Ne izlesek: “Eternals”, “Kulüp”, “Arcane” ve diğerleri

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından bu haftalık film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimiz. Seçkimizde ilk kez gösterileceklerin yanı sıra dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da var.

VİZYON
Eternals
(5 Kasım)

Nedir: Marvel sinematik evreninin kozmik hikâyelerin ekrana taşınması planlandığı 4. fazına, bu açıdan kilit bir proje olduğu söylenen Eternals ile adım atıyoruz. Binlerce yıla yayılan destansı hikâyede, insanlığın en eski düşmanı Deviantlar’a karşı bir araya gelmek için gölgelerden çıkarılan bir grup ölümsüz kahraman merkezde.

Neye benzer: Yönetmen Chloé Zhao’nun projeye sinemasal vizyonunu getirme niyeti, Marvel’ın da kendisine alan tanımaya istekli olduğu bir süredir biliniyordu. Dolayısıyla Eternals öncesi Zhao’nun filmografisinden Nomadland, The Rider, Songs My Brothers Taught Me’yi görmek mantıklı olacaktır.

Kimler var: Marvel tarihinin çeşitlilik bağlamında en yüz güldüren oyuncu kadrosuyla karşı karşıyayız. Gemma Chan, Kumail Nanjiani, Lauren Ridloff, Brian Tyree Henry, Don Lee göze çarpanlardan birkaçı. Yıldız kontenjanından Salma Hayek ve Angelina Jolie de var, Game of Thrones’dan Richard Madden ve Kit Harington da.

Cemil Şov
(5 Kasım)

Nedir: Barış Sarhan’ın 50. Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nin yanı sıra ulusal festivalleri de arşınlayan ilk uzun metrajı. Peki kimdir bu Cemil? Çok ünlü bir oyuncu olmakla kafayı bozmuş bir AVM güvenlik elemanı o. Hayalini gerçekleştirmek için olmadık şeyler yaparken, yolu unutulmuş bir aktörle kesişiyor ve bu iki kaybeden arasında umulmadık, karanlık bir bağ filizleniyor. Yaratıcıları filmi “ünlü olmanın karanlık cazibesine odaklanan gerçekçi bir dram, gerçeküstü bir gerilim” olarak tanımlıyor.

Neye benzer: Kafayı şöhretle bozmuşları düşününce The King of Comedy’den What Ever Happened to Baby Jane’e uzanan geniş bir yelpaze var ama Sarhan’ın aynı isimli kısa filmi en doğru cevap.

Kimler var: Ozan Çelik, Nesrin Cavadzade, Alican Yücesoy, Cezmi Baskın, Başar Alemdar, Fuat Kökek ve Sennur Nogaylar’dan oluşan oyuncu ekibinin yanı sıra Yeşilçam’dan ilhamla, kimi diyaloglardan oluşmuş 27 şarkılık soundtrack albümünü hazırlayan Taner Yücel de künyenin dikkat çekenleri.

Barış Sarhan’ın Müge Turan’la Cemil Şov üzerine yaptığı söyleşi tek tıkla okunabilir.

PRÖMİYER
Kulüp
(Netflix, 5 Kasım)

Nedir: Spotlar 1955 İstanbul’unda, Beyoğlu’nun devrim yaratmış gece kulüplerinden birinde. Karakter galerisinde eski bir mahkûm olup önyargılarla savaşan Matilda, o güne kadar kendisinin varlığından habersiz olan kızı Raşel, vizyoner sanatçı Selim, Pera’nın belalı taksicisi Fıstık İsmet, cesur patron Orhan ve kulübün toksik yöneticisi Çelebi var. Her biri kendi hikâyesinin “öteki”si.

Neye benzer: Bir gece kulübünde yolları kesişip ortak geçmişleriyle hesaplaşanlar denince aklımıza ilk gelenlerden biri Christian Petzold harikası Phoenix oldu.

Kimler var: Köklü bir televizyon geçmişi bulunan Zeynep Günay Tan ve bir dijital platform için hazırlanmış ilk Türkiye yapımı proje olan Masum’u çeken Seren Yüce, rejide güçleri birleştirmiş. Gökçe Bahadır, Asude Kalebek, Metin Akdülger ve Barış Arduç’un yer aldığı oyuncu kadrosunda özellikle Salih Bademci parlıyor.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın

Ha’berech / Ahed’s Knee (Vizyon: 5 Kasım)

Nadav Lapid’in (Synonyms, The Kindergarten Teacher) Altın Palmiye için yarışan yeni filmi, Filistinli bir aktivistin hayat hikâyesini anlatmak isteyen fakat kendini başarısızlığa mahkûm bulan bir sinemacı hakkında. Bir yandan özgürlük mücadelesi verirken öte yandan annesinin hastalığıyla yüzleşiyor.

Arcane: League of Legends (Netflix, 6 Kasım)

Riot Games’in League of Legends evreninde geçen seride Piltover ve Zaun şehirleri arasındaki sert çatışmanın ortasında iki öksüz kız kardeş var. Büyülü teknolojiler ve birbirine zıt inanışlar arasında karşı cephedeler.

Ich bin dein Mensch / I’m Your Man (Vizyon: 5 Kasım)

Berlinale’den ödüllü yapımda araştırmasına fon sağlamak için alışılmadık bir deneye katılan Alma, tamamen onun zevklerine göre tasarlanmış insansı bir robot olan Tom ile 3 hafta geçirmeyi kabul ediyor. Hayatının aşkını bulmuş olabilir mi?

Doctor Who: Flux (BBC First, 10 Kasım)

Karaktere hayat vermiş ilk kadın oyuncu olan Jodie Whittaker’ın Doctor Who evrenine veda edeceği sezon; ikonikleşen yaratıklarından Sontaranlar, Ağlayan Melekler, Siber Adamlar ve Ood’un yanı sıra bir dizi yeni canavarı da karşımıza çıkaracak. Kadrodan Mandip Gill ile yaptığımız bir röportaj için hemen şuraya.

Passing (Netflix, 10 Kasım)

Bunalımla boğuşan Irene ve beyazların cemaatinde kendini kabul ettirmiş Clare, 1920’lerin Harlem’inde birbirlerinden oldukça farklı hayatlara sahip iki Siyah kadın. Oyunculuk kariyeriyle tanıdığımız Rebecca Hall’un yönettiği ilk uzun metraj, ödül sezonunda ismini işiteceklerimizden.

Dexter: New Blood (Showtime, 7 Kasım)

O çok tartışılan finalin 10 yıl sonrasındayız, Dexter’ın güneşli Florida kıyılarını geride bırakıp New York’un kuzeyindeki küçük, karlı bir kasabada inzivaya çekildiğini görüyoruz. Asıl soru şu: “Geçmişinden saklanabilirsin, peki ondan kaçabilir misin?”

A Man Named Scott (Amazon Prime, 5 Kasım)

Scott Ramon Seguro Mescudi, nam-ı diğer Kid Cudi’nin 2008 tarihli Day ‘n’ Night ile başlayan müzik kariyerinden satır başları; konser kayıtları, yakın çevresinin röportajları ve hiç yayımlanmamış kulis görüntüleri eşliğinde ele alınıyor.

Animaniacs – 2. sezon (Hulu, 5 Kasım)

Steven Spielberg’ün meşhur 90’lar animasyonu ile hasret gidermeye devam. Küllerinden doğan seride bir kez daha Warner Bros.’u birbirine katan Yakko, Wakko ve Dot isimli üç çılgın kardeşin maceralarını takip ediyoruz.

Joe Pera Talks with You – 3. sezon (Adult Swim, 7 Kasım)

Komedyen Joe Pera, kendisinin Michigan’da yaşayan ve bir ortaokulda koro öğretmenliği yapan kurgusal bir versiyonu olarak rol alıyor ve ütü, pazar kahvaltısı, uyku gibi günlük hayatın sıradanlıkları hakkında konuşurken meditatif bir deneyim sunuyor.

* Finch (Apple TV+, 5 Kasım)

* Big Mouth – 5. sezon (Netflix, 5 Kasım)

* Yellowstone – 4 . sezon (beIN CONNECT, 11 Kasım)

* Dickinson – 5. sezon (Apple TV+, 5 Kasım)

* The Unlikely Murderer (Netflix, 5 Kasım)

* Yara (Netflix, 5 Kasım)

* Attica (Showtime, 6 Kasım)

* Dear Rider (HBO, 9 Kasım)

* Narcos: Mexico – 3. sezon (Netflix, 5 Kasım)

* Great Escapes with Morgan Freeman (History Channel, 9 Kasım)

* Your Life Is a Joke (Netflix, 9 Kasım)

* Tom Petty, Somewhere You Feel Free (YouTube Originals, 11 Kasım)

* Animal (Netflix, 10 Kasım)

* Ragdoll (AMC+, 11 Kasım)

* Glória (Netflix, 5 Kasım)

* Condor – 2. sezon (Epix, 7 Kasım)

* Swap Shop (Netflix, 9 Kasım)

* South Side – 2. sezon (HBO Max, 11 Kasım)

Happy End
Hâlâ izlemediyseniz

* Happy End (BluTV, 9 Kasım)

* Hymyilevä mies / The Happiest Day in The Life of Olli Maki (MUBI, 7 Kasım)

* I Am Not Madame Bovary (BluTV, 10 Kasım)

* The Kindergarten Teacher (MUBI, 9 Kasım)

* Die innere Sicherheit / The State I Am In (MUBI, 11 Kasım)

* The Magnificent Seven (beIN CONNECT, 5 Kasım)

* The Duel (BluTV, 9 Kasım)

Festivaller, özel gösterimler

* 32. Ankara Film Festivali (4-12 Kasım)