Merve Dizdar sordu, mor ve ötesi yanıtladı

Söz konusu, her zaman dediklerine kulak kesilmenin icap ettiği mor ve ötesi gibi bir grup olunca; 10 yılın ardından yeni bir stüdyo albümüne kavuşmanın yarattığı heyecan bir başka oluyor. 2022’nin ilk günlerinde yayımlanan Sirenler de 10 yıldır gün sayan dinleyiciler gibi zamanı kurcalıyor. Geçmiş, Şimdi ve Gelecek olmak üzere üç bölüme ayrılan yeni mor ve ötesi albümü, kolektif hafızalarda yer edinmiş sahnelere birlikte bakarken aynayı kendimize de doğrultmanın önemini vurgular nitelikte.

Sirenler’den hareketle mor ve ötesi’ne sorular topladık. Harun Tekin ve Kerem Kabadayı’nın yanıtlarına mvö arşivinden fotoğraflar eşlikçi.

Merve Dizdar sordu:

Ben mor ve ötesi’nin hangi şarkısını dinlersem dinleyeyim hep aynı şeyleri düşünüyorum. Bu şarkıların hayatımın her döneminde bir karşılığı var sanki. 10 yıl önce dinlediğimde yine çok etkilendiğim bir şarkı, şimdi dinlediğimde başka bir yerden yine etkiliyor. Benim için her zaman bir duygusal karşılığı var şarkılarının. O yüzden bu şarkıların nasıl yazıldığını merak ediyorum. Yani bir şarkı üretirken o günlerde yaşadığınız şeyleri mi düşünüyorsunuz, yoksa daha zamansız ve daha genel mi düşünmeye çalışıyorsunuz? Çünkü siz aşktan söz ettiğinizde, ben iş hayatımdan bile etkisini hissedebiliyorum.

Onlarca şarkı, onlarca farklı ortaya çıkış hikâyesi demek. Ancak zamanla giderek oturan bazı yaklaşımlarımız da var galiba. Mesela çok fazla güncele / gündeme odaklanmamaya çalışıyoruz. Size sunmaya hazırlandığımız şeylerin hepsinden dinleyici ve okuyucu olarak bizim çok memnun olmamız gerekiyor. Çok memnun değilsek paylaşmamaya, ve konu olarak da tavır olarak da güncel olanla sınırlı kalmamaya gayret ediyoruz. Tabii ülkemizin herkesi olduğu gibi bizi de sürekli tam olarak şu anda yaşanana doğru çekme gibi bir huyu var. Belki o yüzden daha da fazla çaba harcamak gerekiyor. Şarkıların dinlediğiniz zamana göre farklı hisler ve anlamlar oluşturabilmesi ise bize söyleyebileceğiniz en güzel şeylerden biri. Hem anlamların zamanla değişip genişleyebilmesi çok güzel, hem de bu şekilde onlar bir süre sonra sizin de şarkılarınız oluyorlar ki bu “biz” duygusu da çok sevdiğimiz bir şey.

Aklımdakiler: mor ve ötesi dosyasının tamamını Bant Mag. No:77’de okuyabilirsiniz.

Fotoğraf: Mahir Akyol