Kelimelerin sorumluluğunu alan yazarlardan trans ve non-binarylerle dayanışma mektubu

J.K. Rowling’in polisiye roman serisinin yeni kitabıyla transfobi yaymaya devam edeceğini kanıtlaması üzerine, edebiyat dünyası karşı hamlelerine devam ediyor. ABD ve Kanadalı yazarlar tarafından trans ve non-binarylere destek sunan bir açık mektup imzalandı. 1.200’den fazla yazar ve üyeden gelen mesaj, İngiltere ve İrlanda’daki yazarların benzer mektubunu takip ediyor. Stephen King, Margaret Atwood, Neil Gaiman, Roxane Gay, Maureen Johnson, David Bowles imzacılar arasında.

30 Eylül’de, aralarında Jeanette Winterson ve Malorie Blackman’ın da bulunduğu yaklaşık 200 İngiliz ve İrlandalı yazar “trans ve non-binary topluluklar için bir sevgi ve dayanışma mesajı” hazırlamıştı. Bir gün sonra, “Non-binary hayatlar geçerlidir, trans kadınlar kadın, trans erkekler erkek, trans hakları insan haklarıdır” diyerek yayın dünyasından başka isimler de onlara katıldı. ABD edebiyat topluluğunun kaleme aldığı mektupta da şu sözler yer alıyor: “Bizler, çeşitli yayın organlarında yazar, editör, gazeteci, aracı ve profesyoneliz. Kelimelerin gücüne inanıyoruz. Tarihin eğrisini adalet ve adalete doğru şekillendirmeye yardımcı olmak için üzerimize düşeni yapmak istiyoruz. Trans hakları insan haklarıdır. Zamirleriniz önemlidir. Önemlisiniz. Seviliyorsunuz.” 

Mektubu başlatan yazar Maureen Johnson, mektupların bir şeyleri düzeltmeyebileceğini ancak desteklerini göstermek ve yayıncılık söyleminde ve toplulukta transfobiye karşı farkındalık yaratmayı amaçladıklarını  açıklıyor. 

Yazı: Bensu Arslan