Tüm zamanların en korkunç podcast serisi

Irkçılık ve zenofobi gibi can acıtan meselelere temas ederken sosyal korku ve gerilim sinemasında yeni bir sayfa açan Jordan Peele, kendisine En İyi Senaryo dalında Oscar ödülü getiren Get Out (2017) ve atmosfer yaratma yetisini bir kez daha kanıtladığı Us’ın (2019) ardından geçtiğimiz ağustosta üçüncü uzun metrajı Nope ile dönmüştü. Bu kez kendi girişimi olan Monkeypaw Productions’ın şapkasından bir podcast çıkarıyor. Quiet Part Loud adlı serinin iddiası büyük: Tüm zamanların en korkunç podcast’i olmak.

Hikâyeye göre, muhafazakâr bir radyo insanı olan Rick Egan (Tracy Letts), bir grup Müslüman gencin kaybolmasına yol açan zenofobik söylemleri gerekçesiyle 11 Eylül’ün ardından platformunu yitirir. Bundan sekiz sene sonra, Rick mahvolmuş bir hâldeyken gizemli bir kadın (Christina Hendricks) kışkırtıcı bir ifşada bulunur: Kayıp gençlerden biri dönmüştür. Bu akıl almaz olayın izini süren Rick, sonunda gerçek suçluyla yüz yüze gelir. The Blank (Taran Killam) nefretle dolu ortamlarda büyüyüp gelişen, yüzü olmayan bir ses parazitidir. Rick, bu gizemli varlıkla Faustvari bir pazarlık yapar. Zirveye geri dönmek için tam olarak ne kadar ileri gideceğini öğrenmek üzeredir.

İşte bu korku öyküsü; şiddetli, öldürücü ve acımasız bir yalanın gücünü araştırıyor. Hem insani hem de öte dünyalı canavarlara dair rahatsız edici bir kıssa âdeta. Nefret, korku ve bölücülüğün kol gezdiği mevcut ABD atmosferini kurgusal bir düzlemde inceleyen Quiet Part Loud, sarmal ses tasarımıyla korku türünde üretilmiş başkaca podcastlerden ayrılıyor.

Türe bağlı hikâye anlatımında daima, keşiflere kapı açan yeni yollar aradığını söyleyen Jordan Peele, “ses” mecrasındaki potansiyeli oldukça çekici bulmuş. “Korkuyu tüm görsellerden arındırarak, dinleyicinin kulaklarında sadece derin bir dehşet ve tedirginlik yaratmaya odaklanabilirsiniz.” diyor. 12 bölümden oluşacak podcast, tüm bölümleriyle birlikte 15 Kasım’da yalnızca Spotify üzerinden dinlenebilecek.

Jordan Peele’in sesini ise yakın zamanda, The Nightmare Before Christmas ve Coraline gibi işlerin sahibi Henry Selick’i 13 yılın ardından geri döndüren stop motion korku komedisi Wendell & Wild’da duymuştuk. 28 Ekim’de Netflix’te izlemeye açılan ve yaşam ile ölüme dair tüm kuralları altüst eden bir macera olarak tanımlanan filmin seslendirme kadrosunda Peele’e sıkı dostu Keegan-Michael Key ve Angela Bassett gibileri eşlik ediyordu.