Khruangbin sıcak günleri özleyenlere sesleniyor

Yazı: Ayşenur Kaptanoğlu

Psikedelik müziği soul ve funk ile buluşturan karakteristik stiliyle Khruangbin, geçtiğimiz ay yeni uzunçaları A LA SALA’yı duyurmuştu. Houston çıkışlı grup, yoldaki albümden yeni bir tekli ve video klip yayımladı. “May Ninth”, düşük tempolu ritimlerde ustalaşan üçlünün sıcak günlere duyduğu özleme naif bir övgü niteliğinde. 

A LA SALA’dan dinlediğimiz ilk tekli “A Love International”ın devam niteliğinde olan parçada Mark Speer’in yumuşak ve narin davullarına kapılıyoruz. Rahatlatıcı gitar riffleri ve yarı fısıltılı vokallerle sıcak bir atmosferin içindeyiz. Arka planda duyulan kuş sesleri, gitarın yankısı ve Laura Lee’nin bas dokunuşlarıyla Khruangbin, çevresel sesleri kullanma ve dokuları öne çıkarma şeklinin iyi bir örneğini yaşatıyor. Yüzümüze ılık rüzgârlar estirip yağmurun yağma hissini yoğuran üçlü, Thai funk köklerine de bağlı kalıyor. 

Sözler de müzik kadar tatlı ve içten tınlıyor. Grup, “Oh, what a dream to me/ Waiting for May to come” (Ah, benim için ne güzel bir rüya / mayısın gelmesini beklemek) sözleriyle kışın başında sanki ışık yılı uzaktaymış gibi hissetiren bahara ve yaza; “A memory held too long / Just another day” (Çok uzun saklanmış bir hatıra / sadece başka bir gün) sözleriyle de hafızaya ve belirli bir ânın özlemine temas ediyor. Yeni Khruangbin teklisi, aynı zamanda baharın doğuşunun ve doğanın enerjisinin bir kutlaması.

“May Ninth”a 2D animasyonla hareketlendirilmiş harika illüstrasyonlarla dolu bir video klip de eşlik ediyor. Sıcak tonlarla hazırlanan ve Nathaniel Murphy, Jenny Lucia Mascia ile Jeremy Higgins’in yönettiği animasyon klip; hayata, hayatın evrelerine, yeniden doğabilmeye atıfta bulunuyor.  

5 Nisan’da Dead Oceans etiketiyle yayımlanacak A LA SALA, üçlünün beşinci stüdyo albümü olacak. Müzikal serüvenlerinin en başından bu yana dünyanın dört bir yanından yeni kulaklar fethetmeye ve her kıtaya ulaşmaya kararlı ekip kapsamlı turnelerine nisan ayında gerçekleşecek Coachella ile başlayacak.

A LA SALA albümünün kapak görseli ve  şarkı listesi de aşağıda:

01- Fifteen Fifty-Three
02- May Ninth
03- Ada Jean
04- Farolim de Felgueiras
05- Pon Pón
06- Todavía Viva
07- Juegos y Nubes
08- Hold Me Up (Thank You)
09- Caja de la Sala
10- Three From Two
11- A Love International
12- Les Petits Gris

Khruangbin ile İstanbul uçuşu

Adı Taycada “uçak” anlamına gelen Khruangbin’in Spotify hesaplarında hazırladıkları listele dei bu detayla ilintili. Örneğin “Flight 609 to İstanbul” adlı çalma listesi, grubun favori 13 Türkçe ve Türkiye’yle ilişkilendirdiği şarkıdan oluşuyor. İstanbul konserlerinde sıklıkla çaldıkları “Geri Dön” listede yok ama Esin Afşar, Erkin Koray, Esmeray gibilerinden klasikler mevcut.