"Küçük Şeyler" ikinci haftasında sadece dört salonda vizyonda...

Kıvanç Sezer’in Babamın Kanatları’ndan sonraki uzun metrajı Küçük Şeyler’i Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nde izleyip; tertemiz performansları ve iyi hikâyesiyle vizyonda izlenmesi gerekenler listesine eklemiştik. Filmin vizyonda olduğu ikinci haftada gösterildiği salon sayısının dörde inmesi sinema seyircisinin iyi bağımsız filmlerle buluşmasına balta vuran bir gelişme…

Yazı: Hande Sönmez

Küçük Şeyler; kabaca işiyle birlikte iktidarını da kaybeden ve eşiyle ilişkisinde onarılmaz yaralar meydana gelen Onur’un hikâyesini seyirciyi bolca güldüren anlar eşliğinde ve pek çok dikkate değer referans sunarak anlatan yerli sinemada eksikliğini duyduğumuz bir türde çekilmiş bir film.

Alican Yücesoy’un şahane bir performans sergilediği filmde Başak Özcan da son derece ölçülü ve iyi bir iş çıkartıyor. Kıvanç Sezer’in bir üçleme olarak çekmeyi planladığı seride ikinci halkayı oluşturan Küçük Şeyler; orta ve şehirli sınıfın kendine has problemlerini nefis bir şekilde anlatıyor. Kurumsal hayatın kendi içindeki saçmalıklarına -deyim yerindeyse- kendi üslubunca dil çıkartan film; sadece başrol oyuncularının değil filmde yer alan tüm oyuncuların usta performanslarına sahne oluyor.

Film geçen hafta yüz salonda gösterime girerken; bir haftanın sonunda dört salonda kendine yer bulabildi. Hali hazırda Beyoğlu Fitaş, Beyoğlu Majestic, Kadıköy Rexx ve Ankara Kızılırmak Sinemaları’nda gösterimde olan filmi kaçırmamanızı öneriyoruz çünkü karşınızda ikinci haftasında dört salona düşmeyi değil, kopyasının artırılmasını fazlasıyla hak eden bir film var…

Unutmadan filmin 56. Altın Portakal Film Festivali’nde Dr. Avni Tolunay Jüri Ödülü’ne, Alican Yücesoy’un da hem Altın Portakal’da hem de 7. Kayseri Film Festivali’nde en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldüğünü belirtelim.