Inside Out 2, The Boys ve bu hafta başka ne izlesek?

Yazı: Burcu Teker

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde yeni Pixar filmi Inside Out 2, Eric Kripke’den Emmy ödüllü anti-kahraman anlatısı The Boys, D. Smith’in prömiyer yaptığı Sundance Film Festival’inden iki ödülle dönen belgeseli Kokomo City ve çok daha fazlası yer alıyor.


Inside Out 2 (Vizyon, 14 Haziran)

Nedir: Disney – Pixar ortak yapımı Oscar ödüllü animasyon Inside Out’un devam filmi. Riley’nin; aşina olduğu ve dengelemeyi bir şekilde başardıklarının yanına kaygı, utanç gibi zihnini ele geçirmeyi arzulayan daha kompleks duyguların da katıldığı sancılı ergenlik hikâyesini konu alıyor.  

Neye benzer: Dominant bir kişilik yapısına sahip annesine karşı gelerek hayatının dizginlerini eline alma savaşında bir yandan da yaşadığı duygu değişimlerinin onu kırmızı bir pandaya dönüştürmesini engellemeye çalışan 13 yaşındaki Mei Lee’yi merkezine alan, Oscar ödüllü yönetmen Domee Shi imzalı Turning Red.

Kimler var: Orijinal kadronun çoğunluğu geri dönerken büyüyen Riley’i Kensington Tallman seslendirmiş. Korku rolünde Bill Hader’ın yerini Tony Hale almış; Tiksinti’ye hayat veren ses ise artık Liza Lapira’ya ait. Ekibe katılan yeni isimler arasında Ayo Edebiri, Maya Hawke, Adèle Exarchopoulos ve Paul Walter Hauser var. Orijinali Pixar’ın kreatif direktörü Pete Docter tarafından yönetilen Inside Out’un devam filminde reji, ilk uzun metraj denemesiyle yönetmen Kelsey Mann’a emanet.

The Boys – 4. Sezon (Prime Video, 13 Haziran)

Nedir: Garth Ennis ve Darick Robertson ikilisinin süper kahraman kavramına karanlık bir taraftan bakmayı başaran; kahramanlığın pazarlama endüstrisine döndüğü dünyada bir grubun, yeteneklerini suistimal edenlere bir miktar kanlı biçimde dur dediği yetişkinlere yönelik çizgi roman serisinin Emmy ödüllü dizi uyarlaması. 4. sezon prömiyeri öncesinde 5. sezon ile final yapacağı açıklanan fantastik kara komedi bu kez; sayılı günü kalan Billy Butcher’ın, şayet hedefi dünyayı kurtarmak ise, The Boys ile el ele vermesi gerekliliği üzerinden şekillenmiş.

Neye benzer: Süper kahraman olgusunu kurcalayışı itibarıyla damakta biraz Watchmen tadı bıraktığına şüphe yok. 

Kimler var: Serinin yaratıcı zihni; doğa üstü varlıklarla haşır neşir “ne böyle senle ne de sensiz” Winchester kardeşlerin ekseninde dönen Supernatural’ın da arkasındaki isim Eric Kripke. Başroldeki Karl Urban’a eşlik eden nüanslı performansların sahipleri Jack Quaid, Antony Starr, Karen Fukuhara ve Erin Moriarty.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın

Presumed Innocent (Apple TV+, 12 Haziran)

Son olarak mayıs ayında A Man in Full ile izleyiciyle buluşan David E. Kelley, Jake Gyllenhaal başrollü yeni suç draması vasıtasıyla arayı soğutmamaya kararlı. Chicago Savcılık Ofisi’ni ters yüz eden korkunç cinayette baş şüpheli konumuna düşen savcısı Rusty Sabich’i takip eden yapım politik ilişkiler, aşılan sınırlar, iktidar ve aşk saplantısı üzerine çarpıcı, sürükleyici bir hikâye vadediyor. Scott Turow’un aynı adlı romanının, Harrison Ford başrollü 1990 yapımı beyazperde versiyonunun ardından gelen ikinci uyarlaması olan serinin yönetmen koltuğunu Anne Sewitsky ve Greg Yaitanes paylaşmış.

Bridgerton – 3. Sezon 2. Kısım (Netflix, 13 Haziran)

Nüfuzlu Bridgerton ailesinden hayallerindeki aşkı bulmanın peşine düşmüş sekiz kardeş etrafında dönen, 19. yüzyıl İngiltere’si yüksek sosyetesinin entrikaya doyuran anlatısının son sezon ilk kısmı Penelope Featherington – Colin Bridgerton aşkını özne hâline getirmişti. Yeni bölümlerde Penelope’nin ipleri eline alması vesilesiyle mutlu şekilde nihayete eren aşk hikâyesinin arka planında yan karakterler olay örgüsünü katmanlandırıyor, aşk ve sırlar çatışması seçime zorluyor, hakikatler gün yüzüne çıkmak için sırasını bekliyor.

Kokomo City (MUBI, 14 Haziran)

D. Smith’in Berlinale’den Panaroma Seyirci Ödülleri kategorisinde En İyi Belgesel Film ödülüyle ayrıldığı ilk uzun metraj yönetmenlik denemesi. New York ve Georgia’dan dört Siyah, trans seks işçisini resmeden belgeselde kahramanlar hayatlarının detaylarını keyifle, fakat süsleyip yumuşatmadan, esaslı bir biçimde tartışıyor. Ekseriyetle toplumsal gerçekliklerin üzerine gitmesinin yanı sıra aidiyet ve kimlik sorgulaması içeren belgesel film; verilen savaşları, üstesinden gelinen/gelinemeyen krizleri, güvencesizlik ve şiddet gibi konuları açık yüreklilikle ansıtıyor.

House of the Dragon – 2. Sezon (HBO Max / BluTV, 16 Haziran)

Game of Thrones evreninin seyirciyle buluşan ilk uzantısı; 172 yıl öncesine demirleyen, ejderhaların Westeros semalarında uçuştuğu, demir tahta 300 yıl boyunca hükmeden Targaryenlerin yükselişi döneminin anlatısı. George R.R. Martin’in yanı sıra Colony dizisinden anımsanabilecek Ryan J. Condal’ın yaratıcılığında hayata geçen yapımın yeni sezonu Rhaenyra (Emma D’Arcy) ve Alicent’ın (Olivia Cooke) merkezinde olduğu iç savaşa odaklanarak Targaryen Hanesi içindeki derin çatlakları daha da belirginleştirmeyi hedefliyor. Tabii öncülünde olduğu gibi görsel bir şölen eşliğinde!

Outstanding: A Comedy Revolution (Netflix, 18 Haziran)

Yazar, yapımcı ve yönetmen Page Hurwitz’in LGBTİ+ komedyenlerin mücadelesi, şakaları ve dikkat çektikleri konu başlıklarının dünyayı nasıl değişime ittiği, belli başlı duvarları ne şekilde yıktığı üzerine; bugünlere nasıl gelindiğinin kanıtlarını belgeler nitelikteki dökümanteri. Geniş arşiv taramalarından çıkan kayıtların yanı sıra Rosie O’Donnell, Lily Tomlin, Wanda Skyes, Dave Holmes, Roger Mason, Shar Jossell, Bob The Drag Queen,  Hannah Gadsby gibi pek çok komedyenle yapılmış röportajlar da kuir stand-upçıların geride kalan 50 yılda -başta ABD olmak üzere- toplumsal değişime nasıl önayak olduklarına ilişkin anlatıyı zenginleştirmiş.


Hit Man
Hâlâ izlemediyseniz

*Hit Man (Vizyon, 7 Haziran) 

*Wicked Little Letters (Apple TV+, 12 Haziran)

*The World to Come (Apple TV+, 12 Haziran)

*Moving On (Prime Video, 13 Haziran)

*Brats (Hulu, 13 Haziran)