Netflix’in 2021 yağmurundan öne çıkan 20 film

Sinema salonlarının yakın gelecekteki akıbeti belirsizliğini korumaya devam ediyor. Streaming servisleri arasındaki yarış da bununla doğru orantılı olarak iyice kızışmakta. Netflix, uluslararası yapımlarla genişlettiği kataloğuna 2021’de iddialı uzun metraj yapımlar ekliyor. Neredeyse her hafta bir film yayımlamaya hazırlanan platformun, 2021 takviminden dikkat çeken 20 uzun metrajı derledik. Paolo Sorrentino, Jane Campion, Joe Wright, Antoine Fuqua, Seth Rogen, Lin-Manuel Miranda gibi yönetmenlerin, birçok heyecan verici ismi izleyeceğimiz yapımları arasında ödül sezonunda adını duyacağımıza kesin gözüyle bakılan filmler de var. İşte size bir seçki!

Malcolm & Marie: Pandemi şartlarında çekilen, Zendaya ile John David Washington’ı buluşturan yapımın ödül sezonunda adı geçeceği söyleniyor. 5 Şubat’ta yayında, detaylar burada.

Beauty: Lena Waithe senarist ve yapımcılığı üstleniyor; Venedik ve Sundance’de yarışmış Andrew Dosunmu yönetmen koltuğunda. Irk, cinsel yönelim ve kimlik meselelerine değiniliyor.

The Power of the Dog: Jane Campion aynı isimli romanı uyarlamış; Benedict Cumberbatch, Kirsten Dunst, Jesse Plemons gibi isimleri toplamış.

Beckett: İtalyan yönetmen Ferdinando Cito Filomarino’dan John David Washington, Alicia Vikander, Boyd Holbrook, Vicky Krieps kadrolu dram/gerilim.

The White Tiger: Festival gediklisi birçok filme imza atmış Ramin Bahrani’den çok satan roman uyarlaması.

Blonde: Pulitzer finalisti bir romandan uyarlanan Marilyn Monroe biyografisi. Künyede Andrew Dominik ve Ana de Armas gibi isimlere rastlıyoruz.

The Guilty: Jake Gyllenhaal başrolde, Antoine Fuqua yönetmen, True Detective’in yaratıcısı Nic Pizzolatto senarist.

Don’t Look Up: Adam McKay, rüya gibi bir kadro buluşturuyor: Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Rob Morgan, Jonah Hill, Tyler Perry, Timothee Chalamet, Ron Perlman, Cate Blanchett ve Meryl Streep.

Things Heard & Seen: Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde büyük ödüle layık görülmüş, senaryosu Oscar’a aday gösterilmiş American Splendor’ın yönetmenlerinin yeni projesi.

Last Letter from Your Lover: Euphoria’nın pilot bölümüne imza atan, SXSW ve Bağımsız Ruh Ödülleri’nde dikkat çekmiş Never Goin’ Back’in yönetmeni Augustine Frizzell’den romantik komedi. Kadroda Felicity Jones ve Shailene Woodley var.

The Hand of God: Paolo Sorrentino’dan yeni ve kişisel bir film. İsmiyle Diego Maradona’ya göz kırpmakta.

tick, tick…BOOM: Pulitzer ve Tony ödüllü müzikalin sinema uyarlaması. Yönetmen Lin-Manuel Miranda. Kadroda Andrew Garfield ve Vanessa Hudgens var.

The Swarm: Fransız yönetmen Just Philippot’nun son uzun metrajı, geçtiğimiz senenin Cannes Eleştirmenler Haftası seçkisindeydi.

Teenage Mutant Ninja Turtles: Ninja Kaplumbağalar, Seth Rogen mizahıyla buluşuyor. Merak edenler buraya.

Bombay Rose: Yönetmen Gitanjali Rao, Venedik Film Festivali’nde gösterilmiş ilk uzun metraj çalışmasıyla karşımızda.  

The Woman in the Window: Joe Wright, çok satan bir roman uyarlaması için Amy Adams, Anthony Mackie, Julianne Moore ve Gary Oldman’dan oluşan bir oyuncu kadrosuyla karşımızda. Filmin test gösterimlerinde aldığı olumsuz reaksiyonlar sebebiyle yeniden çekim sürecine girilmişti. Detaylar burada.

There’s Someone Inside Your House: Sundance ve SXSW gibi festivallerde yarışmış Patrick Brice imzalı korku/gerilim.

Blood Red Sky: Die Welle’nin senaristi Peter Thorwarth gerilim türüne geri dönüyor.

Stowaway: İki sene önce Cannes’ın Altın Kamera seçkisinde yarışan Joe Penna’nın yeni filmi; kadroda Anna Kendrick, Toni Collette, Daniel Dae Kim var.

Fever Dream: Berlin ve Sundance gibi festivallerde dikkat çekmiş Claudia Llosa’nın yeni projesi.

Yazı: Merdan Çaba Geçer