İstanbul Film Festivali’nin kasım seçkisinden önerilerimiz

39. İstanbul Film Festivali, çevrimiçi gösterimlerine yeni bir seçkiyle devam ediyor. İlk gösterimlerini Venedik, San Sebastian, SXSW gibi festivallerde gerçekleştirmiş 10 yeni film, İstanbul Film Festivali’nin kasım seçkisi kapsamında Türkiye’de ilk kez izlenebilecek. 

20-29 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek gösterimler için biletler, tekil ya da kombine olarak filmonline.iksv.org adresi üzerinden 18 Kasım’da saat 10.30 itibariyle satışa sunulacak. Seçkide yer alan filmleri buradan inceleyebilirsiniz.

Kasım seçkisinden bizim önerilerimiz  

Charles’ın Bakışı

Her şey 1948 yılında, Edith Piaf’ın Charles Aznavour’a bir kamera hediye etmesiyle başlıyor. Aznavour o günden itibaren kamerayı her yere yanında taşıyıp, günlük hayatını, sevdiklerini, seyahatlerini kaydediyor. 1982’ye kadar çektiği ve biriktirdiği tüm 16mm ve Super8 kayıtlarını ölümünden birkaç ay önce Marc di Domenico’yla paylaşıyor. Böylece ünlü müzisyen, besteci, aktör Charles Aznavour’un hayatına eşlik etme şansımız ortaya çıkıyor.

Altın Sesler

2019 Tallinn Film Festivali En İyi Senaryo ödüllü Altın Sesler, kendisi de bir göçmen olan Evgeny Ruman imzalı bir göçmenlik öyküsü. Dublaj sanatçısı olarak çalışan Frenkel çiftinin, Sovyetler Birliği’nin dağılması üzerine İsrail’e göç etmesiyle başlayan film, orada Rusça konuşan dublaj sanatçılarına ihtiyaç olmadığından Raya ile Victor’ın tek sermayeleri olan seslerini farklı işler için kullanmayı denedikleri hayatlarının bu yeni bölümünün yarattığı hayal kırıklığını ince bir mizahla beyaz perdeye aktarıyor. 

Balina Avcısı

Rusya’daki küçük bir kasabada balina avcılığı yaparak hayatını sürdüren bir gencin bilgisayar üzerinden âşık olup Alaska’nın yolunu tutma macerasını konu alan Balina Avcısı, ilk gösteriminin gerçekleştiği 2020 Venedik Film Festivali’nden Venedik Günleri Büyük Ödülü ile ayrılmayı başardı. Philipp Yuryev’in “bir ilk aşk hikâyesi anlattığı için üzücü olması imkânsız” sözleriyle tanımladığı ilk filmi, amatör oyunculardan oluşan kadrosu ile gerçekçi bir anlatı sunuyor.

Yazı: Damla Tüfekli


Yükleniyor...