Kaçırılmanın dayanılmaz cazibesi: Hijack ve diğerleri

Yazı: J. Hakan Dedeoğlu

Lupin’in yaratıcılarından George Key ve sayısız BBC yapımında parmağı olan Jim Field Smith’in hayata geçirdiği Hijack, bir uçak kaçırılma hikâyesi anlatan yedi bölümlük bir mini dizi. Apple TV+’ta 23 Haziran’da prömiyer yapan dizinin açılış jeneriğinde 1998 tarihli UNKLE güzelliği “Lonely Soul” çalıyor.

Hangi zaman diliminde, hangi mekanlarda geçiyor?

Dubai – Londra arası yolculuk hâlinde bir uçaktayız!

İzlemeden önce bilinmesi gerekenler

*Başrollerden biri Idris Elba. Ki bu başlı başına bir izleme sebebi olabilir.

*Uçak korkusu olanlara tavsiye edilmez. Ya da belki de korkularınızın üstüne gitmeyi seviyorsunuzdur. Öyleyse izleyin.

Dizi neyi anlatıyor? 

Adı üstünde, dizi bir uçak kaçırılma hikâyesi. Dubai – Londra arası uçan, Kingdom Airlines firmasına ait bir uçağın korsanlar tarafından kaçırılmasıyla başlıyor. İpliği pazara çıkmış firmalar için arabuluculuk yapan ve yaptığı işte de bir hayli iyi olan Sam Nelson (Idris Elba) da uçaktaki yolculardan biri. Tek bir isteği ve motivasyonu var; yeni ayrıldığı eşine ve oğlunun yanına, Londra’ya dönebilmek. Sam arabuluculuk yeteneklerini kullanarak uçağı kaçıran teröristlerle iletişim kurup kendini sağlama, uçağın Londra’ya varmasını da garantiye alma peşinde. Ancak olaylar aslında onun da tahminlerinin çok daha ötesinde, son derece büyük ve girifttir.  

İlk intiba

“Tek oturuşta izleyeyim, beni meraktan kudurtsun, izlerken sabahı edeyim” diyorsanız, bu dizi sizin diziniz. Tren, otobüs, gemi, uçak fark etmez; merkezinde bir kaçırılma hikâyesi olan her film ve dizi, büyük bir çuvallama olmadığı sürece, her zaman iyi iş yapar. İster istemez izleyici kaçırılanlarla empati kurar, kendini onların yerine koyar, bol bol adrenalin salgılar. Hijack de bu kategoride izleyebileceğiniz eli yüzü en düzgün işlerden biri. Türüne son derece sadık; Hızlı, gerilimi bol, heyecanlı, merak uyandırıcı. Her bölümde yeni bir gizem çıkıyor ortaya. Prodüksiyon kalitesi çok yüksek. Idris Elba dışında da başka İngiliz yapımlarından tanıyacağınız isimler de var dizide. 

En çok neyi sevdim

Idris Elba… Her ne kadar aşırı klişe replikler yazılmış ve karaktere derinlik katmak için pek de bir efor sarf etmemiş gibi gözükse de onu izlemek her zaman ayrı bir keyif. 

En az neyi sevdim

“Idris Elba engelleri biraz fazla mı rahat aşıyor acaba?” dedirtmesi dizinin eksilerinden. Bir de sanki son bölüm biraz aceleye mi gelmiş acaba? 


Hollywood’da kaçıran kaçırana

Kaçırılma temalı yapımlar, özellikle Hollywood’un ara ara başvurduğu bir alt tür. Bunların bazıları gerçek hayat hikâyelerinden uyarlanma, bazılarıysa kurgu. Yine de diyelim Hijack’i izlediniz ve bu adrenalin yağmuru hoşunuza gitti; o zaman şunlar da var:

Captain Phillips (2013): 2009’da Somalili korsanlar tarafından kaçırılan gemi ve geminin kaptanı Phillips’in yaşadıklarını konu edinen, Paul Greengrass imzalı film 6 dalda Oscar’a aday gösterilmişti.  

Con Air (1997): John Malkovich, John Cusack, Steve Buscemi ve Nicolas Cage… Rüya gibi bir kadro! Son derece tehlikeli ve üst düzey suçluları taşıyan uçak kaçırılır ve olaylar gelişir. 

Taking of Pelham 123 (2009): Denzel Washington ve John Travolta’yı karşı karşıya getiren bu filmde, suç örgütü New York’ta bir metroyu kaçırır ve karşılığında para ister. Akışında, normal bir hayat yaşayan Walter (Denzel Washington) ise kendini organize suç örgütünün lideriyle amansız bir kovalamacada bulur. 

Air Force One (1997): Radikal komünistler (9/11 öncesi olduğundan Araplar henüz sahneye çıkmamış, uçağı kaçıranlar da hâliyle komünist oluyor tabii) içerisinde ABD başkanının olduğu uçağı kaçırır. Neyse ki yardıma Harrison Ford koşar!

7500 (2019): Prime yapımı bu filmde, Joseph Gordon-Levitt’in uçağı kaçıran korsanlarla kıyasıya bir diyaloğa giren sessiz, sakin bir pilotu canlandırıyor. 

Flightplan (2005): Jodie Foster, Sean Beam ve Peter Sarsgaard… 2005 yapımı bu film  twistleriyle öne çıkıyor. Kyle (Jodie Foster), yakın zamanda kocasını kaybetmiş bir uçak mühendisidir. Küçük kızıyla Berlin’den ABD’ye dönmek üzere uçaktadır. Kızı uçakta kaybolunca aramaya başlar ancak kimse kızını görmemiştir, hatta yolcu listesinde adı dahi yoktur…