Dönmeyenlere yazılmış bir Holistic Tsunami ve Kum düeti

2020’de, bir “gitarlarla gönül eğlendirme, bağırma çağırma oluşumu” kurmak niyetiyle yoluna grup olarak başlayıp, Robin Polat’ın solo projesine evrilen Holistic Tsunami ve geçtiğimiz bir buçuk senede hiç hız kesmeden yaptığı yayınlarla eteğindeki taşları bir bir döken hip hop müzisyeni Kum, bir düet için güçlerini birleştirdi.

İlk kez Demonation Festivali No:11’de, 14 Mayıs gecesi Babylon’da dinlediğimiz “YOK”, terk edilmiş birinin ağzından yazılmış bir tür iç dökümü. Holistic Tsunami’nin yüksek vokalinden dinlediğimiz, “Bekledim, yok gelen giden / Haftalarca bekledim / Ama yok, yok senden bir haber / Dönmedin” sözlerine, sıcak titreşimler yayan gitar partisyonları ve gümbür gümbür davullar eşlik ediyor. Solo işlerinde de farklı müzikal estetiklere göz kırpmayı seven Kum’un kirli sesini, bir punk rock fırtınasının içinde duyuyoruz bu kez.

Parçanın söz ve müziği, ikilinin ortak ürünü. Prodüksiyon kredisi; 3pillie, Vibrations, Denzi gibi yeni nesil grup ve müzisyenlerle de çalışan Luca Fritz’e yazılıyor. Kum imzalı klipte ise sabit bir kadrajda kılık kıyafetleri sürekli değişen, izleyeni farklı mevsimlere götüren müzisyenlerin şarkıyı performe edişine şahit oluyoruz.

“YOK”un videosu, Kum’un yönetmenlik yolculuğundaki üçüncü durak aynı zamanda. Daha önce, solo diskografisinde yer alan “Karolina” ve “Küstüm” parçalarının kliplerini de bizzat kendisi çekmişti müzisyen.