Joy Division eşlikli Bones and All fragmanı

Luca Guadagnino’ya Venedik’te En İyi Yönetmen ödülü kazandıran Bones and All, 16 Ekim’e dek sürecek Filmekimi programının da heyecan yaratan filmlerinden. Başrollerinde Taylor Russell ve Timothée Chalamet ikilisini buluşturan filmden, Joy Division’ın “Atmosphere” şarkısı eşliğinde hazırlanmış bir fragman paylaşıldı. 

Önceki iştah açıcılara nazaran daha detaylı bir kurguya sahip olan fragmanda usta oyuncu Mark Rylance’ın canlandırdığı Sully karakterini de biraz daha yakından tanıyoruz. Yönetmen Guadagnino’nun ilk kez mesken tuttuğu ABD’nin uçsuz bucaksız çorak arazilerine götüren Bones and All, toplum sınırları içinde nasıl hayatta kalacağını öğrenmeye çalışan genç bir kadın olan Maren (Russell) ile serseri Lee (Chalamet) arasındaki ilk aşkın hikâyesi. Aynı zamanda, sevdiği insanlara karşı öldürme ve yeme dürtüsüne sahip Maren’ın, neden böyle bir dürtüye sahip olduğu hakkında kafasındaki soru işaretlerine cevap bulmak için hiç tanımadığı babasını aradığı tekinsiz bir yolculuğu konu ediyor.

Filmi prömiyerini yaptığı 79. Venedik Film Festivali’nde izleyen Melikşah Altuntaş, Bant Mag. için kaleme aldığı değerlendirmede şu yorumu yapmıştı:

“Yamyamlık güdüleri nedeniyle hayatı boyunca herkesten ve her şeyden farklı bir çeşit canavar olarak yaşamaya mahkum edilmiş bir genç kadının kendi özünü bulup serbest bırakmayı öğrenmesi şeklinde kabaca tanımlanabilecek bir hikâye anlatan film; Terrence Malick’in Badlands’inden Ali Abbasi’nin Border’ına, Oliver Stone imzalı Natural Born Killers’tan François Ozon’un Criminal Lovers’ına kadar sinema tarihinin çok sayıdaki suç ve öze dönüş filmine benzer bir his yaratıyor ve her birinden farklı bir sinemasal dille özgün bir anlatıya dönüşmeyi beceriyor.” 

“Birbirini bulup, farklılıklarını sahiplenmeyi öğrenen azınlık ya da komünlerin makus kaderleriyle imtihanları ekseninde dolanan pek çok hikâyede ne oluyorsa Bones and All’da da onlar oluyor ancak Guadagnino’nun gözündeki incelik nedeniyle film, son derece özel bir seyirliğe de dönüşüyor. Şahit olduğumuz trajedinin etkisini hem büyüleyici görüntüleri hem de nefis ses bandıyla katlıyor Guadagnino. Başroldeki Taylor Russell’ın etkili oyununa Timothée Chalamet başarıyla eşlik ediyor ve yan rollerde karşımıza çıkan Mark Rylance, Michael Stuhlberg, Chlöe Sevigny, Andre Holland ve David Gordon Green gibi isimler de filmin gücünü artıran eşlikleriyle Bones and All’un seyir zevkine çeşitli artılar ekliyor.”