İlk fragmanıyla: Festival favorisi How to Have Sex

Yazı: Melis Tire

Görüntü yönetmeni Molly Manning Walker’ın yazıp yönettiği ilk uzun metrajı How to Have Sex, (Nasıl Seks Yapacağız?), bu yıl Cannes’ın Belirli Bir Bakış (Un Certain Regard) bölümünde büyük ödülü kazandı. Mezuniyet yeterlilik sınavının sonucunu beklerken tatile giden üç genç kadın üzerinden gençler arasındaki akran zorbalığı, kalp kırıklıkları, hepsinden önemlisi cinsel taciz ve rıza inşasını soğukkanlı bir biçimde işleyen filmden ilk fragman paylaşıldı, hemen aşağıda.

Hayatlarının en iyi yazını yaşamak üzere Yunanistan’a bol partilemeli bir tatile giden üç arkadaşı merkezine alan How to Have Sex; toplumsal baskılar, ilk seks deneyimi ve gençlik ekseninde bir anlatıya sahip. Kalp atışlarını hızlandıran yükselişler ve nefes almayı zorlaştıran düşüşlerle dolu; büyümenin ta kendisi gibi.

Toronto, Vancouver ve BFI London gibi festivallerde de gösterilen film hakkında yazılan kritikler, özellikle sinematografi için dizilmiş methiyelerle dolu. Molly Manning Walker’ın deneyimlerini göz önünde bulundurunca şaşırtıcı değil elbette. Screen Daily için How to Have Sex hakkında bir değerlendirme kaleme alan Wendy Ire da filmin görüntü yönetmeni Nicolas Canniccioni’nin başarısını şu sözlerle ifade ediyor: “Kamera işçiliği, köpüren gençlik enerjisini ve doygun aşırılığı yakalıyor. Bir yandan da genç oyuncu kadrosuyla anlayışlı bir şekilde çalışarak; kaygı ve acıların gizlendiği başka bir dalga boyuna da uyum sağlamayı başarıyor.”

MUBI’nin “Genç yetişkinliğin ıstıraplarının ve coşkularının canlı bir tasviri” olarak tanımladığı film, 3 Kasım’da Birleşik Krallık’ta vizyona girecek. Türkiye’deki vizyon tarihi henüz bilinmeyen How to Have Sex, 14 Eylül’de start alan Ayvalık Uluslararası Film Festivali takviminde yer almakta. Baş karakter Tara’ya Mia McKenna-Bruce’un hayat veriyor. Kendisini Vampire Academy ve Get Even gibi gençlik dizilerinden tanıyabilirsiniz. Oyuncu kadrosunda ayrıca Shaun Thomas, Lara Peake, Enva Lewis, Laura Ambler ve Samuel Bottomley de var.