Isınma turu: Yeni ve En Yeni Müzik Festivali

Fotoğraf: Udo Siegfriedt

2020’den bu yana Matthias Osterwold’ün sanat yönetmenliğinde düzenlenen Yeni ve En Yeni Müzik Festivali beşinci edisyonuyla 22-25 Şubat’ta Arter’in performans salonlarına yayılacak.

Türkiye’den ve dünyadan yeni müzik alanında üretim yapan müzisyen, besteci ve sanatçıların katılımıyla, öncü ses çalışmaları ve seçili eserlerin prömiyerlerinin yanı sıra atölyeler ve mecralar arası performanslar da festival programında yer alıyor. Yeni ve En Yeni Müzik Festivali katılımcısı müzisyenlerin kayıtlarından Arter kürasyonuyla hazırlanan çalma listesi de hemen aşağıda.

Yeni ve En Yeni Müzik Festivali’nin beşinci edisyonunda neler var? 

-Festivalin açılışını Onur Türkmen’in bestesi Bizans’a Seyrederken üzerine kurgulanan ayinsel bir drama yapacak. İrlandalı şair William Butler Yeats’in gerçekçi satırlarıyla Ahmet Haşim’in sembolizmini, zamana bağlı olmayan bir modernizm ile kıtaların kesişme noktasında, İstanbul’da buluşturan eseri, şef Orhun Orhon yönetimindeki Gedik Filarmoni Orkestrası’nın icrasıyla dinleyeceğiz.

-Japon elektronik müzik bestecisi Mieko Suzuki ve Avusturyalı video sanatçısı Claudia Rohrmoser’in heyecan verici görsel-işitsel kolajı Kırık Plak [Broken Vinyl] merak uyandıran performanslardan bir diğeri. İkili; parçalanmış, yeniden birleştirilmiş ve “hazırlanmış” plakları, girift bir ses ve görüntü evreni içinde dijital olarak bir araya getirecek. Performans, Mieko Suzuki’nin Hybrid DJ Set performansıyla devam edecek.

Fotoğraf: Dimitri Djuric

-İngiliz soprano Juliet Fraser ile piyano ve klavyede Mark Knoop, Norveçli besteci Øyvind Torvund’un Gelecek Operalar için Planlar [Plans for Future Operas] adlı eserinin Türkiye prömiyerini gerçekleştirecek.

-Lübnanlı müzisyen Raed Yassin, Hayalet Orkestra [Phantom Orchestra] adlı performansında, pandemi sürecinde doğaçlama üzerine çalışan müzisyenler tarafından kaydedilen 42 soloyu 12 pikap aracılığıyla sahne üzerinde eşzamanlı olarak bir araya getirerek dev bir senfoniye dönüştürecek. Yassin’le sohbetimiz, önümüzdeki günlerde bantmag.com’da olacak.

-Cevdet Erek, 2017 yılında Subtext Recordings (Berlin) etiketiyle albümleştirdiği ve sahneye taşıdığı “Davul” projesinin yeni adımı olan Davul, Adım 3 adlı performansı ile Karbon’da olacak. Konserde kendisine miksajı ve davulda Gökhan Deneç eşlik edecek.

-Çağdaş müziğin en üretken topluluklarından Hezarfen Ensemble, Türkiyeli yeni nesil besteciler Didem Coşkunseven, Artun Çekem, Onur Dülger, Zeynep Toraman, Fulya Uçanok ve Arda Yurdusev’in eserlerinden oluşan bir repertuarla sahnede olacak.

Fotoğraf: Marcelo Maira

-Cuma, cumartesi ve pazar günleri Amerikalı ses sanatçısı ve besteci Nicolas Collins, katılımcılarla birlikte Donanım Hack’leme Atölyesi başlıklı bir çalışmaya imza atacak. Kimi gündelik elektronik cihazları ve devreleri küçük el aletleri aracılığıyla yeni, bireysel ses araçlarına dönüştürmeyi hedefleyen atölye, -3 kattaki fuaye alanından gün boyu renkli, kafa karıştırıcı ve bazen de gürültülü bir deneyim sunacak. Festival, atölye katılımcılarının yarattığı işitsel kurguların ve Nicolas Collins’in kendi eserlerinin sunulacağı bir kapanış konseri ile sona erecek.

Yeni ve En Yeni Festival hakkında detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.