Joker: Folie a Deux kadrosu adım adım şekilleniyor

90’ların başından bu yana sürdürdüğü sinema ve televizyon kariyerine Martin McDonagh harikası In Bruges başta olmak üzere Braveheart, 28 Days Later, Gangs of New York, Calvary gibi birçok kalburüstü film sığdıran Brendan Gleeson; İrlandalı olup Hollywood’da aktif olarak çalışan en ünlü yeteneklerden biri. Rol aldığı yeni McDonagh işi The Banshees of Inisherin, şu sıralar devam eden 79. Venedik Film Festivali’nin Ana Yarışması’nda ilk sınavını verirken; Gleeson’ın bir başka merakla beklenen yapımın kadrosuna eklemlendiği ortaya çıktı: Joker: Folie a Deux.

Deadline’ın haberine göre, aralık ayında prodüksiyon süreci başlayacak yeni Joker filmine Gleeson dâhil oldu fakat hangi karakteri canlandıracağı şimdilik bilinmiyor. Warner Bros. cephesinden resmî bir açıklamanın henüz gelmediği bilgisi eklenmiş. Öte yandan ilk filmde Sophie Dumond karakteriyle izlediğimiz, Atlanta ve Deadpool ile adını geniş kitlelere duyuran Zazie Beetz’in rolüne geri dönebileceği de belirtilmiş.

76. Venedik Film Festivali’nde Altın Aslan’a uzanan ve En İyi Film dâhil 11 dalda Oscar adaylığı elde eden Joker (2019) sonrası, Arthur Fleck’in öyküsü kaldığı yerden devam edecek. Joaquin Phoenix kendisine birçok ödül götüren baş karakteri, Lady Gaga ise Harley Quinn’i canlandıracak. Todd Phillips bir kez daha hem Scott Silver ile birlikte senaryoyu kaleme aldı hem de yönetmen koltuğuna ismini yazdırdı. Filmin isminde geçirdikleri “folie a deux” terimi, “iki insanın paylaştığı psikotik bozukluk” anlamına geliyor.

Bir ertelenme yaşanmaması durumunda, Joker: Folie a Deux için belirlenen vizyon tarihi 4 Ekim 2024.