Kendine has ve tavrı olan ürünler: KAM HOME

Geçtiğimiz sene yola çıkan ya da yeni takibe aldığımız; kimi bireysel kimi ise ekip hâlinde çalışan yerli tasarımcı ve üreticilerle konuştuk. Sürdürülebilir üretim anlayışı ve asırlık ağaç baskı tekniğiyle eşi olmayan ürünler tasarlayan KAM HOME markasını, kurucusu İrem Şeker Dalgıç’tan dinledik.

Siz kimsiniz? Hikâyenizi kısaca anlatabilir misiniz?

Ben İrem. Yüzde yüz el yapımı ve sürdürülebilir ürünler tasarlayan KAM HOME’un hem kurucusu hem tasarımcısı hem de üreticisiyim. 

Nasıl ve neden bu yola çıktınız? 

Sanat ve tasarım, doğduğum evde benden önce vardı. Annem güzel sanatlar mezunu, serigrafiden tezhibe, farklı disiplinlerde üretim yapmayı seven bir resim öğretmeni; babam ise her boş zamanında ağaç oymadan maketçiliğe, tasarım ve zanaatla uğraşan bir diş hekimi. Kendimi bildim bileli evimizin bir odası atölyeydi; ben orada büyüdüm. Beni ağaç baskıyla tanıştıran annem oldu. Bu asırlık teknik tasarımlarımla buluşunca da KAM HOME’un ilk koleksiyonları şekillendi.

Tasarımlarınızı / ürünlerinizi kimler alıyor?

KAM’ları tasarlarken aklımda seri üretim çıkışlı yani birbirinin aynı olan ürünlerden çok, kendine has ve bir tavrı olan ürünleri tercih eden, sanatı hayatının bir parçası hâline getirmiş insanlar vardı. Bugün geldiğimiz noktada KAM, Türkiye’nin yanında Amerika ve Avrupa’da da talep edilen bir markaya dönüştü bile. KAM’dan sık alışveriş yapanların da başta sanatçılar ve mimarlar olduğunu görmek beni çok mutlu ediyor.

Ürünlerinizi alanlar, neden alıyorlar?

Zamansız tasarımlar olması yanında her bir KAM elde üretildiği için onu diğerlerinden ayıran ufak farklılıkları oluyor. Bu üretim şekli her ürünü eşsiz ve kişiye özel yapıyor. Bir diğer büyük neden ise KAM’ların doğaya saygılı, sürdürülebilir üretim şekli. Kimyasal işlemlerden geçmemiş ham kumaşlar ve sertifikalı ekolojik boyaların tercih edilmesi, çevre bilinci yüksek insanlar için çok önemli. 

Yakın dönemde radarımıza girmiş 16 yerli tasarımcı ve üretici dosyasının tamamını Bant Mag. No:77’de okuyabilirsiniz.