Hız kesmeyen Stephen King adaptasyonlarına dair son haberler

Romanlarının birçoğunun beyaz perde ve televizyona uyarlandığına şahit olduğumuz Stephen King; şimdiye kadar Green Mile’den Carrie’ye, The Shining’den The Shawshank Redemption’a sayısız yapıma ilham vermişti. Geçtiğimiz yıl HBO’da yayımlanan drama The Outsider ve CBS’de gösterilen mini dizi The Stand, yine King’in kaleminden çıkma romanlardan uyarlanmıştı.

Görünen o ki yapımcıların 2021’de de King’le ilgili planları var. İki çiçeği burnunda projeden yeni detaylara vakıf olduk: bunlardan biri Edgar Wright’ın yöneteceği kesinleşen The Running Man, diğeri de Apple TV+’ın yeni dizisi Lisey’s Story.

The Running Man’in kamera arkasında tanıdık bir isim

Sinema filmi olarak uyarlanması planlanan The Running Man’in kamera arkasında başarılı İngiliz yönetmen Edgar Wright yer alacak. Wright’ı; Baby Driver, Shaun of the Dead, Scott Pilgrim vs. the World gibi pek sevilen işlerinden tanımaktayız. Paramount Pictures bünyesinde çekilecek projenin yazarlığını ise Michael Bacall üstlenecek.

Roman, 2025 yılının Amerika’sında geçiyor ve tüm dünyada şiddetin arttığı, ekonominin kötüye gittiği bir dönemi ele alıyordu. Hikâyenin kahramanı Ben Richards, katıldığı Koşucu isimli yarışma programında peşine takılan, onu öldürmeye çalışan avcılardan kaçmakta.

Bu Running Man’i ilk uyarlama girişimi değil esasında. Romanın 1987 yapımı adaptasyonunda başrolde Arnold Schwarzenegger yer almış, filmi ise Paul Michael Glaser yönetmişti. Söylentilere göre bu kez romana, ilk uyarlamaya kıyasla daha sadık kalınacak.

Julianne Moore’lu Lisey’s Story’e ilk bakış 

Apple TV+ platformunda, bu yaz yayınlanması planlanan Lisey’s Story’den ilk görsel de gün yüzüne çıktı. Görseldeki arkası dönük kadın, başrolde yer alan Julianne Moore gibi görünse de şimdilik varsayımdan öteye gidemiyoruz. Oscar ödüllü Moore’un yanı sıra; dizinin kadrosunda Clive Owen, Joan Allen, Jennifer Jason Leigh, Dane DeHaan ve Ron Cephas Jones yer almakta.

J.J. Abrams’ın yapım şirketi Bad Robots ve Warner Bros.’un ortaklığında çekilen sekiz bölümlük dizinin kesin tarihi henüz belli değil. Geçtiğimiz günlerde, Televizyon Eleştirmenleri Derneği’nin (TCA) panelinde konuşan King, projeden şu sözlerle bahsetmişti: “Lisey’s Story benim için çok şey ifade ediyor çünkü en sevdiğim. Aşk, evlilik ve yaratıcı dürtüler hakkında bir hikâye ve aynı zamanda, içinde harika bir kötü adam barındırıyor. Mümkün olduğu kadar dâhil olmak niyetim. Bu bir tutku projesi…’’

Yaklaşan diğer King adaptasyonları

Gösterime girmeye hazırlanan, üstünde çalışılan onlarca King projesi daha var. Beyaz perdeye uyarlananlar; The Boogeyman, The Breathing Method, The Dark Half, Firestarter, From a Buick 8, The Girl Who Loved Tom Gordon, The Little Green God of Agony, The Long Walk, Mile 81, Rest Stop, Revival, Salem’s Lot, The Talisman, Throttle ve The Kommyknockers. Televizyon kanadında ise The Institute, Chapelwaite, Joyland, Revelations, Sleeping Beauties ve The Ten O’clockPeople yine onun zihninden çıkan eserlerden adapte edilecek.

Melikşah Altuntaş’ın kaleminden, favorimiz 13 Stephen King uyarlamasını okumak için tıklamak yeterli.

Yazı: Banu Üsküdarlı


Yükleniyor...