2024 model Kiasmos’un özü: “Sailed”

Yazı: Melis Tire

Ólafur Arnalds ve Janus Rasmussen’den oluşan Kiasmos, minimal techno ve electronica gibi estetikler arasında mekik dokuyarak karakteristik bir tını yakalıyor. 2009’dan bu yana birlikte üreten ikili, Kiasmos isimli ilk albümünü 2014’te Erased Tapes etiketiyle yayımlamıştı. Aradan 10 yıl ve çeşitli EP’ler geçti, ikinci albüm nihayet ufukta belirdi.

5 Temmuz’a tarihlenen yeni Kiasmos albümü II, toplamda 11 parçadan oluşacak. Geçtiğimiz aylarda dinlemeye açılan Flown EP’sindeki üç parça ve “Burst” adlı son single da albümün akışında mevcut. Geri sayımda sıradaki durak, “Sailed” adını taşıyor.

“Sailed”, ikilinin İzlandalı üyesi Ólafur Arnalds’ın yoldaki albümdeki kişisel favorisiymiş; bugüne dek insanlarla paylaşmak için sabırsızlandığını söylüyor. Albümün hazırlık sürecinin en eğlenceli zamanlarının bu parçanın yaratım aşamaları olduğuna dikkat çeken Arnalds; kendilerine hiçbir kural koymadan breakbeat, synthesizerlar, Roland TR-808, koro, piyano ve yaylıları prodüksiyona sığdırmaktan aldıkları hazzı ifade ediyor.

Faroeli müzisyen Janus Rasmussen de “Sailed” hakkındaki hislerini şu sözlerle özetlemiş: “Bu şarkı bize elimizde hazır bir albüm olduğunu gösterdi. Yıllar içinde bu projeye adadığımız eforun bir özeti gibi. Kiasmos’un 2024’teki özünü temsil ediyor, bu da benim için heyecan verici.” 

Grubun ilk yayınından bu yana evi olmuş Erased Tapes’ten yayımlanacak yeni Kiasmos albümünün şarkı listesi ve kapak görseli aşağıda.

Kiasmos
II

01- Grown
02- Burst
03- Sailed
04- Laced
05- Bound
06- Sworn
07- Spun
08- Flown
09- Told
10- Dazed
11- Squared