Yaklaşan Hav Hav! albümünden ilk sesler

Yazı: Güven Yalın

Hav Hav! ile Mert Tugen’in müzikal açılımı olarak 2021 başlarında tanışmıştık. Lo-fi rock’n’roll sularında, dinlerken sallanmadan durmanın hiiiiç kolay olmadığı parçalarıyla Hav Hav! zaman içinde Ozan Uzunsoy, Emir Aktunç ve Caner Akcan’ın katılımıyla grup formuna ulaştı. 2022 sonbaharında yayımlanan ilk albüm Havlıyor Köpekler’in ardından ufukta yeni bir uzunçalar belirdi. Dinlemeye açılan ilk iki parça ile, geri sayım resmen başladı.

Taner Yücel prodüktörlüğünde kaydedilen, Kare Müzikevi etiketiyle yayımlanan yeni Hav Hav! güzellikleri “Derdin Ne Benimle” ve “Seni Her Gördüğümde” adını taşıyor. Kirli gitar akorları üzerine catchy melodiler yağdıran “Derdin Ne Benimle” pürüzsüz bir akışa sahip. Mert Tugen’in vokalleri daha önce hiçbir Hav Hav! kaydında olmadığı kadar yüksek, sözler aşk-başkaldırı-köpekler denkleminde: “Beni sevmek zorunda değildin, zaten köpek insanı değilsin. Derdin ne benimle?” Parçanın lirik videosunda da bir kaykay parkında savruluyoruz. Buradan izlenebilir. Açılışta gördüğümüz arkadaş da J Mascis’in köpek dostu Beefy olabilir mi? 

İkinci parça “Seni Her Gördüğümde” ise daha keskin, köşeli hatlara sahip. Dört dakikayı aşan süresiyle, dinlediğimiz en uzun Hav Hav! şarkısı. Bir mantra gibi tekrarlanan nakaratında bu kez sevdiğiyle karşılaşmanın, buluşmanın heyecanıyla yüzünde çiçekler açan birinin duygularına ses oluyor. Retro dokulara sahip bir gençlik filmine eşlik edebilir. Jangle pop titreşimleri Hav Hav! dünyasına pek yakışmış doğrusu. “Seni Her Gördüğümde” lirik videosu ise çiçek metaforundan hareketle doğaya dönüyor yüzünü. Bitkiler, toprak parçaları, su altı âlemi derken; “oh be” dedirten bir denizanası dansıyla sona eriyor. Hemen burada.

Henüz yoldaki albümle ne zaman buluşacağımız netleşmiş değil fakat ilk parçalardan anlaşılan, kendi ifade biçimini iyiden iyiye tanımlamış ve prodüksiyon anlamında da tekrara düşmeyecek bir koleksiyon olacağı yönünde. Bir de aldığımız duyumlara göre çok sıkı bir düet yapmış Hav Hav! ama şimdi konuyu bulandırmayalım; “Derdin Ne Benimle” ve “Seni Her Gördüğümde”nin dumanlı coşkusunun tadını çıkaralım.