Helena Bonham Carter ve Dominic West, fiziksel mesafeli bir filmde başrollerde

33 senelik geleneğini bu yıl dijital olarak devam ettiren Hay Edebiyat Festivali, geçtiğimiz hafta sonu 63 ülkeden katılımcıların yoğun ilgisiyle başladı. Normal şartlarda Galler’in Hay-on-Wye şehrinde düzenlenen festivalin bu yılki açılışı Benedict Cumberbatch, Helen McCrory ve Vanessa Redgrave’ın çevrimiçi canlı yayınlarıyla gerçekleşti.

Festival, 30 Mayıs’ta “Shakespeare for Every Day of the Year” adı altında The Crown yönetmeni Benjamin Caron’un dahil olduğu, sadece dört kişilik bir kamera arkası ekiple fiziksel mesafe kurallarına uyarak çekilen özel filmin ön gösterimini yapıyor. Fight Club’daki Marla Singer rolüyle bu karakteri bir ikon haline getiren Helena Bonham Carter ve The Affair dizisiyle akıllara kazınan Dominic West’in başrollerini paylaştığı uzun metraj, İngiliz yazar Allie Esiri’nin ekimde çıkacak aynı isimli Shakespeare antolojisinden esinle çekilmiş. Hamlet, Macbeth ve Tame of the Shrew gibi İngiliz klasiklerinden sahneler içeriyor. 30 Mayıs’taki ön gösterim kayıtları dolsa da film daha sonra festivalin YouTube kanalından izlenebilecek.

Bu arada Helena Bonham Carter geçtiğimiz hafta Jurassic World: Dominion World’den tanıdığımız Sam Neill ile yer aldığı Das Fone Hell adlı komedi kısasıyla gündeme gelmişti. Neill’in Twitter hesabından yayımlanan film, karantinadaki rutin yaşamlara parodik bir bakış sunuyor. 

Yazı: Cansu Çubukçu