John Waters ve Jim Jarmusch’un sohbetine davetlisiniz

Sinema dünyasının edepsiz dehası John Waters’ın en büyük hayranlarından biri, bağımsız sinemanın havalı çocuğu Jim Jarmusch muhtemelen… Favori beş filminin arasına Waters klasiği Female Trouble’ı yerleştiren Jarmusch; onun kariyerini “insan doğası ile gülünçlüğünün çıplak bir kutlaması” olarak tanımlar. Arkadaşlıklarının yanı sıra birbirlerinin sanatına olan derin saygılarıyla da bilinen bu ikili, Waters’ın kitap lansmanı bahanesiyle, canlı yayımlanacak bir söyleşide buluşmaya hazırlanıyor.

Bahsi geçen Mr. Know-It-All: The Tarnished Wisdom of a Filth Elder isimli kitap geçtiğimiz sene yayımlanmış; albüm kaydı Grammy’lerde En İyi Spoken Word Albümü Ödülü’ne aday gösterilmişti. Kitapta Waters meslek hayatındaki yükselişler ve düşüşleri anımsarken; hevesli film yapımcılarına, stil ikonlarına ve sansasyon satıcılarına çeşitli nasihatler veriyor. Hollywood’da nasıl başarısız olursunuz, Nervous Norvus’dan Maria Callas’a uzanan bir yelpazede müzik zevkinizi nasıl geliştirirsiniz, sizden başka kimsenin yaşamak istemeyeceği kadar çirkin bir ev nasıl inşa edersiniz, risk almadan birine onu sevdiğinizi nasıl söylersiniz ve ölümü nasıl kandırırsınız gibi soruların cevaplarını merak edenlere, engin bilgileriyle tavsiyelerde bulunuyor. Kariyerini ise şu cümleyle özetliyor: “Yaratıcı bir insanın başına gelebilecek en kötü şey oldu ve dünya tarafından kabul edildim.”

Bir kitabevinin etkinliği sayesinde buluşacak ikilinin söyleşisi 4 Ağustos’ta gerçekleşecek. Canlı yayın, Türkiye saatiyle 5 Ağustos’ta gece 02:30’da izlenebilecek. Dileyenler etkinliğin sitesinden bilet alabilir ve e-postalarına gelecek link üzerinden bu sohbetin keyfini çıkarabilir.

Yazı: Merdan Çaba Geçer

Yükleniyor...