Özgür, rahat ve farkındalık sahibi: Jorah Closet

Geçtiğimiz sene yola çıkan ya da yeni takibe aldığımız; kimi bireysel kimi ise ekip hâlinde çalışan yerli tasarımcı ve üreticilerle konuştuk. Moda dünyasında alternatif bir hikâye anlatıcısı olma gayesiyle yola çıkan; cinsiyetsiz, sınırlı sayıda parçalar üreten Jorah Closet markasını, yaratıcıları Ecenaz Aytemur ve Setenay Uçar’dan dinledik.

Siz kimsiniz? Hikâyenizi kısaca anlatabilir misiniz?

Ecenaz Aytemur: Ben Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunuyum ve medya sektöründe çeşitli pozisyonlarda çalışmayı deneyimledim. “Tamamdır işte bu, burada mutluyum.” diyemediğimi fark ettikten sonra yolum modellikle kesişti. Dört senedir profesyonel olarak modellik yapıyorum. Moda sektöründe kamera önünden ve tüm set ortamlarından aldığım ve seçtiğim deneyimlerle, benim de oraya katabileceklerim olduğunu gördüm. Bu sektörde bana ve doğamızın gidişatına göre değişmesi gereken çok şey var. Bu yüzden neden olmasın deyip Milano’da modellik yaparken, sonsuz güvendiğim Setenay ile birlikte, bize göre daha doğru bir moda yoluna doğru ilk adımımızı atmak istedik.

Setenay Uçar: Benim de İstanbul’da Uluslararası Ticaret ve Milano Marangoni Moda Enstitüsü’nde Fashion Business bölümlerinde eğitim geçmişim var. Moda, en büyük ilk üç sektörden biri. Bu sektörün kocaman gücünün doğamıza ve insanlığa dair etkisini olumlu yöne çevirebilmek adına, İtalya’da Jorah’nın doğum sancılarına küçük küçük şahit olduk.

Jorah, yaratan iki kadının geninden beslenerek cinsiyetsiz bir oluşuma yoğrulmuş bir DNA’ya sahip. Özgür, rahat, doğaya ve insana saygılı ve en önemlisi farkındalık sahibi.

Nasıl ve neden bu yola çıktınız?

Setenay ve Ecenaz olarak ikimiz de her koşulda, her bedenin ardındaki ışığı ve iyiliği görmeye çalıştık. 2019’da iki kadının ortaklığındaki tutkuyu bir ruha dönüştürmek istedik. Deneyimlerimizden, sevdiklerimizden, bize dokunmuş her şeyden beslendiğimiz yaratıcılıkla Jorah adında bir ruh doğdu. 

Jorah, “yaz yağmuru” demek. Spontane ama hayat veren, doğanın kuraklığına nefes olan: yaz yağmuru. Böylelikle her dokunduğuna iyi gelen bir marka olmalıydı bizimkisi. Küçük bir adım ve “ŞİMDİ” dedikten sonra baktık ki zamanla kocaman bir ailesi olmuş Jorah’nın. Bizi devam ettiren bu ailenin getirdiği gurur. Neden yola çıktık derseniz; hâlâ öğreniyoruz, yolculuğun keyfini çıkarıyoruz.

Tasarımlarınızı / ürünlerinizi kimler alıyor?

Jorah insanı; kıyafet seçimlerinde rahatlığa dikkat eden, takım elbisenin getirdiği güçlü özgüveni oversize sevgisiyle mütevazi hâle getiren, aktif yaşantısında girdiği zıt ortamlarda aynı kombinle kendi özgün ruhunu yansıtabilen, ihtiyacı olmadıkça satın almayan, aldıysa da ürünün geçmişini bilen ve saygı duyan, lokal markalara güvenip kalpleri eriten biri. 

Ürünlerinizi alanlar, neden alıyorlar?

Jorah’nın en belirgin özelliklerinden biri cinsiyetsiz oluşu. Tasarımları sunarken kullandığımız dilde bile cinsiyetsiz kelimeler seçmeye dikkat ediyoruz. Jorah’nın dolabındaki herhangi bir parçayla kendini özleştirebilen bir insana cinsiyeti yüzünden sınır koymak bizim duruşumuzun dışında kalıyor. İçinde mutlu hissedecekse bir insan dilediğini giyebilmeli çünkü dünyanın sadece mutlu ve anlayışlı insanlara ihtiyacı var. Bu hissi alabilen herkes genelde bize şans veriyor ve yolculuğumuz böylece başlıyor.