Birlikte üretmeye dair: Kaçak Çay Performansı üzerine

Ocak 2020’de Daire Misafir Sanatçı Programı ile yolculuğuna başlayan Kaçak Çay Performansı, İzmir ve Diyarbakır’da gerçekleştirdiği buluşmalar sonrasındaki birkaç sunum, birkaç rezidans denemesi ve iptal edilen prömiyer süreci ardından geçtiğimiz hafta İstanbul’da sahnedeydi.

Yapımcı: tibia x fibula
Konsept ve Koreografi: Fatih Gençkal
Dramaturji: Eylül Fidan Akıncı
Yaratıcı İcracılar: Mustafa Zeren, Fatih Gençkal
Mekan Tasarım: Cansu Pelin İşbilen
Afiş Tasarım: Emre Yıldız

Konu nedir?

Kaçak Çay Performansı, biri Diyarbakır diğeri İstanbul’dan gelen iki sanatçı olan Mustafa ve Fatih’in iki yıla yakın süreye yayılmış birlikte çalışma sürecini takip eden bir anlatı, dans ya da sunum. Bir demlik kaçak çay demlenirken gerçekleşen performans; bu ülkenin farklı köşelerinden bir araya gelen iki sanatçının hem karşılaşmalarının hem de birlikte anlam üretmenin dilini, yolunu yordamını arayışları üzerine.

En çok neyi sevdin?

Bir performansı, vardığı nihai pirüpak çerçeveden değil; süreç boyunca deneyimlenen bütün çuvallama deneyimleri, performansçıların sorgulamaktan vazgeçmediği konumları ve seyircinin tüm bu sorgulamalardan kendini azade kılmakta zorlandığı yerden kuran bir seyir deneyimi epey kıymetli.

Kimler sever? 

Seyirci olarak mesafeli ve konforlu konumlarının kırılgan zemine razı olanlar; bir performansın sınırlarına dair oyunbaz deneyimlerden keyif alanlar. 

Soru işaretleri / varsa açtığı tartışmalar 

Cevaplardan çok sorularla ilgilenen Kaçak Çay Performansı, seyircinin zihninde çokça tartışma açmaya niyetli şüphesiz.

Bugün etrafında dolanmaya en fazla cesaret gösterebildiğimiz soruları önümüze bırakıveren performans; bizden başka türlü büyüyen, başka türlü üreten, başka türlü konuşanla karşılaşmaya dair düşünmek ve bugüne dek heybemizde birikenlere dönüp bakmak üzerine dürtüyor seyircisini. İmtiyazlı konumlarımız ve yerleşik bakışlarımıza dair zihnimizde dolaşacak, bize musallat olacak hayaletler armağan ediyor. Sezonun görülmeye değer, kıymetli yapımlarından Kaçak Çay Performansı.

Önümüzdeki günlerde İstanbul ve farklı şehirlerde seyirciyle buluşacak performansın tarihlerini tibia x fibula’nın web sitesinden ya da sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

Formu dolduran: Yağmur Ruken Kahraman

Fotoğraflar: Cansu Pelin İşbilen