Haruki Murakami uyarlaması “Drive My Car”dan ilk görüntüler

İlhamını Haruki Murakami’nin yedi kısa öyküden oluşan antolojisi Onna no inai otokotachi’deki Doraibu mai kâ’dan alan, Japonya’nın önde gelen yönetmenlerinden Ryūsuke Hamaguchi’nin rejisiyle hayata geçen Drive My Car, ilk fragmanıyla yüzünü gösterdi. 30 saniyelik tanıtımda, öykünün baş karakteri Kafuku’yu, ona barda eşlik eden Takatsuki’yi, yeni işe aldığı şoförü Misaki Watari’yi ve o meşhur arabayı görmek mümkün.

Yazar ve yönetmen Hamaguchi; geçtiğimiz Berlin Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’ne uzanan Guzen to sozo (Wheel Of Fortune And Fantasy), Cannes’da Palme d’Or için yarışan Netemo sametemo (Asako I & II) ve Locarno’dan iki ödülle dönen Happî awâ (Happy Hour) ile anımsanabilir.

Kadrosunda Hidetoshi Nishijima, Toko Miura, Masaki Okada ve Reika Kirishima gibi isimlere rastladığımız Drive My Car’ın Japonya’da yaz aylarında vizyona girmesi bekleniyor ve Cannes’da prömiyer yapma ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor.

Kafuku’nun kaybı, arayışları, soru işaretleri

Sinopsise göre filmin çıkış noktası, tiyatro sahnelerinde oyuncu ve yönetmen olarak görev alan Kafuku isimli karakter ile oyun yazarı olan partnerinin evliliği. Eşinin bir gün aniden ortadan kaybolmasının ardından iki yıl geçmiştir; karakterimiz artık Hiroşima’daki bir tiyatro festivalinin direktörüdür. Görme bozukluğu yaşadığı, alkol ve madde etkisi altında araç kullandığı için ehliyeti alıkonulan Kafuku, kendisine şoförlük yapması için Misaki Watari isimli genç bir kadını işe alır. Onun sandığından çok daha önemli bir karşılaşmadır bu.

Murakama’nin öyküsünde Kafuku, şoförüne tüm bu yolculuklar boyunca, oyuncu olarak deneyimlerini ve ortadan kaybolan eşinin evlilik dışı ilişkilerini anlatmakta. Ayrıca partnerinin son sevgilisi Takatsuki ile arkadaş oluyor. Yerel barlarda içip sohbet ettikleri altı ay boyunca, istediği bilgiyi bir türlü alamıyor ve bu gizemin ardındaki motivasyonları çözmeye çalışırken, soru işaretleri denizinde boğuluyor.

Yükleniyor...