uluslararası Film Festivali
14-19 Eylül, Ayvalık Belediyesi Büyük Park Amfitiyatro

Seyir Derneği tarafından Azize Tan direktörlüğünde, Fatih Özgüven danışmanlığında hazırlanan Ayvalık Uluslararası Film Festivali için heyecanlanmaya sebep çok. Todd Haynes’in Julianne Moore ve Natalie Portman’lı son numarası May December gösterimiyle açılacak festival kapsamında Uluslararası Seçki, Sinema Yapmaya Çalışırken, İlk Filmler, Ve Ayvalık, Godard’a Saygı, Anılarına ve uzun metraj, kısa metraj, belgesel yapımların yer aldığı Türkiye’den Filmler bölümlerinde toplam 57 film gösterilecek. Programdan detaylar burada, festivalden film değerlendirmeleri yakında bantmag.com’da. 

M.K. Perker – Yüz Yüze
14 Eylül – 4 Kasım, Pilot Galeri

Yüz Yüze sergisi ilhamını yüzlerden alıyor. M.K. Perker, tarihi en az 5 bin yıl öncesine uzanan bir sanat formu olan portreyi, kendine özgü yaklaşımıyla yorumluyor. Kimi tanıdık, kimi kurgusal bu portreler, zamanın kaydını tutarken, yüzün ardındaki bilginin peşine düşüyor. Pek çoğu popüler kültürün eşsiz bir parçası olan yüzlerin üzerimizdeki etkisini değerlendirmemize kapı açıyor. Daha fazla bilgi için buraya

Gezgin Salon: Tamino Türkiye turnesi
14 Eylül Perşembe, İzmir Arena / 17 Eylül Pazar, İstanbul Parkorman

İlk Türkiye konserini 2018’de Salon İKSV’de verdikten sonra sıklıkla yolunu buraya düşüren Tamino, son olarak Volkswagen Arena’da sahne almış ve konser gelirlerini İKSV’nin deprem destek fonuna bağışlamıştı. Ankara’da 13 Eylül’de start alan turnenin İzmir biletleri burada, İstanbul biletleri ise burada.

Vans sunar: Hav Hav! (Akustik)
15 Eylül, Bant Mag. Havuz / Bina

Mert Tugen’in müzikal projesi olarak 2021 başlarında start alan Hav Hav!, lo-fi rock’n’roll sularında gezinen, dinlerken sallanmadan durmanın pek de kolay olmadığı şarkılar yapıyor. Davulda Ozan Uzunsoy ve bas gitarda Emir Aktunç’un katılımıyla grup formunu alan Hav Hav!, sekiz parçalık ilk uzunçaları Havlıyor Köpekler’i 2022 sonbaharında yayımladı. Geçtiğimiz yıl Demonation Festivali No:11’de de sahne alan grup, son olarak gitarda Caner Akcan transferiyle nihai hâlini aldı. Konserin detayları burada.

Endüstrimantal: Okay Vivian
15 Eylül, Müze Gazhane Q Deck

Müze Gazhane’nin 130 yıllık endüstriyel hafızasını müziğin sınırsız dünyasıyla birleştiren Endüstrimantal konser serisi kapsamında sahne, Pervin Güzeldere’nin kırılgan ve hipnoz edici ses bütünleri yarattığı müzikal kimliği Okay Vivian’ın. Detaylar burada.

We are not alone: Panicattack Duo Retrospektifi, 2054
15 Eylül – 30 Aralık, Performistanbul

Feminen bilginin ve dışlanmış pratiklerin yolunu arayan; sorunlarının çözümünün bu olduğuna inanan Naz Balkaya ve Emily Demetriou ikilisinin pandemiden sonra sunduğu ilk çalışma serisi olan We are not alone: Panicattack Duo Retrospektifi, 2054, Performistanbul’un üç katına yayılıyor.  Performatif sergi kapsamında sunulacak canlı performansların yanı sıra, resim, heykel, çeşitli karışık medya işleri ile video ve sesten oluşan bir yerleştirme bulunuyor. Performanslarla canlanan yerleştirmenin tamamı, ikilinin sanat kariyerleri boyunca yaptıkları kurgusal çalışmaları kronolojik olarak sergilerken aynı zamanda dönemin politik ve tarihi olaylarını da gözler önüne seriyor. Daha fazla bilgi için buraya

The Omy / Goblin Daycare
15 Eylül, KargART

Rusya’nın en eğleceli, en kaotik gruplarından The Omy, KargART sahnesini bir kez daha yakıp geçmeye geliyor. Öncesinde ise İstanbul’un yeni synth punk dörtlüsü Goblin Daycare, motoru ısıtıp gecenin açılışını yapıyor. Daha fazla bilgi için buraya.

Kıraathane Kitap Şenliği
15 – 24 Eylül, Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi

30 yayınevinin kitaplarını sergileyeceği, okurları hem dijital hem de fiziksel ortamda yazarlar, çevirmenler ve akademisyenlerle bir araya getirecek 5. Kıraathane Kitap Şenliği’nin detaylı programı burada. Şenlik, katılımcı yayınevlerinin çalışanları ve okurlarının davetli olduğu bir partiyle açılacak.

GILGAMESH / GILGAMIŞ
15-16 Eylül, DasDas

Mesut Arslan’ın sahnelemesinde “Gılgamış Destanı” bir taraftan iki kadın oyuncu ile seyirciye aktarılırken, oyunda yer alan saydam iki kutu içindeki iki seyirci de aynı hikâyeyi, bulundukları yerden tanık oldukları biçimiyle naklen kendi dinleyicilerine anlatıyor. Oyun hem dünden bugüne aktarılıyor hem de bugünün diliyle yeniden oluşturuluyor. Daha fazla bilgi için buraya.

Upcycle İstanbul Art and Design Festival
16-17 Eylül, Müze Gazhane

“Eskiye değer katan dönüşüm” sloganıyla yola çıkan sürdürülebilir sosyal etki platformu Upcycle İstanbul tarafından hayata geçirilen Upcycle İstanbul Art and Design Festival, 16 Eylül Dünya Temizlik Günü ve 17 Eylül tarihlerinde ikinci kez şehirle buluşacak. Bu sene üniversite iş birlikleriyle yeni sanatçı adaylarına destek olan festival, genç sanatçılara da çağrıda bulunarak sosyal etki odaklı eserler yaratmalarına ilham oluyor. Detaylar burada.

İstanbul Fringe Festival
16-23 Eylül, İstanbul’un farklı noktaları

Istanbul Fringe Festival beşinci edisyonunda, Türkiye’nin yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri, Belçika, Birleşik Krallık, İsrail, İtalya, Hollanda, Hindistan, Japonya, Kanada ve Yunanistan olmak üzere 10 ülkeden ekipleri ağırlıyor; programda 21 gösteri, altı atölyenin yanı sıra paneller ve partiler de bulunuyor. Uluslararası ortaklıklardan ikisi dikkat çekiyor. Bunlardan biri, Istanbul Fringe Festival’ın bu sene üyesi olduğu Avrupa dans ağı Aerowaves’in 25. yılı dolayısıyla hazırlanan Enya Belak imzalı Aerowaves 25 belgeselinin gösterimi. Diğeri ise 2084 projesiyle programa dâhil olan Matyas Marofka’nın yürüteceği hareket tiyatrosu atölyesi. Detaylar burada.

Cem Güventürk – Kendime Ulaşacağım ama Hangi Yoldan?
16 Eylül – 30 Ekim, Hope Alkazar

Küratörlüğünü Banu Seyhan’ın üstlendiği Kendime Ulaşacağım ama Hangi Yoldan?, Cem Güventürk’ün ilk kişisel sergisi. Kısa ve derin hikâyeleriyle, metinle grafiğin, illüstrasyonla karikatürün, gündelik olanla derin tefekkür gerektirenin özgün bir bileşimini ortaya koyan sanatçının işleri, izleyiciye bazen bir sorgulama bazen bir gülümsetme bazen de kendini bulma-kaybetme deneyimi sunma arzusuyla yola çıkıyor. Detaylı bilgi için buraya

Adoya – Bozuk Rüya albüm lansman konseri
16 Eylül, KargART

Adoya’nın geçtiğimiz aylarda yayımladığı; deneysel pop, elektronik ve trip hop türleri ile harmanladığı, ilk şarkıdan son şarkıya kadar bizleri farklı istasyonlarda farklı duygulara sokan Bozuk Rüya albümünün lansman konserine Rinxlaya da konuk olacak. Detaylar için buraya.

Jesús Cisneros & Merve Erbilgiç – Poetry Visuals
16 Eylül – 1 Ekim, Bant Mag. Havuz / Bina

Zaragozalı görsel sanatçı Jesús Cisneros ile resimli kitaplar üreten bağımsız yayınevi Shhhbooks’un kurucusu, illüstratör Merve Erbilgiç’in şiirleri renklere, çizgilere tercüme ettiği işlerini bir araya getiren Poetry Visuals sergisi 16 Eylül – 1 Ekim’de Bant Mag. Havuz / Bina’da ziyaret edilebilecek. Detaylar için hemen buraya.

Saatleri Ayarlama Enstitüsü
17-18 Eylül, Zorlu PSM Turkcell Sahnesi

Doğu ve Batı, eski ve yeni, geleneksel ve modern kutupları arasında salınıp duran Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ölümsüz eseri Saatleri Ayarlama Enstitüsü, Serkan Keskin’in onlarca surete büründüğü, sinema ve tiyatronun iç içe geçtiği çağdaş bir uyarlamayla sahnede. Biletler burada.