KarDes uygulaması ile Beyoğlu’nun etkileyici tiyatro geçmişine doğru yolculuk

Hrant Dink Vakfı tarafından hayata geçirilen mobil uygulama KarDes, İstanbul’un tarihî ve çokkültürlü kimliğini yazılı, sesli ve görsel içerikleriyle Türkçe ve İngilizce olarak tanıtıyor. Kişisel gezi rehberi olarak tasarlanan uygulama, yok olmaya yüz tutan kentsel ve toplumsal hafızayı görünür kılmayı amaçlamakta. 

KarDes uygulaması, repertuvarına Beyoğlu Tiyatro Turu’nu ekledi. Pandemi koşullarından en çok etkilenen alanlardan tiyatronun emekçilerini, İstanbul’da modern tiyatro hayatının başladığı mekânda selamlıyor Beyoğlu Tiyatro Turu. 

Kullanıcılarına dönemin önemli tiyatro yapılarını ve hikâyelerini keşfetme olanağı sunan bu yeni içerik, Beyoğlu’nun yıllar içerisinde geçirdiği yapısal ve kültürel değişime de ışık tutuyor. Odeon Tiyatrosu, Ses Tiyatrosu, Şark Tiyatrosu, Naum Tiyatrosu, Opera Tiyatrosu, Concordia Tiyatrosu, Tepebaşı Dram Tiyatro ve dahasını kapsayarak geniş bir bilgi yelpazesi sunan tura, Cafe de Fleurs, Catacloum ve Skating Palas gibi dönemin sanat ve eğlence hayatına damgasını vurmuş mekânlar da dahil edilmiş. Ayrıca çevrimiçi programı 14 Aralık’a kadar uzatılan 24. İstanbul Tiyatro Festivali’ne de eklenen turu ister İstiklal Caddesi’nde yürüyerek bizzat deneyimleyebilir, ister Tilbe Saran’ın seslendirmesiyle koltuğunuzdan dinleyebilirsiniz. KarDes ikinci tiyatro turunu, 15 Aralık’ta Yapı Kredi Kültür Sanat, Türkiye Tiyatro Vakfı ve Hrant Dink Vakfı işbirliğiyle açılacak olan yıllarca tiyatroya emek vermiş Hagop Ayvaz’ın arşivinden yola çıkan Kulis Sergisi’ne paralel olarak sunacak.

Beyoğlu demişken, Türkiye’deki sinema kültürünün en köklü ev sahiplerinden biri olan Beyoğlu Sineması da salonların yeniden kapandığı bugünlerde, geleceğe umutla bakabilmek için Fongogo üzerinden bir destek kampanyası başlattığını hatırlatalım.

Yazı: Cansu Çubukçu