İstanbul’da bugünlerde ziyaret edebileceğiniz sergiler

Yaz aylarında COVID-19 tedbirleriyle yeniden açılan sanat mekânları, aynı tedbirlerle sergi göstermeye devam ediyor. Şu sıralar İstanbul’da ziyarete açık olan sergilerden bir seçki hazırladık.

Mamut Art Project 2020

Nerede? Yapı Kredi Bomontiada
Nedir? Her yıl kariyerlerinin başındaki çağdaş sanatçıları sanatseverler, küratörler, koleksiyonerler ve galerilerle tanıştırarak desteklemeyi amaçlayan Mamut Art Project’ta bu sene 49 sanatçının işleri bir arada. Mamut Art Project katılımcılarıyla 3 soruda röportajlarımız da yakında yayında olacak.
Ne zaman? 8 Kasım’a kadar.

Marina Abramović+ MAI- Akış

Nerede? Sakıp Sabancı Müzesi
Nedir? Abramović’in 50 yıllık sanatsal yolcuğundan eserler ile Türkiye’den 12 ve uluslararası 4 sanatçının performanslarını içeren, geçtiğimiz aylarda pandemi nedeniyle durdurulan Akış sergisi tekrar açıldı. 
Ne zaman? 20 Aralık’a kadar.

Karma Sergi: Scale/Ölçek

Nerede? Versus Art Project
Nedir? Ezgi Bakçay küratörlüğünde 13 sanatçının eserlerinden oluşan sergi, değişen dünya düzeniyle beraber, insan türünün dünyayla kurduğu ölçekli ilişkinin bozuluşuna odaklanıyor.
Ne zaman? 21 Kasım’a kadar.

Zehra Doğan – Nehatîye Dîtin / Görülmemiştir

Nerede? Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi
Nedir? Zehra Doğan’ın Türkiye’deki ilk kişisel sergisi, sanatçının 2016-2019 aralığında cezaevlerinde eline geçen gündelik malzemelerle ürettiği işlerinden oluşuyor.
Ne zaman? 9 Kasım’a kadar.

İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde

Nerede? Salt Beyoğlu
Nedir? Osmanlı’nın modernleşme sürecine Köpe ailesinin fotoğraf arşivi yoluyla tanıklık ettiğimiz fotoğraf sergisi.
Ne zaman? 27 Aralık’a kadar.

Banu Birecikligil – Lathyrus’un Sabahı

Nerede? artSümer
Nedir? Banu Birecikligil resim ve heykellerinde sosyallik-sağlık ikilemi, yalnızlık duygusu gibi güncel konulara odaklanıyor.
Ne zaman? 14 Kasım’a kadar.

KP Brehmer – Büyük Resim

Nerede? Arter
Nedir? Selen Ansen küratörlüğünde Alman sanatçı KP Brehmer’in eserlerinden oluşan kapsamlı bir seçki.
Ne zaman? 24 Ocak 2021’e kadar.

Seda Hepsev – Cennetten de Garip

Nerede? x-ist
Nedir? İsmini Jim Jarmusch’un 1984 yapımı filmi Stranger Than Paradise’tan alan sergi, kadınların toplumsal bağlamdan sıyrılmış varoluşu ve kendi mekanlarını yaratma gücü temalı resim, desen ve objelerden oluşuyor. Seda Hepsev’le sergisi üzerine yaptığımız 3 soruda röportajına buradan ulaşabilirsiniz. 
Ne zaman? 21 Kasım’a kadar.

Karma Sergi: Fool’s Paradise

Nerede? Galeri Nev
Nedir? Murat Akagündüz, Taner Ceylan, Cevdet Erek ve Canan Tolon gibi sanatçıların işleri Merve Çağlar’ın küratörlüğünde bir arada.
Ne zaman? 28 Kasım’a kadar.

Karma Sergi: Bir de Buradan Bak

Nerede? Kalyon Kültür
Nedir? Farklı yaşlardan ve etnik kökenlerden çoğunluğu mülteci olan çocukların çektikleri analog fotoğraflardan oluşan sergi, Her Yerde Sanat Derneği ile birlikte hayata geçirilmiş.
Ne zaman? 3 Ocak 2021’e kadar.

Gizem Çeşmeci – Hiç Yer-Yok

Nerede? Ferda Art Platform
Nedir? Sanatçının ilk sergisi, kentsel mekân algısı, kent belleği ve ev gibi kavramları sorguladığı çeşitli işlerinden oluşuyor. 
Ne zaman? 14 Kasım’a kadar.

Rabia Kalyoncuoğlu – Kayboluşun Eşiğinde Varoluş

Nerede? Ferda Art Platform
Nedir? Sanatçı, kültürel ve toplumsal farklılaşmalara dair sorgulamalarını çeyiz sandıklarından çıkardığı kumaşlara aktarırken geleneksel ile moderni bir araya getiriyor.
Ne zaman? 14 Kasım’a kadar.

Nazlı Gürlek Hooder – Bedende

Nerede? Evliyagil Dolapdere
Nedir? Nazlı Gürlek Hooder’ın eko-feminizm, yeryüzü ile insan bedeni arasındaki ilişki gibi konuları doğada ve atölyesinde gerçekleştirdiği ritüellerin etkisiyle ortaya çıkardığı çeşitli işlerinden oluşuyor.
Ne zaman? 10 Ocak 2021’e kadar.

Karma Sergi – Minyatür 2.0

Nerede? Pera Müzesi
Nedir? “Güncel Sanatta Minyatür” alt başlıklı sergi, dünyanın çeşitli yerlerinden 14 sanatçının farklı yaklaşımlarla yorumladıkları minyatürlere odaklanıyor.
Ne zaman? 17 Ocak 2021’e kadar.

Gülfem Kessler – Gaipten Sesler

Nerede? C.A.M. Gallery
Nedir? İçinde bulunduğumuz bilinmezliği ve görünenin yetersizliğini kâğıt üzerine kömürle çalışmalarına yansıtıyor Gülfem Kessler. 
Ne zaman? 15 Kasım’a kadar.

Saype – Beyond Walls

Nerede? Taksim Sanat
Nedir? Saype adıyla tanınan Fransız arazi-sanatçısı Guillaume Legros’un, Beyond Walls projesinin 8. Ayağında İstanbul’da Beykoz, Boğaziçi Üniversitesi ve Unkapanı köprüsüne bağlı platformda gerçekleştirdiği işlerin fotoğrafları.
Ne zaman? 8 Kasım’a kadar.

Çağla Çağlar – Hemzemin

Nerede? Hood Base
Nedir? Fotoğraf sanatçısı Çağla Çağlar’ın ilk kişisel sergisi, bakışını hayata direnme kuvveti veren, ait olduğumuz yerlere çeviriyor.
Ne zaman? 8 Kasım’a kadar. 

Vito Manolo Roma – Solo Show

Nerede? Big Baboli Şarküteri
Nedir? İstanbul – Milan arasında yaşayan Vito Manolo Roma, Soul Finger ekibinin bir üyesi. 60’lar ve 70’ler Siyah müziklerine meraklı ve kültürün doğrudan destekçisi olan sanatçının serigrafi baskıları ve orijinal tek parça işleri, solo sergisinde bir arada.
Ne zaman? 1 Kasım’da açılacak sergi 6 Aralık’a kadar görülebilir.

Hazırlayan: Damla Tüfekli