İstanbul Ansiklopedisi, Selman Nacar imzasıyla dizi oluyor

Yazı: Eylül Ege

Tarihçi ve yazar Reşad Ekrem Koçu’nun kentin muazzam kütüğünü çıkarma arzusuyla 1944’ten 1973’e dek aralıklarla yayımladığı İstanbul Ansiklopedisi, aynı adlı bir diziye ilham verdi. Tims&B prodüksiyonuyla çekimleri ocakta başlayacak dizi, Netflix’te yayımlanacak. Sekiz bölüm olması planlanan İstanbul Ansiklopedisi’nin senaryo yazarı ve yönetmeni, prömiyerini bu seneki Venedik Film Festivali’nde yapan Tereddüt Çizgisi ve İki Şafak Arasında’nın ardındaki Selman Nacar.

Doktor Nesrin, Nesrin’in kuzeninin İstanbul’a gelen kızı Zehra ve Zehra’nın üniversiteden sınıf arkadaşı Harun’u odağına alacak seride karakterleri sırasıyla; şu sıralar Aile dizisi ve Sidikli Kasabası Müzikali’nde rol alan Canan Ergüder, yakın zamanda Bihter filmi ve Balina oyunuyla radarımıza giren Helin Kandemir ile Tozluyaka dizisinin Ali’si Kaan Mirac Sezen canlandıracak. Oyuncu kadrosundan açıklanan diğer isimler: Ecem Sena Bayır, Ebrar Karabakan ve Erdem Şenocak.

Reşad Ekrem Koçu’nun hazırladığı H harfi madde listesi 
Kadir Has Üniversitesi Bilgi Merkezi – Salt Araştırma, Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi
Koçu’nun ansiklopedisine dair

Resmî tarih yazımının kurallarıyla ilgilenmeyen hâli, daha önce kimselerin belgeleme ihtiyacı hissetmediği acayipliklere duyduğu heves, çarpıtılmış gerçekliğinin yarattığı şüphe ve dahasıyla kendine mahsus pek çok özellik barındırıyor İstanbul Ansiklopedisi. Yazarı Reşad Ekrem Koçu’nun alametifarikası, başka bir yerde kaydını göremeyeceğimiz kişiler ve mekânları bulup yazması; kendi devrinin ve kentinin yaşantısını, duygusunu apayrı bir odaktan aktarması. Koçu’nun ansiklopedisi İstanbul’un yeraltı dünyası, suç haritası, hayatını bu şehirde sürdüren ayak takımı, maktulleri, seks işçileri, hippileri, meczuplarıyla ilgileniyor; topladığı hikâyeleri okuyucuya, şiirler ve illüstrasyonların eşlik ettiği maddeler hâlinde sunuyor. 

Sol: Haralambo (Meyhaneci) maddesinin çizim taslağı. Sağ: Yılbaşı maddesi.
Kadir Has Üniversitesi Bilgi Merkezi – Salt Araştırma, Reşad Ekrem Koçu ve İstanbul Ansiklopedisi Arşivi

Ansiklopedinin yolculuğuna dair daha fazla detay için “Başka Kayda Rastlanmadı: Heyecanı ve hüznüyle Reşad Ekrem Koçu’nun İstanbul’undan notlar” başlıklı röportajımıza buyurun.

Giriş görseli: “Üsküdar’da Büyük Hamamın bir kapalı çarşı olarak restorasyonunda çalışmış amele Trakyalı Mustafa’nın binâ içinde yatıp barındığı köşe.”, Sabiha Bozcalı çizimi, İstanbul Ansiklopedisi, Cilt: 11, 1971 (ikinci basım)