Kristen Stewart’ın Prenses Diana yorumuyla yeni “Spencer” fragmanı

Kristen Stewart’ın Prenses Diana’yı canlandıracağının duyurulmasıyla daha proje aşamasında büyük yankı uyandıran Spencer, prömiyerini yaptığı 78. Venedik Film Festivali’nde oldukça beğenilmiş, o dönem yayımlanan ilk tadımlık da mest etmişti. Stewart’ın Oscar adaylığına yürümesi beklenen performansına daha yakından baktığımız, bir kez daha kulağımıza “Perfect Day”in çalındığı kapsamlı bir fragman yayımlandı.

Diana’nın kapana kıstırılmışlığı, duygusal çıkmazları, özgürlüğe olan açlığı başarıyla işlenmiş gibi. Kalabalıklar içinde nasıl yalnız kaldığını, medyanın sistematik tacizini, dedikodularla ve istenmeyen şöhretle imtihanını izleyeceğiz.

Şili sinemasının en güçlü temsilcilerinden olan; No, Neruda, Ema, Tony Manero, Post Mortem gibi yapımlarla örülü sağlam bir kariyeri bulunan Pablo Larraín, Natalie Portman’a Oscar adaylığı kazandıran Jackie ile benzer izleklere sahip bir anlatıyla karşımızda. Diana’nın hayatındaki önemli bir dönüm noktasına, kim olduğuna dair duygusal bir arayışın içinde olduğu anlara dalıyoruz. 

Aralık 1991’de, Galler Prensi ve Prensesi’nin evliliği için tehlike çanları çalıyor. Aldatma ve boşanma dedikoduları ilişkinin üzerine bir gölge düşürmüş olsa da Sandringham Malikanesi’nde düzenlenecek Noel kutlamaları için barış sağlanması emrediliyor. Sinopsiste “Bu yıl her şey çok daha farklı olacak” cümlesi geçmekte. Bu evliliğin artık sona geldiğini düşünen Diana’nın boşanmaya karar verdiği kritik zaman aralığı işlenecek. Kristen Stewart bir röportajında, “Film, yeni bilgiler vermekten ziyade, onun nasıl hissetmiş olabileceğine dair şiirsel, içsel bir hayal gücü” demişti.

Kristen Stewart ve Charles’ı canlandıran Jack Farthing’in yanı sıra Timothy Spall, Sally Hawkins ve Sean Harris’in de yer aldığı Spencer, 5 Kasım’da İngiltere sinemalarında. Türkiye vizyonu ise henüz belirsiz.