İlk açık kimlikli gey futbolcu Justin Fashanu’nun adı Hall of Fame’e alındı

Norwich City oyuncusu Justin Fashanu, 1990’da eşcinsel olarak açılmış, ancak yıllarca maruz bırakıldığı homofobik istismar ve taciz sonrası yaşamına son vermişti. Justin Fashanu’nun adı 19 Şubat’ta National Football Museum’da (Manchester) yapılan törenle Hall of Fame’e alındı. Ödül töreninde efsane futbolcunun adına yeğeni Amal Fashanu vardı ve yaptığı konuşmada ondan şöyle bahsetti; “Justin Fashanu akıllı, sevilen ve büyüleyici bir insandı. 21 yıl sonra onun adını onurlandırmak çok anlamlı.”

Justin Fashanu onuruna homofobiyle mücadele eden anlamlı bir kampanya yürüten Amal Fashanu, kampanyayı hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti: “2020 yılında futbolda halen devam eden sistematik ayrımcılığı, homofobiyi ve ırkçılığı tartışıyoruz. Amcam adına yürüttüğümüz kampanyanın temel mücadele alanı da bu şekilde belirlenmiş oluyor, bu nedenle bu ödülün değeri mücadeleyi yüreklendirmesi adına daha anlamlı hale geliyor.”

Norwich City’li LGBTİ+ Fan Kulübü Proud Canaries’in kurucusu, Pride in Football’un resmî üyesi Di Cunningham, Britanya’da LGBTİ+ haklarının bu kadar gelişmediği ve homofobinin sistematik olarak futbolda uygulandığı dönemde Justin’in kimliğini gizlememesinin, kararlığı, cesareti ve dürüstlüğünün bu ödülü almasının başlıca nedeni olduğunu belirtti.

Gey olduğunu açıklayan tek futbolcu Justin Fashanu’nun ardından eski Leeds United oyuncusu Robbie Rogers ve eski Aston Villa oyuncusu Thomas Hitzlsperger İngiltere futbolundan emekli olduktan sonra açılmışlardı.

İngiltere’de sporun en üst kademelerinde hâlâ açık kimlikli gey erkek futbolcuların olmadığını belirten PinkNews’in haberine göre yıl içinde yayınlanan araştırmalarda büyük yıldızların kariyerleri aktifken açılmak istemedikleri, çünkü kariyerlerini kaybetmekten korktukları bir gerçeklik olarak yer almaya devam ediyor.

Yazı: Işıl Saykan

Yükleniyor...