İstanbul için IDLES zamanı

Yazı: Güven Yalın - Fotoğraf: Daniel Topete

Verdiği mesajı ve bu mesajı iletme biçimlerini müzikal üretiminin merkezine yerleştirmiş gruplardan biri IDLES. Bristol çıkışlı grup, şubata randevu verdiği beşinci stüdyo albümü TANGK ile buluşmadan önce 27 Kasım Pazartesi akşamı %100 Müzik kapsamında Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’ne konuk oluyor. İstanbul’da gerçekleşecek ilk IDLES konserinin biletleri burada

İlk albüm Brutalism ile içlerinde kavrulan öfkeyi şarkılara akıtmak konusunda ne denli yetenekli olduklarının ipuçlarını vermişti IDLES. 2018 çıkışlı ikinci albüm Joy as an Act of Ressistance ise kapsayıcı, birleştirici ve içten şarkılar yazmak konusunda özel bir güce sahip olduklarının ispatıydı. Bıçkın ve çetin imajları, yine aynı sıfatlarla tanımlanabilecek ses evrenleriyle “toksik erkeklikle” nasıl bir kavgaya tutulduklarına tanık olduk. 

Diskografiinin üçüncü durağı ULTRA MONO, 2020: En İyi 100 Yabancı Albüm listemizin 3. sırasındaydı. Büyük beklentilerle gelen albümde mesajını göze sokmak, söylediklerinin duyulduğundan iyice emin olmak niyetinde bir IDLES vardı karşımızda. Prodüksiyon anlamında (Kenny Beats’in de katkılarıyla) önceki albümlerden ayrılsa da gücünü birbirine sıkı sıkı sarılmaktan alan ve çoğunlukla ahenkli yumruklar savuran bir koleksiyon. 

Joe Talbot’ın yazını ve vokalinin iyice karamsar yerlere gittiğini duyduğumuz CRAWLER ise beşliye 65. Grammy Ödülleri’nde iki kategoride adaylık getirmiş olmasıyla “başarı” anlamında zirve albüm olarak anılabilir. Bir kez daha Kenny Beats’in hip hop çağrışımlı ritimlerle prodüksiyonuna dâhil olduğu kayıt; IDLES için huzura giden yolun kaostan geçtiğini gözler önüne seriyor.

Kabuk bağlamış toplumsal yanlışlar, kişisel hesaplaşmalar, sevilme arzusu, politik çıkmazlar, kayıpla baş etme yolları; İngiliz grubun şarkılarından damlayan konu başlıklarından bazıları. Bu da IDLES’ı kalabalıkların sesi yapmaktan da öteye götürüyor. Müziklerini karşıt görüşler arasında bir diyalog başlatmak adına bir araç olarak tanımlıyor ve bu güçlü iddianın altını bir şekilde doldurabiliyorlar. 

Yeni albüm yolda: TANGK

Şubat 2024’e tarihlenen yeni albümün ismi TANGK. Grubun gitaristi ve daimi prodüktörü Mark Bowen’ın yanında Kenny Beats’in dışında Radiohead’in 6. elemanı Nigel Godrich de yer almakta. Vokalist Joe Talbot, yoldaki albümün ortaya çıktığı süreçte sevgi ihtiyacı hissettiğini; nihayetinde yazdıkları şarkılarla bu sevgiyi bulduklarını ifade ediyor. Basın bülteninde “Dünyaya sevgi yayıyorum ve bu bir sihir gibi hissettiriyor” sözleriyle hislerini kelimelere döken müzisyene göre bu albüm IDLES’ın içinde biriktirdiği şükranı yansıtıyor. 

Partisan Records etiketi taşıyacak albümden dinlemeye açılan ilk tekli “DANCER” adını taşıyor. LCD Soundsystem’dan James Murphy ve Nancy Whang de geri vokaller için mikrofon başına geçmiş. Grubun hemen her kaydı gibi, dinleyicinin kalp çarpıntılarını hızlandıran bir atmosfer yaratıyor. Bugüne dek dinlediğimiz en şehvetli IDLES parçalarından biri, dans pistinin ateşine adanmış. Sözler aslında yeni başlayan bir ilişkinin bünyede yarattığı coşkuyla ilgili olsa da Talbot, IDLES ve dinleyicileri arasındaki bağı şarkılaştırmak istemiş. 

Daha önce King Krule’dan “Seaforth”, Sudan Archives’dan “Home Maker” ve Tkay Maidza’dan “Ring-a-Ling” gibi güzelliklere imza atan Jocelyn Anquetil’in yönettiği klibiyle birlikte hemen aşağıda. 

Gruptan gitarist Mark Bowen ile Eylül 2020’de, o sıralar gün saymakta olduğumuz ULTRA MONO albümü üzerine gerçekleştirdiğimiz röportajı da okumak için Bant Mag. No:70’e uğrayabilirsiniz. İstanbul ziyaretleri vesilesiyle gerçekleştirdiğimiz sohbet de yakında bantmag.com’da olacak.