Halle Berry, Jamie Foxx ve Kevin Hart ırkçılığa karşı güçlerini birleştiriyor

Apple Original Films, Number One on the Call Sheet ortak başlığıyla yayımlanacak iki belgesel hazırlığında olduğunu duyurdu. Her iki bölümde de geçmişte yaptıklarıyla bugüne ışık olan Siyah oyuncuların çığır açıcı işleri mercek altına alınacak.

Siyahların Hollywood’daki başarısını kutlayacak ve daha fazlası için neler gerektiğini araştıracak projenin yapımcı kadrosunda tanıdık isimler göze çarpıyor. Sektörün önder Siyah kadınlarının hikâyeleriyle başrolde olacağı Number One on the Call Sheet: Black Leading Women in Hollywood bölümünün yapımcıları arasında; What’s Love Got to Do with It’teki Tina Turner Performansıyla Oscar’a aday olan Angela Bassett ve Akademi ödüllü oyuncu Halle Berry bulunuyor. Yönetmen koltuğu Chisholm ’72: Unbought & Unbossed ile tanınan Shola Lynch’e emanet.

Benzer bir araştırmayı Siyah erkek oyuncular etrafında izleyeceğimiz Number One on the Call Sheet: Black Leading Men in Hollywood’un yapımcıları ise Jamie Foxx, Kevin Hart, Datari Turner ve Icarus belgeseliyle Oscar’a koşan Dan Cogan. Yönetmenliği Tarantino’nun Django Unchained’inin yapımcılarından Reginald Hudlin üstleniyor.

Apple, proje için henüz bir yayın tarihi açıklamadı.

Hollywood’da geç kalan uyanışlar

Number One on the Call Sheet ekibinin gösterdiği takdire şayan çabadan ilhamla son bir yılda olanları tekrar hatırlamakta fayda var. Geçtiğimiz yaz George Floyd’un öldürülmesiyle tekrar ve daha yüksek duyulan Black Lives Matter sesleri tüm dünyaya yayılmıştı.

O zamanlarda Avengers: End Game ve Westworld’deki performanslarından anımsadığımız Tessa Thompson, Insecure dizisi ile tanıdığımız aktör Kendrick Sampson ve Black Lives Matter’ın kurucuları Patrisse Cullors ile Melina Abdullah hep birlikte Hollywood’a hitaben yazdıkları mektubu yayımlamıştı. 

Âdeta bir eşitlik çağrısı olan metinde; Hollywood ve ana akım medyanın Siyahların kriminalize edilmesine ve polis şiddetinin meşrulaştırılmasına katkıda bulunduğu, sektörün her parçasında Siyahların yalnız bırakıldığı ve anti-Siyah kültürünün desteklendiği vurgulanıyordu. 

Yaratıcı bir endüstri olarak kültür ve politikalar üzerinde etkisi olan Hollywood, problem yerine çözümün bir parçası olmaya davet ediliyordu. 

Aralarında Idris Elba, Viola Davis, Michael B. Jordan, Chadwick Boseman, Anthony Mackie, Billy Porter, Cynthia Erivo, Issa Rae, Octavia Spencer ve Zoe Kravitz’in de bulunduğu 300’ün üzerinde sanatçı imzacı olarak mektubu desteklemişti.

Ardından Variety’de, Hollywood’un farklı cephelerinden birçok kişiyle yapılan görüşmeler derlenerek oluşturulan bir rapor yayımlanmıştı.

Uğraşların karşılık bulması, eşitliğin sağlanması dileğiyle.

Yazı: İlayda Güler