Her köşesi bir sahne: Bergama Tiyatro Festivali başlıyor

Birçok farklı medeniyeti topraklarında barındırmış olan Bergama, tarihi gibi dopdolu programa sahip bir festivale 2-5 Haziran’da ev sahipliği yapacak. Çağdaş ve antik olanların sentezlendiği mekânlarıyla Bergama Tiyatro Festivali; bu sene de performanslar, atölyeler, konuşmalar ve yürüyüşlerle ilgililerine ulaşacak. 

Tiyatro sahnesinin öne çıkan örnekleriyle birlikte yerli ve uluslararası 26 performanstan oluşan, hayli kabarık bir festival programı var karşımızda. Ücretli ve ücretsiz etkinlikleriyle her yaşta seyirciyi bekleyen festival; Bergama’nın tarihi sokakları ve mekânları Asklepion, Emre Arolat imzalı kültür merkezi BerKM, dünyanın ilk yedi kilisesinden biri ve Roma tapınağı olan Kızılavlu ile Akropol’de hayat bulacak.

Yerelleşme, sektörleşme, bir araya gelme, sosyal – kültürel hayatın erişilebilir olması ve çocuklar ile gençlerin kültür sanat hayatına katılımı başlıklarını temel alarak; tanışmanın ve yeni hikâyeler paylaşmanın önemine vurgu yapma gayesiyle hazırlanan festival seçkisi, performanslara ek olarak Mabel Matiz’in konseriyle 2 Haziran’da başlayacak. Ardından dört gün boyunca, dokuz farklı kategoriyle gösterimler düzenlenecek. 

Festivalin öne çıkan performansları arasında yapımcılığını Tatlı Ekşi Tiyatro’nun üstlendiği Aşk Geçmişim ve Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ile Piu Entertainment’ın Timsah Ateşi oyunları yer alıyor. Tüm etkinlik ve oyunların biletine Mobilet üzerinden ulaşmak mümkün. Festival programına dair detaylar için ise Bergama Tiyatro Festivali’nin web sitesine göz atabilirsiniz. 

Yazı: Eftelya Koyuncu